STERLIN
22,5577
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
SON DAKİKA
Motosikletli yayaya çarptı! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tek haneli faiz açıklaması
Vatandaşa 380 milyon borç daha yazıldı! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanı Altuğra eleştirilere yanıt verdi! – KIBRIS HABER
Futbolun kalbi antrenörler derneğinde attı! – KIBRIS HABER
Ukrayna’da insani kriz büyüyor… Elektrik ve suya erişim zorlaştı
Lefkoşa’da 3 kaza! – KIBRIS HABER
Elif Lort cinayeti! Mahkemeden detaylar – KIBRIS HABER
Düzce’de 1 hafta, Karkamış’ta 2 gün eğitime orta
1 kilo altın kayıp! – KIBRIS HABER
Çin, Mali’de pamuklu dokuma fabrikası kuruyor
Bol Bol Tüketin! Gribin düşmanı, antioksidan deposu, mikrop savar – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (26.11.2022)
Vakitle yarış! Raylardan metro gelmeden saniyeler evvel kurtarıldı
ÖSYM sınav takvimini geri çekti! – KIBRIS HABER
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıymetli açıklamalar
Acı Haber! 1 Şehit 3 Yaralı – KIBRIS HABER
İstanbul Havalimanı en ağır havalimanı oldu
Deve Gribi Alarmı! Koronavirüsten daha ölümcül – KIBRIS HABER
Dr Ceren Kabukçu ve grubu, dünyanın en eski pişirilmiş yemek kalıntılarını keşfetti
8 aylık bebeğini emzirirken öldürdü… Cinayet kuşkusu ile tutuklandı
Esaslı kurumda 55’inci yıl gururu
Son dakika: İtalya’da heyelan: 8 kişi hayatını kaybetti
Eğiste Hadimi Viyadüğü faaliyete geçiyor
Şırnak’ta 20 bin uçak yolcusu
Trodos’ta kar! – KIBRIS HABER
Serhat Akpınar; “Şimdi bir ve biz olma zamanı. Mührümüze sahip çıkalım”! – KIBRIS HABER
Squid Game oyuncusuna cinsel taciz suçlaması
Ukrayna’da elektrik kesintisi jeneratör satışlarını arttırdı
Yusuf Yazıcı, Dünya Kupası ortasında performansını üst çekmeye çalışıyor

Avrupa’daki resesyona rağmen TİM Lideri Gültepe optimist

Avrupa’daki resesyona rağmen TİM Lideri Gültepe iyimserDurgunluk beklentisinin global iktisatta büyük telaş ortamı ve önemli bir meçhullüğü …

Avrupa’daki resesyona rağmen TİM Lideri Gültepe optimist
CyborNFT
23.09.2022 12:23
0
A+
A-

Avrupa’daki resesyona rağmen TİM Lideri Gültepe iyimser
Durgunluk beklentisinin global iktisatta büyük telaş ortamı ve önemli bir meçhullüğü beraberinde getirmesine rağmen Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, 250 milyar dolarlık ihracat amacının tutturulacağını söyledi.

Avrupa’da yaşanan güç krizinin, güç ağır kullanılan kesimlerde sakinliğe yol açtığını lisana getiren TİM Lideri Mustafa Gültepe, Türkiye’de kimi bölümlerde güç ve kur kaynaklı maliyet artışları olsa bile yıl sonu gayelerinin tutturulacağını belirtti.

Yönetimi devraldıktan sonra geçen 100 günlük süreyi pahalandırmak üzere bir küme basın mensubuyla bir ortaya gelerek soruları yanıtlayan Gültepe, son 12 ayın tamamında aylık ihracat rekorları kırdıklarını hatırlatarak, “Ocak-Ağustos periyodunu gayelerimiz doğrultusunda 165,7 milyar dolar ihracatla tamamladık. Avrupa’da hane halklarının alım gücündeki düşüş hudutlu kalır ve üretimleri daralmaya devam ederse bu durum ihracatımızı olumlu tarafta etkileyebilir” diye konuştu.

