STERLIN
24,9121
DOLAR
20,0942
EURO
21,5900
ALTIN
1.255,48
BIST
4.768,56
SON DAKİKA
‘Altın Caretta Ödülleri’ yarın akşam sahiplerini bulacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS ve KTÖS’den ortak açıklama! – KIBRIS HABER
Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy çokluğu ile kabul edildi! – KIBRIS HABER
Merkezi Cezaevi’nde ani ölüm! – KIBRIS HABER
Fahrettin Koca’nın acı günü! – KIBRIS HABER
Tüm ailesini katletti! Savunması herkesi şaşırttı – KIBRIS HABER
Gönyeli Alayköy Belediyesi ve GİKAD arasında imzalar atıldı! – KIBRIS HABER
Trafikte acı bilanço! – KIBRIS HABER
“T” işletme izinli araçlar denetlendi, 15 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden LTB ziyareti! – KIBRIS HABER
Bakan Nebati; “Ekonomik güven endeksi son 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı”! – KIBRIS HABER
14 Yangın! 683 bin 350 TL hasar – KIBRIS HABER
Rum lider, Erdoğan’ı tebrik etti! – KIBRIS HABER
15 bin küçükbaş hayvan ile 1200 büyükbaş hayvan karantinaya alındı! – KIBRIS HABER
Son Dakika! CTP Meclisi terk etti – KIBRIS HABER
Meclis’te ‘Öğretmenler Değişiklik Yasası’ gerginliği! – KIBRIS HABER
Son Dakika! İmamoğlu’ndan seçim sonrası ilk açıklama – KIBRIS HABER
Kaya Kıralp Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
‘Neden tam gün eğitime geçilmesi gerektiği’ hakkında açıklama geldi! – KIBRIS HABER 
Brent petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
Güven Bengihan, halktan destek istedi! – KIBRIS HABER
5 yaşındaki çocuk üçüncü kat balkonundan düştü! – KIBRIS HABER
Sürücülerin dikkatine! O yolda kameraların hız limitleri düşürüldü – KIBRIS HABER
Gök gürültülü sağanak yağmura dikkat! – KIBRIS HABER
Bütün okullarda grev yapılıyor! – KIBRIS HABER
Döviz Kurlarında Son Durum! – KIBRIS HABER
Tanju Özcan; “İmamoğlu derhal CHP’nin başına geçmelidir”! – KIBRIS HABER
Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turu KKTC sonuçları! – KIBRIS HABER
29 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
28 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler

Avrupa Birliği’nden dikkat çeken Yunanistan açıklaması!

Avrupa Birliği’nden dikkat çeken Yunanistan açıklaması!Geri itmelerde Yunanistan’a cürüm iştiraki yaptığı tez edilen Avrupa Birliği Hudut …

Avrupa Birliği’nden dikkat çeken Yunanistan açıklaması!
CyborNFT
31.08.2022 11:52
0
A+
A-

Avrupa Birliği’nden dikkat çeken Yunanistan açıklaması!
Geri itmelerde Yunanistan’a cürüm iştiraki yaptığı tez edilen Avrupa Birliği Hudut Muhafaza Ajansı Frontex’in temel haklar vazifelisi Jonas Grimheden, Yunanistan’ın sığınmacılar konusunda daha fazla denetim edilmesi gerektiğini açıkladı. Yunanistan’a önümüzdeki günlerde daha çok baskı kurulacağının sinyalini veren Avrupa Birliği, geçtiğimiz günlerde de sığınmacılara yapılan makûs muamelenin sona ermemesi durumunda AB fonlarının kesilebileceğini belirtmişti.

Yunanistan’ın göçmenlere uyguladığı müthiş muamele ve Ege sularında yaşanan insanlık dramında yıllardır, “görmedim, duymadım” siyaseti izleyen Avrupa Birliği, reaksiyonların çığ üzere artması üzerine son aylarda sessizliğini bozmaya başladı.

FRONTEX DE TENKİTLERİN ODAĞINDA

CyborNFT

Yunanistan hududunda dövülen, kıyafetleri alınan ve şişme botlarla geri itilen mültecilerin imajları Batı medyasında uzunluk gösterirken, insan hakları kümeleri sığınmacıları zorla geri itmenin bir Yunan siyaseti haline geldiğini belirtiyor ve Avrupa Birliği Hudut Muhafaza Ajansı’nı (Frontex) Yunanistan’a cürüm paydaşlığı yapmakla suçluyorlar.

Avrupa Birliği’nin yolsuzlukla çaba ünitesi OLAF tarafından hazırlanan rapor , AB hudut polisi Frontex’in Atina’nın sığınmacıları geri itme operasyonlarına göz yummakla kalmayıp bunları örtbas ettiğini ortaya koymuştu.

“YUNANİSTAN DAHA FAZLA DENETİM EDİLMELİ”

Söz konusu raporla hem ajans hem de Yunanistan köşeye sıkışırken, tenkitlerin odağındaki Avrupa Birliği Hudut Müdafaa Ajansı’ndan (Frontex) bir yetkili bugün Guardian Gazetesi’ne dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Frontex temel haklar vazifelisi Jonas Grimheden, Yunan makamlarının Avrupa’ya ulaşmaya çalışan sığınmacıları konusunda daha fazla denetim edilmesi gerektiğini söyledi.

