STERLIN
21,8137
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
SON DAKİKA
Koronavirüs vakaları artınca, satışları hız kazandı! – KIBRIS HABER
Feci Kaza! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ın kamu borcu! – KIBRIS HABER
Arctic Monkeys’in üyeleri bakkalla tartıştı! – KIBRIS HABER
Aşk-ı Memnu’nun Cemile’si Pelin Ermiş değişimi ile şaşırttı – KIBRIS HABER
ABD’li oyuncu Anne Heche hayatını kaybetti! Organları bağışlanacak – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs ile ABD arasında askeri tatbikat icra edildi – KIBRIS HABER
18 Ağustos’ta o ödeme yapılıyor! – KIBRIS HABER
Yangın söndürme uçağı kaza! – KIBRIS HABER
Tatar; “Tarihi unutmadan geleceği kurgulamak, yeni nesillere karşı en büyük sorumluluğumuzdur”! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye pazarlayacağız! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Barış Harekâtı! – KIBRIS HABER
Dmitry Chernousov dünden beri kayıp! – KIBRIS HABER
Emekli Öğretmen Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yaptığı gerekçesiyle eve çağırıp darp ettiler! – KIBRIS HABER
Öğretmenlik sınavları! – KIBRIS HABER
13 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Sahte Kimlik kartıyla ülkeden çıkmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Trafik Kazası! – KIBRIS HABER
Polis Genel Müdürlüğünden Açıklama! – KIBRIS HABER
Yazar’a bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Tadilat ihalesi süreci başladı! – KIBRIS HABER
Son Dakika Zam! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Alişan Şan, Çiftçiler Birliği’ni kabul etti! – KIBRIS HABER
Teleferik Projesi! – KIBRIS HABER
Zehir! – KIBRIS HABER
Kazayla ilgili yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Gözyaşları ile toprağa verildi! – KIBRIS HABER
Son Dakika Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Memleketi kaosa sürükleyecek bir toplantıyı geride bıraktık! – KIBRIS HABER

Avrupa elinden her an kaçırabilir: Putin’in ‘Şehrazat’ı’ geri döndü! – Kıbrıs Haber, Kıbrıs Habercide Okunur.

Avrupa elinden her an kaçırabilir: Putin’in ‘Şehrazat’ı’ geri döndü!Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesiyle birlikte tüm dünyadan lakin …

Avrupa elinden her an kaçırabilir: Putin’in ‘Şehrazat’ı’ geri döndü! – Kıbrıs Haber, Kıbrıs Habercide Okunur.
CyborNFT
06.05.2022 13:22
0
A+
A-

Avrupa elinden her an kaçırabilir: Putin’in ‘Şehrazat’ı’ geri döndü!
Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesiyle birlikte tüm dünyadan lakin bilhassa de Avrupa ülkelerinden Rusya’ya yönelik yaptırımlar da devreye girdi. Yaptırımlar hem ülke olarak Rusya’ya hem de Putin ve yakın etrafındaki siyasetçiler ve iş beşerlerine yönelik. Fakat bu yaptırım sarmalından basitçe sıyrılabilecek bir ‘şey’ var. O da Putin’in ‘Şehrazat’ı’…

Vladimir Putin’e ilişkin olduğu argüman edilen üstün yat Şehrazat bekletildiği havuz alanından çıktı, yat artık suda ve aylardır durduğu İtalyan yat limanından ayrılmak üzere olabilir…

Polis hâlâ Şehrazat’ın sahibinin kim olduğunu araştırıyor, bu da dev yatın rastgele bir vakitte İtalya’dan ayrılmasının mümkün olduğu manasına geliyor

CyborNFT

İngiliz The Telegraph gazetesi yatın demirli olduğu Toskana kıyısındaki Marina di Carrara’da yatın mürettebatını şık beyaz gömlekleri ve donanma pantolonlarıyla görüntüledi.

Harika yat Şehrazat İtalya’da, The Telegraph için Jamie Lorriman tarafından görüntülendi

MÜRETTEBAT HAZIRLIK MI YAPIYOR?

Mürettebatın bu anlarda güvertede denetimler yaptıkları ve geminin genel durumunu denetim ettiği gözlerden kaçmadı.

140 metrelik uzunluğa sahip ve kaplıcaları, yüzme havuzları ve iki helikopter pisti bulunan Şehrazat, dünyanın en büyük harika yatlarından biri ve 700 milyon dolar kıymetinde olduğu varsayım ediliyor.

