STERLIN
33,4654
DOLAR
27,4165
EURO
29,0217
ALTIN
1.629,14
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER
145 polis mensubuna rütbeleri takıldı! – KIBRIS HABER
Eşiyle görüşen şahsa kafa attı! – KIBRIS HABER
Kiracısının evinden hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Çalışma izni yaptırmayan Pakistan vatandaşı tutuklandı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin tanınma çağrısını mutlulukla karşıladıklarını dile getirdi! – KIBRIS HABER
Rum siyasi partiler yanlışlıkla verilen devlet katkı payını iade etmiyor! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar, Fuat Oktay başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti! – KIBRIS HABER
Rus Büyükelçi; “Kıbrıs sorununun çözümüne yaklaşımımız değişmedi”! – KIBRIS HABER
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Dr. Küçük’ün anıt mezarını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
“Muhalefetin Meclis’teki koltuklarından kalkması ve sokağa inmesi büyük önem taşımaktadır”! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER

Atlet ikizlerin YKS başarısı

Atlet ikizlerin YKS başarısıAnkara’da, birebir sınıfta eğitim gören 18 yaşındaki ikizlerden sırıkla atlama sporcusu Deniz Tunç, Yükseköğretim …

Atlet ikizlerin YKS başarısı
CyborNFT
20.07.2022 14:52
0
A+
A-

Atlet ikizlerin YKS başarısı
Ankara’da, birebir sınıfta eğitim gören 18 yaşındaki ikizlerden sırıkla atlama sporcusu Deniz Tunç, Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) Alan Yeterlilik Testi’nde Türkiye 2’ncisi, 3 adım atlama atleti Cihan Tunç ise Türkiye 800’üncüsü oldu. Çift yumurta ikizi kardeşler, gayelerinin tıp okuyarak babaları üzere tabip olup insan hayatına dokunmak olduğunu, tıpkı vakitte spora da devam etmek istediklerini söyledi.

Ankara’da yaşayan atletizm sporcusu çift yumurta ikizleri Deniz Tunç ve Cihan Tunç, YKS Alan Yeterlilik Testi’nde dereceye girdi. Türkiye ve Avrupa’da derece sahibi ulusal tekvandocu Tülin Tunç ile göz tabibi Murat Tunç’un kızları, spordaki serüvenlerini ve üniversite imtihanındaki muvaffakiyetlerini anlattı. Sportmen bir aileden geldiklerini ve annelerinin de eski ulusal tekvandocu olduğunu söz eden Deniz Tunç, annelerinin kendilerini spora yönlendirdiğini söyledi. Tunç, “Kendi yaş kategorimde Türkiye 2’nciliklerim, 3’üncülüklerim oldu. Kulüpler yarışlarında Türkiye 2’ncilikleri oldu. Bölge 1’inciliğim ve Ankara’da derecelerim var. 9, 10, 11’inci sınıfta Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün sırıkla atlamacısı olarak haftada 5 gün profesyonel atletizm antrenmanlarıma katılıyordum. Ayrıyeten, Türkiye şampiyonalarına iştirak gösteriyordum. Son yılımda bilhassa yılbaşında imtihan süreci ağırlaştıkça biraz aksatmak durumunda kaldım lakin konutta yeniden bir formda devam etmeye çalıştım. Şu an hala devam ediyorum atletizm antrenmanlarıma” diye konuştu.

‘TIP OKURKEN ATLETİZMLE DE UĞRAŞMAYA DEVAM EDECEĞİM’
Hedefinin tıp fakültesinde okumak ve insanlara yardım etmek olduğunu söyleyen Tunç, “İnsanların hayatlarına dokunmak, hayat kurtarmak çok istediğim bir şey. O yüzden tıp okumak istiyorum. Tıp okurken atletizmle de uğraşmaya devam edeceğim. Ben esasen yıllarca bununla uğraştığım için benim için bir ömür üslubu oldu. Ben her vakit insanların çok istikametli olması gerektiğine inanan biriydim. Yalnızca tabip olarak değil, yalnızca sportmen olarak değil, ikisini birebir anda yapmayı planlıyorum. Hem âlâ bir tabip hem de başarılı bir atlet olmak istiyorum” diye konuştu.

CyborNFT

‘İNSANLARIN HAYATINA DOKUNMAK HAYALİM’
Deniz’in ikiz kardeşi Cihan Tunç ise spora artistik jimnastikte başlayıp akabinde ritmik jimnastik yapmaya başladığını aktararak, “Önce Bolu’da sonra ODTÜ Spor Kulübü’nde ritmik jimnastik yapıp müsabakalara katıldım. Akabinde üç adım ve uzun atlayarak mesleğime atletizmde devam etmeye karar verdim. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde yarıştım. Vilayet birinciliklerim oldu, bölge birinciliklerim oldu. Türkiye derecelerim oldu. Tıp fakültesinde okumak istiyorum zira, insanların hayatlarına dokunmak, onlara yardım etmek benim amacım, hayalim. Çok evvelden beri daima bunun hayalini kurdum ve kendimi yalnızca burada görebiliyorum. Hem uygun bir tabip olarak hem de atlet olarak hayatıma devam etmeyi düşünüyorum” diye konuştu.

‘MUTLAKA BİR ATLET KİMLİĞİ OLMALI’
İkizlerin annesi Tülin Tunç, kamuda misyon yaparken birebir vakitte ulusal sporculuk ömrünü sürdürdüğünü belirterek, “İstenirse yapılmayacak şeyler değil. Ben hem çok güzel bir tabip olabileceklerine hem de atlet olabileceklerine inanıyorum. Kesinlikle bir atlet kimliğinin de olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘İKİSİNİ BİRLİKTE YÜRÜTMELERİNİ İSTİYORUM’

Baba Murat Tunç da sporda başarılı olmak için gösterilen disiplinin akademik hayata da yansıtılabildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Akademik başarıyı, spor hayatında da bilimsel olarak inceleyerek daha yanlışsız spor yapma istikametinde kendilerini geliştirebiliyorlar. Bu nedenle ikisinin bir ortada olmasının, bir avantaj olduğu görüşündeyim. Hem akademik hem spor hayatının birbirini destekleyici öge olduğunu düşünüyorum. İkisi bir ortada yürütülebilecek durumlar aslında. Bilhassa Amerika ve Avrupa’da pek çok hekim yahut mühendisin akademik hayatta olduğu üzere spor hayatını da muvaffakiyetle sürdürebileceğini görüyoruz. Bizim çocuklarımızın da ellerinden geldiği ölçüde bunu yürütebileceklerini öngörüyorum. Bu nedenle ikisini birlikte yürütmelerini istiyorum. Kendileri de o denli istiyor. Gidebildikleri yere kadar ikisi de devam edecek” diye konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.