CyborNFT

Alım gücü güzelleştirilmeye çalışılıyor

ABD’nin teknik olarak resesyona girdiğine, Türkiye’nin en değerli pazarı pozisyonundaki AB ülkelerinde de daralma tesirlerinin görülmeye başlandığına dikkat çeken Gültepe, mevcut durumun meçhullüğü beraberinde getirdiğini vurguladı. Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 48,4’ünü AB ülkeleri ve ABD’ye yaptığını hatırlatan Gültepe, “Avrupa piyasalarındaki tasaların ve global iktisadın genel gidişatındaki değişmelerin ihracatımıza muhtemel tesirlerini önümüzdeki üç ayda çok daha net bir biçimde görebileceğiz. 2023’ün birinci yarısı güç krizi ile sakinliğin en çok hissedileceği periyot olacak. Bu durumda en büyük pazarımız olan Avrupa’da talebin baskılanması ihracatımızı olumsuz etkileyebilir. Öte yandan Avrupa, başta taban fiyat düzenlemesi olmak üzere, çeşitli siyasetlerle mali sıkılaşmanın neden olacağı alım gücü kaybının önüne geçmeye çalışıyor. Hane halklarının alım gücündeki düşüş sonlu kalır ve Avrupa’da üretim daralmaya devam ederse bu durum kimi dallarımızda ihracatımızı olumlu tarafta etkileyebilir” yorumunda bulundu.

Kredi kullandırma iştahı yok

Merkez Bankası faiz kararı, kredi kullanımına ait sorulara, kredi kullanımı ve işletme sermayesine erişim derdinin hâlâ devam ettiğini belirten Gültepe, ” Son düzenlemelerin akabinde ticari kredi faizlerinde 10 puana yakın bir gerileme oldu. Fakat bankalar mecburî karşılık kararı nedeniyle kredi kullandırma konusunda isteksiz görünüyorlar. Reeskont kredilerinin kullanımında, ihracat gelirlerinin yüzde 70’ini Türk Lirasına çevirme şartı nedeniyle firmalarımız bu kredileri kullanmaktan kaçınıyorlar. Dış ticaret yapan firmalar için bunlar yönetilmesi sıkıntı süreçler, zira ihracatçı firmalarımız tıpkı vakitte ithalat da yapıyorlar. Eximbank kredilerinin sonlu olması, Merkez Bankası’nın kısıtlı ölçüde reeskont kredisi kullandırması, TL kredilerde firmaların Döviz varlığıyla ilgili kısıtlamalar, finansmana erişim konusunda zorlukları oluşturuyor. Farklı telaşlarla kredi kaynaklarını dövize dönüştürenler olabilir. Lakin kaygılı azınlığın yaptığı yanlışların cezasını tüm ihracatçılarımızın ödemesi ülkemiz ismine yanlışsız değil. Karar alıcıların kuvvetli bir süreç yönettiğinin şahsen şahidiyim. Lakin bu şiddetli süreçten ülkemizi selamete çıkarabilmemiz için yatırım, üretim ve ihracattan diğer seçenek görünmüyor. Finansmana erişim kolaylığı bu süreçte kilit rol oynuyor” diye konuştu.

Çevre dostu üretim ehemmiyet kazandı

Pandemi ile global iktisadın büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girdiğini, Türkiye’nin bu süreci fırsata çevirebilmesi için çok süratli hareket etmek durumunda olduklarının altını çizenGültepe, yeni devirde sürdürülebilir ve etraf dostu üretimin büyük değer kazandığını söz etti. Devletin ve hükümetin bu hususta iradesinin olması çok değerli olduğuna dikkat çeken Gültepe, şirketlerin yeşil dönüşüm gayesi ile yapacakları tüm yatırımlar, bölge ve bölüm fark etmeksizin özel bir yatırım teşvik düzenlemesi ile desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Dolar 1,44 düzeyine ulaştı

Türkiye’yi en çok ihracat yapan 10 ülke ortasına sokma vizyonu ile çalışacaklarını anlatan Gültepe, 2022’nin Ocak-Ağustos periyodunda ünite ihracat bedelimiz evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 16,7 artışla 1,44 dolar düzeyine ulaştığını aktardı.

Mevcut pazarlarımızda derinleşmek ve yeni pazarlara açılmak istediklerini bu amaç doğrultusunda 27 kesimi için çalışma kümelerini oluşturdukları bilgisini veren Gültepe, genel ihracatta 8 aylık periyotta parite kaynaklı 8 milyar dolarlık bir kayıp yaşandığını, yıl sonuna kadar bu kaybın 12 milyar dolara ulaşacağını öngördüklerini lisana getirdi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.