STERLIN
26,9101
DOLAR
21,5166
EURO
23,1195
ALTIN
1.357,82
BIST
5.388,80
SON DAKİKA
Lapta’da, konuşmaya gelen komşusunu vurdu! – KIBRIS HABER
Bulaşıcı cinsel hastalıklar rekor seviyeye yükseldi! – KIBRIS HABER
Erkek kılığına girerek 19 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Girne’de 6 yaşındaki çocuk su dolu asansör boşluğuna düştü! – KIBRIS HABER
Yarın bu bölgelere elektrik verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Emniyet kemerini takmadı, otomobilin camından fırladı! – KIBRIS HABER
Hasan Esendağlı’dan, İsias Otel hakkında yeni açıklamalar! – KIBRIS HABER
3 Gün tutuklu kalacak! – KIBRIS HABER
Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği, eğitim kompleksi için yer belirlendi Gazimağusa Belediyesinden karar bekleniyor! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nı ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Komşu olarak görüşüyorlardı, birbirlerinin eşlerine aşık oldular! İki adam nikah töreniyle eşlerini ve çocuklarını değiştirdi – KIBRIS HABER
Ömer Faruk Borahan’ın otopsisi yapıldı! – KIBRIS HABER
Ölüm sebebi belli oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu! – KIBRIS HABER
YSK’dan ara seçime yönelik 6 ilçede askıya alınan sandık seçmen listelerine ilişkin açıklama! – KIBRIS HABER
KTOEÖS, deprem riski olan okullar için Milli Eğitim Bakanlığı önündeydi! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı! – KIBRIS HABER
Girne’de elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
SON DAKİKA! İYİ Parti’de istifa şoku – KIBRIS HABER
6 Haziran 2023’e ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Kahramanmaraş’ta deprem! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor! – KIBRIS HABER
Altın zirvede! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! 06.06.2023 Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Asya Karaali’yi darp eden 2 Kıbrıslı Rum tutuklandı! – KIBRIS HABER
‘2. Birkan Uzun Zirve Koşusu’ yapıldı! – KIBRIS HABER
TDP oy pusulasında ilk sırada! – KIBRIS HABER
Portekiz, haftada 4 gün çalışmaya geçiyor! – KIBRIS HABER

Aşam: Belediye emekçilerinin sabrı tükendi – KIBRIS HABER

Aşam: Belediye emekçilerinin sabrı tükendi – KIBRIS HABER
CyborNFT
21.06.2022 14:41
0
A+
A-

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Başkanı Koral Aşam, 2022 ek bütçe yasasını eleştirerek, belediye emekçilerinin sabrının tükendiğini kaydetti.

Birçok çalışanın kredi borcunu, taksitini, faturasını ödeyemediğini, evine ekmek götüremeyecek pozisyona düşürüldüğünü ifade eden Aşam, süresiz grev dahil tüm eylem süreçlerinin gündemlerinde olduğunu bildirdi.

-“Belediyeler kendi kendine yetemez duruma geldi”

Aşam yaptığı yazılı açıklamada, uzun zamandan beridir belediyelerde devam eden sorunların artarak büyüdüğünü belirterek, “Bugün birçok belediyede maaş ve sosyal haklar ödemeleri aksamakta, yatırımlar durmuş ve belediyeler kendi kendine yetemez bir duruma gelmiştir” dedi.

CyborNFT

Belediyelerin bu konuma gelmesinde kurumlarını popülist-partizan yaklaşımlarla yöneten başkanların da payları olduğunu ifade eden Aşam, ancak tüm süreçleri doğru yönetebilen belediye başkanlarının bile gelinen noktada merkezi hükümetin yanlışları ve ekonomik sorumluluklarını yerine getirmemelerinden dolayı tıkandığını kaydetti.

2020 yılının başından bugüne kadar belediyelerin devlet katkılarına yüzde 25 civarında bir artış yapıldığını ve bu yılın başında ise yüzde 26 oranında bir artış yapılması öngörüldüğünü belirten Koral Aşam, şöyle devam etti:

“Oysaki sadece bir yıllık süreçte enflasyon oranı yüzde 98,12 olurken bu yılın başından itibaren sadece 5 aylık süreçte enflasyon oranı yüzde 43,10 olmuş, haziran sonu itibarıyla yüzde 55’e yükselmesi beklenmektedir.”

Dev-İş Başkanı Aşam açıklamasında, “Belediyeler Yasası’nın yıllardır geçirilmemesinden dolayı belediyelerin vergilerinin güncelliği kalmamış yasal yetki alanları ile günümüz koşulları arasında farklar oluşmaya başlamış, belediyeler hizmet verme konusunda noksanlıklar yaşamıştır” ifadelerine yer verdi.

Aşam, tüm bu yaşanan olumsuzluklara karşın 2022 yılı ek bütçesinin bir nebze de olsa yerel yönetimlerin sorunlarına çözüm olabileceği ile ilgili düşüncelerinin geçen günlerde onaylanan 2022 ek bütçe yasası ile son bulduğunu belirtti.

KKTC devletinin 5,5 aylık mahalli gelirleri 5,5 milyar TL iken bu gerçekleşen miktardan yola çıkarak, yılsonuna kadar mahalli gelirlerin en az 12 milyar olması gerektiğini ifade eden Koral Aşam, şunları kaydetti:

“Hal böyle iken, ek bütçe ile öngörülen mahalli gelir 8 milyar 920 milyon TL’dir. Bu yapılandan anlamaktayız ki bütçede en az 3 milyar TL’lik mahalli gelir saklanmakta dolayısıyla belediyelerin en az 300 milyon TL’lik hak ettiği gelir kalem oyunları ile ortadan kaldırılmaktadır.”

“Bu şartlarda bu ay sonu maaşlara yansıtılması gereken yaklaşık yüzde 50-55 hayat pahalılığı ödeneği belediyeler tarafından nasıl yansıtılacaktır?” diyen soran Koral Aşam, “Belediyeler reformu yapılması planlanan bu süreçte hiçbir ek girişim ve destek yapılmadan reform nasıl gerçekleşecektir?” sorusunu da sordu.

-“Belediye emekçilerinin sabrı tükendi”

“Merkezi hükümetin, hayatın her alanına hizmet götürmekle yükümlü olan belediyeleri batırmak için elinden geleni yaptığını” ileri süren Dev-İş Başkanı Aşam, belediye emekçilerinin sabrının tükendiğini kaydetti.

Birçok çalışanın kredi borcunu, taksitini, faturasını ödeyemediğini, evine ekmek götüremeyecek pozisyona düşürüldüğünü ifade eden Aşam, “DEV-İŞ’in bu oyunlara karşı sabrı tükenmiştir. Bundan sonraki süreçlerde süresiz grev dahil tüm eylem süreçlerinin gündemimizde olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Doğru, Tarafsız ve Güncel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.

Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Politika, Sağlık, Ekonomi, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

kibrishaberci.com

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.