STERLIN
22,8895
DOLAR
18,6352
EURO
19,6399
ALTIN
1.077,56
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Büyük Okyanus’ta bulunan Tonga açıklarında 6.7 büyüklüğünde sarsıntı
Galatasaraylı Abdülkerim Bardakçı’dan dikkat çeken açıklamalar! Marcao, Mata ve Ronaldo…
Galatasaraylı Marcao’dan dikkat çeken açıklamalar! Marcao, Mata ve Ronaldo…
Blinken’dan Filistin-İsrail ihtilafı açıklaması: İki devletli çözüm umutlarını baltalayan her türlü eyleme karşı çıkmaya devam edeceğiz
OPEC+ üretimi 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek
Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı’ndan istifa etti
Spot piyasada elektrik fiyatları (04.12.2022)
Rusya’da 5 katlı binada patlama: 4 ölü, 10 yaralı
OPEC petrol üretimini günlük 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek
Yunanistan’da dinleme skandalında yeni iddia! Genelkurmay Başkanı Floros da casus yazılımla dinlendi
Çinli 3 astronot 183 gün sonra tekrar Dünya’da
Pakistan’da maden ocağında patlama: 6 ölü
Düzce’de okullar açılıyor
Ukrayna savaşı: ABD istihbaratı, savaşın kış aylarında yavaşlayacağını düşünüyor
Tahıl koridorunda 13 milyon tondan fazla tahıl taşındı
Her gün yarım kilo çiğ et yiyordu… ‘Ciğer Kralı’ sır gibi sakladığı gerçeği açıkladı! Takipçilerini hayal kırıklığına uğratan itiraf
Bakan Nebati’den Kılıçdaroğlu’na: Bizler ithal ekonomi komiserlerine asla bel bağlamayız
Tahıl koridorunda taşınan tahıl 13 milyon tonu geçti
Galatasaray Lisesi mezunları madalyalarını aldı
Hangi yatırım aracı ne kazandırdı?
Endonezya’daki Semeru Yanardağı yeniden harekete geçti
İran’da İsrail istihbaratına çalışan 4 kişi idam edildi
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Nikolenko: Tehditler almaya devam ediyoruz
‘Türkiye elektrifikasyonda öncü ülkelerden biri olacak’
‘Koronavirüs gerçeği’ni yıllar sonra açıkladı… Wuhan’da çalışan bilim insanından itiraf üzere kelamlar
Son dakika… İran’dan flaş karar: Ahlak polisi lağvedildi
Guardiola, Dünya Kupası ortasını Münih’te geçiriyor
Rusya’nın petrol ihracatında gerileme sonlu kaldı
‘Pendik-Sabiha Gökçen Metro Sınırı’nda 1,4 milyon yolcu seyahat etti’
Türk satrancının şampiyonu Mustafa Yılmaz

Arsa alana mesken TOKİ’den

Arsa alana mesken TOKİ’denCumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımı olan ‘İlk Meskenim Birinci İş Yerim’ projesinde toplumsal …

Arsa alana mesken TOKİ’den
CyborNFT
12.10.2022 07:25
0
A+
A-

Arsa alana mesken TOKİ’den
Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımı olan ‘İlk Meskenim Birinci İş Yerim’ projesinde toplumsal konutlara olan müracaat süreci devam ederken, 10 Ekim prestijiyle arsa ve işyeri için müracaatlar başladı. Kura sonrası arsa almaya hak kazananlara, konutlarını yaptırmaları sürecinde mimari ve mühendislik takviyesi verilecek. Paylı yerde, hak sahipleri anlaşırsa, konutların üretimi için TOKİ’ye müracaat yapabilecek.

Böylece özel kesimden bir firmaya kıyasla maliyet avantajı sağlanacak. Konutların finansmanında ise bankalarla işbirliği yapılacak. İlgiliyle karşılanan arsa projesine ait ayrıntıları Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, toplumsal medya hesabından paylaştı. Kurum, “1 milyon konut emelli yerimizin dağılımını vilayetlere ve ilçelere nazaran yaptık. 81 vilayetimizde emlakın yüzde 40’ını kent merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak formda belirledik. Vatandaşımız hem konuta ham de konut gayeli yere başvurabilir. Her ikisinin de kurasına katılabilir. Şayet ikisi birden çıkarsa birini tercih ederek mesken sahibi olabilir” dedi. 