Toskana’daki lokal halk, şu anda suda duran gemide son günlerde bir hareketlilik yaşandığını söylüyorlar.

Tekneyi gören 42 yaşındaki yat kulübünün yöneticisi Gabriele, “Dün gece marinadan ayrılacağını duyduk lakin tahminen de makûs hava nedeniyle ayrılışı ertelenmiş olabilir. Yetkililer tarafından ele geçirilmedi, bu yüzden sanırım her an gitmekte hür.” kelamlarını kullandı.

Putin rejimiyle yakın bağları olan Rus oligarklarına ilişkin birçok yattan farklı olarak, Şehrazat’a el konulmadı zira İtalyan polisi hâlâ yatın sahipliğini araştırıyor.

Yatın sahip olduğu helikopter pisti havadan çekilmiş bu fotoğrafta açıkça görülüyor – Fotoğraf: The Telegraph için Jamie Lorriman

POLİS BİR TÜRLÜ KARAR VEREMEDİ

Bu da yatın rastgele bir vakitte yat limanından ayrılmasının mümkün olduğu manasına geliyor. Soruşturmayı yürüten polis gücü Guardia di Finanza, The Telegraph’ın, yatın Marina di Carrara’dan ayrılmasını engellemek için rastgele bir şey yapıp yapamayacakları konusundaki sorularına karşılık vermedi.

Yatın sahibi, onu AB, İngiliz yahut Amerikan yargı makamlarının incelemesinin imkânsız olacağı sulara taşımaya karar verebilir. Çünkü bunun örnekleri yaptırımlar devreye girdiğinden beri görülüyor.

Geminin, yaptırımlardan etkilenmeyen Rus petrol hükümdarı Eduard Khudainatov’a ilişkin olabileceği tarafında tezler var. Petrol ve gaz ticareti yapan devlete ilişkin Rus şirketi Rosneft’in eski lideri ve CEO’su. Khudainatov, Putin’in müttefiki ve Rosneft’in lideri Igor Sechin’e yakın.

Lakin tutuklu Rus muhalefet önderi Alexey Navalny ile temaslı aktivistler ve araştırmacı gazeteciler, yatın gerçekte Putin’e ilişkin olduğuna inanıyorlar.

Araştırmacılar yat mürettebatının birçoğunun, Putin ve yardımcılarının güvenliğini sağlayan kuruluş olan Federal Muhafaza Servisi (FSO) üyesi olduğunu öne süren bilgiler elde ettiler.

Şehrazat açık denizde bu türlü yol alıyor… Fotoğraf: Tom van Oossanen/Instagram

GERÇEĞİ ASLINDA HERKES BİLİYOR…

İtalyan görgü şahidi Giovanni Natale, eşiyle birlikte yat limanının çitlerle çevrili etrafında yağmurda gezinirken, “Carrara’da herkes buna ‘Putin’in yatı’ diyor” dedi.

Şubat ayında Ukrayna’da savaşın patlak vermesine kadar, Toskana’nın bu kısmı varlıklı Ruslar ortasında hayli tanınan bir bölgeydi.

Kıyının çabucak aşağısında, Küçük Rusya lakaplı dizayncı butikleri ve şık restoranlarla dolu bir tatil beldesi olan Forte dei Marmi yer alıyor. Hatta burada web sitesi Rusça ve İngilizce yazılmış La Datcha isminde bir otel bile var.

İNGİLİZ KAPTAN KONUŞTU

Şehrazat isimli yat boyutları göz önüne alındığında son derece düzgün gizlenmiş olduğu söylenebilir. Yat, marinanın gerisinden geçen kıyı yolunda tersaneler, çitler ve ofis binaları ile saklanmış durumda.

Grafik: Harun Elibol

Yatın İngiliz kaptanı Guy Bennett-Pearce’ın kamuoyu önünde konuşmaya istekli ve yatın Putin’e ilişkin olduğuyla ilgili tüm argümanları reddediyor. Kaptan “Yetkililerden hala Marina di Carrara tersanesinde neler olduğunu bize söylemelerini istiyoruz. Bu üstün yat sahipleriyle ilgili bir kapalılık iklimi var. Tüm kamu kurumlarından daha fazla şeffaflık istiyoruz. Kimin için çalıştığımızı bilmeye hakkımız var.” Sözünü kullanıyor…


Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Yanlışsız, Tarafsız ve Aktüel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.
Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün Siyaset, Sıhhat, İktisat, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de fiyatsız bir biçimde okuyabilirsiniz.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.