STERLIN
20,7130
DOLAR
18,5043
EURO
18,2178
ALTIN
988,99
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
Erdoğan müzakerelere bir talih daha vermesini istedi
Kur muhafazalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi
Meta işe alımları durduruyor
Son dakika: Putin kararnameyi imzaladı! Herson ve Zaporijya…
Resmi Gazete’de bugün (30.09.2022)
Basketbol Üstün Ligi’nin yayıncısı muhakkak oldu!
Hong Kong, 4,9 milyar dolar değerinde hazine arazisi satacak
Türkiye ve Malezya’nın Serbest Ticaret Anlaşması’nı revize eden protokol imzalandı
Galatasaray’da Erden Timur’dan dikkat çeken açıklamalar! Transfer döneminde neler yaşandı? Arda Turan, Okan Buruk, maaşlar…
Meksika Merkez Bankası’ndan 3. kez 75 baz puanlık faiz artışı
Lefkoşa Kızılbaş Parkı’nda külliye ile ilgili halka açık toplantı yapılıyor! – KIBRIS HABER
“Bu yıl Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımın yüzde 23’ü İsviçre’den”
Okullara temizlik hizmeti sağlanmasına yönelik ihale hakkında yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Hayvanların yemine de göz diktiler! – KIBRIS HABER
Son Dakika! Türkiye’den dünyaya ‘Kıbrıs’ mesajı; “Daha fazla güç ve silah göndereceğiz” – KIBRIS HABER
AB ülkeleri enerji krizi için bir yeniden toplanıyor
Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama: ‘Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz’
Duyan şaşkına döndü… Kocası için aldığı tabutu internete koyup bağışlamaya karar verdi!
Kraliçe Elizabeth’in ölüm sebebi belli oldu
Tüketiciler için yeni dönem
Ersoy: İstanbul’un ziyaretçisi 15 milyonu aşacak
Okyay Sadıkoğlu’ndan LTB’ye sert paylaşım! – KIBRIS HABER
14 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyor! – KIBRIS HABER
Sevgilisini darp etti teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Töre; “Projeyi halkımızla buluşturmak için hiçbir masraftan kaçınmayan ana vatanımıza teşekkür ediyoruz” – KIBRIS HABER
Disiplin Kurulundan karar çıktı! – KIBRIS HABER
Bakan Taçoy’dan anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! Dikkat çeken zamanlama…
Adanın Yunanistan’a bağlanma hayali! – KIBRIS HABER
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor

Avrupa’nın yeni baş ağrısı: Sırbistan

Avrupa’nın yeni baş ağrısı: SırbistanRusya’ya yönelik yaptırımları artırmayı ve bölgede Rusya’ya karşı birliği sağlamaya çalışan Avrupa Birliği …

Avrupa’nın yeni baş ağrısı: Sırbistan
CyborNFT
02.06.2022 13:22
0
A+
A-

Avrupa’nın yeni baş ağrısı: Sırbistan
Rusya’ya yönelik yaptırımları artırmayı ve bölgede Rusya’ya karşı birliği sağlamaya çalışan Avrupa Birliği Sırbistan’ın Rusya ile yaptığı yeni mutabakattan ötürü telaşlı. Sırbistan’ın Rusya ile yakınlaşmasının bölgedeki istikrarları değiştireceği düşünülürken Rusya’nın AB yaptırımlarından yükselen güç fiyatları hasebiyle etkilenmediği ortaya çıktı.

Avrupa Birliği ve Rusya ortasındaki tansiyon adım adım tırmanırken Sırbistan cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic geçtiğimiz hafta ülkesinin Rusya’nın devlet güç sağlayıcısı Gazprom ile üç yıllık yeni bir gaz muahedesi yaptığını duyurdu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile şahsen telefonda görüşen Vucic, mutabakatın ülkesi için ‘son derece elverişli’ olduğunu söyledi.  Mukavelenin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un haziran ayı başlarında Belgrad’a yapması beklenen ziyaret sırasında imzalanması bekleniyor.

CyborNFT

AVRUPA’NIN YENİ BAŞ AĞRISI

Haber tam da Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımları arttırmayı değerlendirdiği bir vakitte geldi ve Vucic’in Putin ile ittifakı, bilhassa Avrupa Birliği için yeni bir baş ağrısı haline geldi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Rusya Devlet Lideri Putin

MACARİSTAN, SLOVAKYA VE ÇEKYA İÇİN ‘TAVİZ’ TENKİTLERİ

Geçtiğimiz hafta açıkladıkları 6. yaptırım paketi kapsamında Rus petrolüne yüzde 75 yaptırım uygulayan Avrupa Birliği bölgedeki tüm ülkeleri gemiye almak istese de Macaristan Slovakya ve Çekya’ya ithal edilen petrol için muafiyet uygulamak zorunda kaldı. Bu, birtakım AB üyeleri tarafından büyük bir taviz olarak görüldü.

SIRBİSTAN AB İÇİN NEDEN KIYMETLİ?

Etrafı AB ülkeleriyle çevrili olduğundan Birlik, Rusya’dan gelen arzı kesmeye karar verirse Sırbistan’ın doğalgazı nasıl alacağı bilinmeyen.