4-5 KATI GEÇMEYECEK

CyborNFT

Arsaları iki kümeye ayırdıklarını belirten Kurum şunları söyledi: “İlk kümede 350 ila 550 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel biçimindeki yerler, ikinci kümede müşterek parseller bulunuyor. Müşterek parsellerde hak sahiplerinin çoğunluk sağlamaları durumunda TOKİ başkanlığımız buradaki konutları yapma konusunda da her türlü proje dayanağını verecek. Bu parsellerde inşa edilecek binalar taban artı 4-5 katı geçmeyecek. Müstakil parsellerde ise hak sahipleri belirlenen proje doğrultusunda konutlarını inşa edebilecekler. En geç iki yıl içinde yerlerin altyapısını tamamlayarak, eksikliklerini gidereceğiz. Aralık ayı prestijiyle planları onaylanan vilayet ve ilçelerde hak sahipleri belirli olan emlakın tapularını vatandaşlara teslim edeceğiz.” 

FİYATLAR NASIL?

Bakan Kurum arsa ve işyerine ait fiyat bilgisini şöyle paylaştı: “Müstakil parsel emlakımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle 10 yıl vadeyle faizsiz halde ödenebilecek. Müşterek parsellerin ödemeleri ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle, tekrar 10 yıl vadeyle sabit ödemelerle yapılabilecek. birinci etapta 10 bin işyerini hayata geçireceğiz. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vadeyle sanayicimize genç girişimcimize sunacağız.” Ayrıyeten, konut ve yerde müracaat bedeli 500 lira, işyerinde 2 bin lira olarak belirlendi.

KONUT SAYISI ARTTI

Dev toplumsal konut atağında 2 yılda 250 bin, 5 yılda 500 bin konut hayata geçeceği açıklandı. Bakan Kurum birinci etaptaki 250 bin sayısının 262 bine çıktığını açıkladı. Proje kapsamında dar gelirli vatandaş için 1 milyon arsa satışa çıkarken, küçük ve orta ölçekli işletmeler için de birinci etapta 10 bin, 5 yılda 50 bin işyeri inşa edilecek. Konutlar için müracaat 31 Ekim’de, arsa ve işyeri için de 7 Kasım’da sona erecek. 

İL VE İLÇE DETAYI

Arsaya müracaat yapacak bireyler TC vatandaşı olmalı ve 18 yaşını doldurmalı. Öbür yerde kendisini, eşinin ve ergin olmayan çocuğunun meskeni ve yeri olmamalı, aylık hane geliri 16 bin lirayı aşmamalı. (İstanbul’da 18 bin TL) Ayrıyeten 10 Ekim 2022 tarihinden evvel projenin bulunduğu belediye sonları içerisinde ikamet etmek yahut ilgili nüfusa kayıtlı olmak gerekiyor. Buna nazaran:

– Tahsis edilecek yerin büyükşehir belediyesinin merkez ilçesinde olması halinde: Büyükşehir belediyesinin merkez ilçesinin rastgele birinde ikamet edenler yahut birebir belediyenin rastgele bir merkez ilçesi nüfusuna kayıtlı olanlar, o belediyenin merkez ilçesindeki bir projeye müracaat edilebilir. Örneğin; Ankara Sincan ilçesindeki projeye; Ankara tüm merkez ilçelerinde ikamet eden yahut Ankara tüm merkez ilçe nüfusuna kayıtlı olanlar müracaat yapabilir.

– Tahsis edilecek yerin büyükşehir belediyesinin merkez olmayan ilçesinde bulunması halinde; Projenin yer aldığı ilçede ikamet edenler ve nüfusları da bu ilçede kayıtlı olanlar, yalnızca bu ilçede yer alan projeye müracaat edilebilir. Mesela Ankara Nallıhan ilçesindeki projeye; Nallıhan ilçesinde ikamet eden ve Nallıhan ilçe nüfusuna kayıtlı olanlar müracaat yapabilir. İlçe nüfusuna kayıtlı olanlar o ilçede ikamet etmeseler dahi müracaat edebilir. Yani Ankara Nallıhan ilçesindeki projeye; Sincan ilçesinde ikamet eden lakin Nallıhan ilçe nüfusuna kayıtlı olanlar da müracaat yapabilir.

– İstanbul vilayet sonları içerisinde ikamet eden yahut İstanbul vilayet nüfusuna kayıtlı olanlar İstanbul’daki rastgele bir arsa tahsis projesine müracaat yapabilirler.

– Büyükşehir Belediyesi olmayan vilayetlerde; o İlin merkez belediye hudutları içerisinde ikamet eden yahut Vilayet merkez nüfusuna kayıtlı olanlar, o vilayet merkezinde yer alan projelere müracaat yapabilir. Büyükşehir Belediyesi olmayan vilayetlerin ilçelerinde; projenin bulunduğu İlçe hudutları içerisinde ikamet eden ve ilçe nüfusuna kayıtlı olanlar yahut projenin bulunduğu vilayet nüfusuna kayıtlı olanlar müracaat yapabilir.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.