STERLIN
36,5590
DOLAR
28,9316
EURO
31,7223
ALTIN
1.873,94
BIST
8.096,81
SON DAKİKA
Girne’de bir dükkanda ölü bulunan kişinin nasıl öldürüldüğü belli oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar’ın kitabı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, Adıyaman’da konuştu! – KIBRIS HABER
Türkiye denizaltı gücünde dünyadaki ilk 10 ülke arasında! – KIBRIS HABER
1963 kayıplarından Mustafa Mulla Hüseyin toprağa verilecek! – KIBRIS HABER
Asgari ücret masasında anlaşma sağlanamadı! – KIBRIS HABER
Tansu Çıdan davasında erteleme! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’ndan ilk açıklamalar! – KIBRIS HABER
Sterlin 36,68TL! – KIBRIS HABER
28 Kasım petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER
Göğüs dekoltesi vererek yayın açan kadına kocası da dahil olmuş! – KIBRIS HABER
Sayıştay’a bunun için başvuru yapıldı! – KIBRIS HABER
Düğünden sonra damadın başına gelmeyen kalmadı! – KIBRIS HABER
Erkut Şahali; “Her şeyiyle ile gayri yasal bir düzen ve gayri yasal bir bütçe var”! – KIBRIS HABER
Diyetisyenler Birliği, kantinlerin sağlıklı gıdalar satması gerektiğini söyledi! – KIBRIS HABER
Hasan Sadıkoğlu, Karadeniz Kültür Derneği yetkilileri ile görüştü! – KIBRIS HABER
7 yangın, 31 de hususi servis olayı yaşandı! – KIBRIS HABER
2022-2023 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarıları onaylandı! – KIBRIS HABER
Hayvancılık Dairesi’nden önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Meteoroloji açıkladı! – KIBRIS HABER
18’er yıl hapis cezası aldılar! – KIBRIS HABER
İçişleri Bakanı Oğuz, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerini kabul etti! – KIBRIS HABER
Erkekler de hamile kalabilecek! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar’dan kınama! – KIBRIS HABER
Süt bedelleri ödeniyor! – KIBRIS HABER
Trodos’ta kar bekleniyor! – KIBRIS HABER
Havanın 17 santigrat dereceye kadar düşmesi bekleniyor! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs yangın söndürme uçağı için 11 milyon Euro bütçe ayırdı! – KIBRIS HABER
27 Kasım petrol fiyatı – KIBRIS HABER

Ayşegül Baybars ve Jale Refik Rogers’tan istifaları hakkında açıklama! – KIBRIS HABER

Ayşegül Baybars ve Jale Refik Rogers’tan istifaları hakkında açıklama! – KIBRIS HABER
CyborNFT
22.11.2022 19:51
0
A+
A-

Halkın Partisi’nden istifa eden Ayşegül Baybars ve Jale Refik Rogers açıklama yaptı…

Milletvekilleri Ayşegül Baybars ve Jale Refik Rogers, Halkın Partisi’nden istifaları konusunda açıklama yaparak, halkın daha adil, demokratik, çağdaş bir yönetime kavuşması, hak ve hukukun korunması ve hak ettiği refah seviyesine ulaşması için her platformda mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Açıklamada, “Kıbrıs Türk siyasetinde köklü bir değişim yaratmak, halkın iradesine dayalı yeni siyaset anlayışını ülkeye hakim kılmak ve yeni fikirleri öne çıkarmak için, yüreğinde memleket sevdası olan pek çok insanı ortak bir paydada buluşturmayı başaran Halkın Partisi, son dönemlerde ilkelerinden ve hedeflerinden uzaklaşmış, kendi içinde birlik ve bütünlüğü sağlayamaz, toplum yararına politikalar üretemez duruma gelmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şu şekilde;

CyborNFT

“Bizler, ilkelerinin ilk günkü kadar önemli olduğuna inandığımız partinin sürüklendiği bu kötü durumun aşılması, birlik ve bütünlüğünün yeniden sağlanması, ortak akılla yeni düşünceler üretebilmesi ve kurulduğu ilk gün ortaya koyduğu hedeflere doğru yeniden emin adımlarla yürüyebilmesi için elimizden gelen tüm yapıcı çabayı ortaya koyduğumuza inanıyoruz.