YUNANİSTAN’A DAHA FAZLA BASKI KURULMALI

“Yunanistan’ın gelişmiş izlemeye gereksinim duyan ülkelerden biri olduğu benim için açıktı “ diyen Grimheden, ihlallerin önlenmesi için eksik olan şeyin baskının artırılması olduğunu vurguladı.

Bu bahiste çok fazla ayrıntıya girmek istemeyen AB’li yetkili Frontex’in Yunanistan’ın dış hududunda daha fazla yerde bulunmasını ve faaliyetlerini artırmasını önerdi.

AB maddelerine nazaran performans göstermeyen ülkelerde daha fazla Frontex’e sahip olmanın mantıklı olacağını belirten Grimheden ajansın varlığının üye devletlere ‘açık raporlama yükümlülükleri’ getirdiğini de kelamlarına ekledi.

Birleşmiş Milletler (BM) mülteci ajansına nazaran, yılın birinci altı ayında 5.567 sığınmacı deniz yoluyla Yunanistan’a gitti. BM’nin raporuna nazaran yalnızca Mayıs ayında Türkiye 4.700 kişiyi kurtardı. Bu bir evvelki aya nazaran yaklaşık yüzde 47’lik bir artışa işaret ediyor.

YUNANİSTAN TEZLERİ KABUL ETMYOR VE TÜRKİYE’Yİ SUÇLUYOR

Yunan hükümeti, insan haklarını ihlal ettiği tarafındaki argümanlarını daima olarak reddediyor. Geçtiğimiz ay Avrupa parlamentosunda konuşan Yunanistan başbakanı Kyriakos Miçotakis burada sığınmacılar konusunda tenkit yağmuruna tutulunca, Türkiye’ye temelsiz suçlamalarda bulunmuş ve “Asıl Türkiye göçmenleri bize itiyor.” demişti.

TÜRKİYE SUÇLAMASI İŞE YARAMADI, MAHKUM OLDULAR

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in bu açıklamasından iki gün sonra açıkladığı kararında Atina’nın tezlerine ağır darbe vurdu. Mahkeme, 2014’te Göçmen taşıyan bir teknenin batması sonucu 11 kişinin hayatını kaybettiği bir olayda Yunanistan’ın bu bireyleri kurtarmak için her şeyi yapmadığına, sonrasında makûs muamelenin kelam konusu olduğuna ve olayın aydınlatılmasına yönelik faal soruşturma yürütülmediğine karar verdi.

Tekne battıktan sonra kurtarılanlara, öteki insanların ortasında çıplak arama yapılması da AİHM tarafından makûs muamele olarak değerlendirildi. Yunanistan’ın AİHM kararı gereği davacılara toplam 330 bin Euro (5 milyon 268 bin TL) tazminat ödeyeceği açıklandı.

AVRUPA’DA YUNANİSTAN ENDİŞESİ

Frontex yetkilisi Grimheden’in diplomatik tabirlerle söz edilen uyarısı, AB’nin Yunanistan’ın sığınma siyasetiyle ilgili telaşlarını bir sefer daha ortaya koydu.

Avrupa Kurulu’nun göç konusundaki üst seviye yetkilisi Ylva Johansson da Yunan hükümetini sığınmacılara yapılan yasadışı müdahale konusunda uyarmış ve Atina’ya AB fonlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını söylemişti.

FRONTEX NEDİR?

Avrupa Birliği Hudut Güvenliği Ünitesi (Frontex) AB üyesi ülkelerin komşularıyla olan hudutlarının korunmasını ve güvenliğini sağlamak emeliyle oluşturulmuş bir kurum. 3 Ekim 2005 tarihinde hizmete giren kurumun genel merkezi Polonya’nın başşehri Varşova’da bulunmaktadır.

AB’nin en çok finanse edilen kuruluşu olan Frontex Yunanistan’a cürüm iştiraki yaptığı tezleri sonrası derin bir düzensizliğe sürüklendi ve uzun müddettir vazifede olan yöneticisi Nisan ayında istifa etti.

SURİYELİ MÜLTECİ DAVA AÇTI

Öte yandan Alaa Hamoudi isimli 22 yaşındaki bir Suriyeli mülteci, Yunan makamlarının kendisi dahil 21 kişinin içinde bulunduğu şişme botu geri itmesi ile birlikte Ege Denizi’nin ortasında vefatla burun buruna gelmesi sonrası Frontex’e dava açtı.

Hamoudi yaptığı açıklamada, “Denizin ortasında kaldık, ne yapacağımızı bilmiyorduk. Motor ve navigasyon ekipmanı olmayan bir botun içindeydik. 12 yaşındaki bir kız çocuğu ve 2 yaşlı adamın da ortalarında bulunduğu yolcular ağlamaya başladılar. Çok çaresizdik” dedi.

17 SAAT AÇ SUSUZ BEKLEDİLER, TÜRKİYE KURTARDI

Yunanistan’ın geri ittiği sığınmacılar denizin ortasında aç ve susuz 17 saat geçirdi ve daha sonra Türk makamları tarafından kurtarıldı. Suriyeli mülteci 17 saatlik mühlet içerisinde Frontex’e ilişkin gözetleme uçaklarının 2 kere üzerlerinden geçtiğini belirtti. Global Araştırmacı Gazeteciler Kümesi Bellingcat de bu iddiayı doğruladı.

500 BİN EURO TAZMİNAT İSTİYOR

Frontex artık, hayat hakkı ve sığınma talep etme hakkı da dahil olmak üzere çok sayıda ihlal nedeniyle 500 bin Euro tazminat talebi ile karşı karşıya.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.