Tam da taviz tartışmaları sürerken Sırbistan’ın açıklaması gündeme bomba üzere düştü. Sırbistan Avrupa birliği için yalnızca ‘aday ülke’ olsa da AB’nin doğuya yanlışsız genişleme planında kilit bir role sahip. Büyüklüğü, nüfusu ve coğrafik pozisyonu, ülkeyi bölge jeopolitiğinde değerli bir paydaş haline getiriyor.

Fakat Sırbistan gaz konusunda en çok Rusya’ya güveniyor. Moskova ile uzun müddettir askeri işbirliği içinde olan ülke AB’ye üye olsa bile çok büyük yararlar sağladığı Kremlin ile köprüleri yıkmak istemeyebilir.

AB YETKİLİLERİ: TELAŞLIYIZ

CNN’e konuşan üst seviye bir AB yetkilisi muahededen ötürü ‘endişeli’ olduklarını belirterek, “AB içindeki çizgiyi korumak isteyen ülkeler için AB dışındaki ülkelerin ahengi her zamankinden daha kıymetli bir hale geldi.” dedi.

UKRAYNA’NIN ÜYELİK SÜRECİNİ ETKİLEYEBİLİR

Sırbistan, Avrupa’da Belarus’un yanı sıra Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulamayan tek ülke olmaya devam ediyor.

Sırbistan’ın Brüksel’e yol açtığı zorluklar yaptırımlarla bitmiyor. Üst seviye bir Avrupalı ​​diplomat Sırbistan’ın kararına ait “Bu durum bizim için büyük bir acı, zira Ukrayna’nın AB’ye katılıp katılmaması konusundaki tartışmalarla bağlantılı” dedi.

Ukrayna, AB üyeliği için Mart ayı başlarında resmen başvurdu. Süreç, AB üyelerinin tam dayanağını alsa bile yıllar sürebilir. CNN’de yer alan tahlile nazaran AB üyesi kimi ülkeler Ukrayna için süreci hızlandırmak istiyor. Birtakım ülkeler ise Doğu Avrupa ülkelerine daha fazla güç vererek AB’nin istikrarının değişeceğinden korktukları için Ukrayna’nın yahut Batı Balkan ülkelerinin birliğe katılmasını hiç istemiyorlar.

Ukrayna’nın sürecinin hızlandırılmasını isteyen ülkeler Rusya ile yakınlaşan Sırbistan üzere üyelerin AB’ye ahenk sağlayamadıklarını belirtip ayrıcalığın Ukrayna üzere ahenk sağlayan ülkelere verilmesini istiyor.

RUSYA KASASINI ŞİŞİRMEYE DEVAM EDİYOR

Rusya’nın Avrupalı müşterilerine yaptığı ‘Ruble’ dayatması her iki taraf içinde sıkıntılı bir sürece neden oldu. Rusya şimdiye kadar Polonya, Bulgaristan , Finlandiya , Danimarka, Almanya ve Hollanda’ya Ruble ile ödeme yapmayı reddettikleri için gaz tedarikini durdurdu.

Rusya’nın kararı kelam konusu ülkeleri nasıl etkileyecek bunu vakit gösterecek .Rusya’nın doğalgaz ihracatı Ocak ayından bu yana 4’te bir oranında düştü fakat Ukrayna kriziyle dünya genelinde artan güç fiyatları sebebi ile ihracat düşük olmasına karşın Moskova kasasını şişirmeye devam ediyor.

DAHA FAZLA KESİNTİ OLMAZSA RUSYA ETKİLENMEZ

Rusya’nın Avrupa’daki 6 ülkeden kestiği gaz tedariki (Yaklaşık 20 milyar metreküp) AB’nin Rusya’dan yaptığı yıllık toplam gaz ithalatının yaklaşık %13’üne tekabül ediyor.

Lakin S&P Küresel Commodity Insights’ın açıklamasına nazaran gaz fiyatları geçen yıla nazaran 2022’de megavat saat başına ortalama 96 Euro’ya yükseldi. Sonuç olarak daha fazla kesinti yapılmadığı taktirde Rusya’nın doğalgaz gelirinde bir azalma olması pek mümkün değil.

Güç ve Pak Hava Araştırma Merkezi (CREA) tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, AB’nin yaptığı fosil yakıt ithalatı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonraki iki ay içinde bir evvelki periyodu ikiye katlayarak 47 milyar dolara ulaştı. Avrupa’nın en büyük güç şirketlerinden kimileri, AB yetkililerinin tüm ikazlarına karşın gaz akışını sürdürmek için Gazprom’un taleplerini kabul etti. Bu da Avrupa’nın Putin’e vurmak istediği ekonomik darbenin önündeki en büyük mahzurlardan birisi.

AVRUPA BİRLİĞİ’Nİ SIKINTI GÜNLER BEKLİYOR

Putin’in Ukrayna’yı işgali, Avrupa güvenlik haritasının tekrar çizilmesi için bir fırsat yaratsa da Avrupa Birliği Ukrayna krizinin başlamasından bu yana birçok zorlukla karşı karşıya kaldı.

27 üye ülke ortasında fikir birliği sağlamakta zorlanan birliği artık hem yaptırımlar konusunda hem de Rus gazına alternatif bulmak konusunda güç günler bekliyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.