STERLIN
20,7510
DOLAR
18,5833
EURO
18,2131
ALTIN
1.023,29
BIST
3.553,85

AP üyesi Macron’u eleştirdi: “Türkiye, Fransa’dan daha güçlü”

AP üyesi Macron’u eleştirdi: “Türkiye, Fransa’dan daha güçlü”Avrupa Parlamentosu Fransız Üyesi Gilles Lebreton, Ukrayna tahılının dünya pazarına …

AP üyesi Macron’u eleştirdi: “Türkiye, Fransa’dan daha güçlü”
CyborNFT
23.07.2022 12:07
0
A+
A-

AP üyesi Macron’u eleştirdi: “Türkiye, Fransa’dan daha güçlü”
Avrupa Parlamentosu Fransız Üyesi Gilles Lebreton, Ukrayna tahılının dünya pazarına ulaştırılmasına yönelik İstanbul’da imzalanan “tahıl koridoru” muahedesi hakkında “Birleşmiş Milletler ile müzakere eden ne yazık ki Macron değil Erdoğan’dı. Türkiye, Fransa’dan daha güçlü” dedi.

Avrupa Parlamentosu Fransız Üyesi Gilles Lebreton, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya pazarına ulaştırılması için Türkiye’nin teşebbüsleriyle Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında dün İstanbul’da imzalanan mutabakatla ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a reaksiyon gösterirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ise övgüler yağdırdı.

MACRON DEĞİL ERDOĞAN YAPTI

CyborNFT

Türkiye’nin konut sahipliğinden gerçekleşen mutabakatın akabinde toplumsal medya hesabından dikkat çeken bir açıklama yapan Lebreton, “Ukrayna tahılının ihracatına ait mutabakat, Afrika’daki kıtlığın önlenmesini mümkün kılacak. Birleşmiş Milletler ile müzakere eden ne yazık ki Macron değil, Erdoğan’dı. Türkiye, Fransa’dan daha güçlü” tabirlerini kullandı.

“TÜRKİYE’Yİ TAKTİR EDİYORUZ”

Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamada da Türkiye’nin süreç içerisindeki başarılı tavrı vurgulanarak, “Türkiye’yi de bu mutabakata aracılık etme ve uygulanmasını desteklemedeki kıymetli rolünden ötürü takdir ediyoruz” sözleri kullanılmıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da muahedenin akabinde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek, “Bugün elde edilen sonuçlara katkılarından ötürü Türk ortaklarımıza, şahsen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir defa daha teşekkür etmek istiyorum” halinde konuşmuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.