Ancak, parti yönetimindeki bazı gruplar, son genel seçimlerde halkın verdiği açık mesajdan ders çıkarmak, samimiyetle özeleştiriler yapmak ve sorumluluğu ortakça paylaşmak yerine, sorumluluktan kaçma yolunu seçmiş ve ortaya konan tüm iyi niyetli çabaları görmezden gelmiştir.

Mevcut sorunlar yetmezmiş gibi, partinin ihtiyaç duyduğu örgütsel yapılanmanın güçlendirilmesine, mecliste halkın bize yüklediği muhalefet görevinin layığı ile yerine getirilebilmesine, tarihte görülmemiş ekonomik ve siyasi krizlerin yaşandığı ve mücadelenin her platformda  yükseltilmesine  ihtiyaç duyulduğu bir zamanda, Parti Başkanı “sine-i millet” konusunu gündeme almış, partide sağlıklı bir tartışma ortamı yaratılmadan, halkın ve parti tabanının görüşlerine başvurulmadan, bir oldu bittiyle kararı uygulamaya sokmuştur.

Üzülerek belirtmeliyiz ki, sürecin daha en başında ortaya koymuş olduğumuz tüm endişeler gerçeğe dönüşmüş, sine-i millet kararı toplumda bir karşılık bulmadığı gibi, parti içi çözülmeyi ve kutuplaşmayı had safhaya çıkarmış, bu da yetmezmiş gibi bu konuda farklı düşünenlere karşı ihraç kararları çıkarılmış, yönetimden atılmış, parti dağılma sürecine doğru sürüklenmiştir.

Krizi sonlandırmak, dağılma sürecini yavaşlatmak ve taraflara yeniden bir araya gelerek uzlaşma şansı vermek adına başlatılan hukuki mücadele ile elde edilen zaman dahi uzlaşma yönünde iyi niyetli hiçbir adım atılmayarak heba edilmiştir.

Eski siyasetin yerine, yeni siyaseti getirme hedefi ile kurulmuş Halkın Partisi’nde, hala eski siyaset anlayışından kalma karar alma biçimlerinin yeni siyasetin çok seslilik ve özgür düşünce anlayışının önüne geçmesi, partide yaşanan sevgi ve saygı erozyonun artarak devam etmesi, farklı görüşlerin yok sayılması ve sayılmaya da devam edeceğinin açıkça görülmesi, bizleri yeni kararlar üretmeye mecbur bırakmıştır.

Aktif siyasete, sadece halka hizmet ilkesi ile girmiş insanlar olarak, ilkelerimizden, duruşumuzdan ve özgürce düşüncelerimizi ifade etmekten asla vazgeçmeyeceğimiz aşikardır. Yaşananlar, parti içerisinde kalmaya devam etse de; son zamanlarda parti başkanlığının söylemleri ve uygulamaları değerlendirildiğinde artık en temel ilkelerde dahi uzlaşamayacağımızı net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Bizler gibi düşünen arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda, mevcut koşullar altında, artık parti ile birlikte devam edemeyeceğimiz konusunda görüş birliğine varmış durumdayız.

Bu sebeplerle, kuruluşundan bu yana büyük emek ve ilkelerini hayata geçirmek adına büyük mücadele verdiğimiz Halkın Partisi üyeliğinden 22 Kasım 2022 tarihiyle istifa etme kararı almış durumdayız.

Siyaset uzun soluklu bir mücadeledir. Halkımızın daha adil, daha demokratik, daha çağdaş bir yönetime kavuşması, hak ve hukukun korunması ve hak ettiği refah seviyesine ulaşması için her platformda mücadeleye devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Bu vesile ile siyaseten yürütülen tüm mücadelelerde bizimle birlikte omuz omuza yürüyen, destek veren, güç veren ve bugünlere gelinmesinden üzüntü duyan ve düşüncelerini samimiyetle ortaya koyan tüm arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.