STERLIN
20,7509
DOLAR
18,5827
EURO
18,2070
ALTIN
1.022,10
BIST
3.553,85

AOSB/Bahar: Finansman kaideleri değişmezse firmalar frene basacaktır

AOSB/Bahar: Finansman kaideleri değişmezse firmalar frene basacaktırAntalya OSB İdare Heyeti Lideri Ali Bahar, “Geldiğimiz noktada banka …

AOSB/Bahar: Finansman kaideleri değişmezse firmalar frene basacaktır
CyborNFT
02.08.2022 17:07
0
A+
A-

AOSB/Bahar: Finansman kaideleri değişmezse firmalar frene basacaktır
Antalya OSB İdare Heyeti Lideri Ali Bahar, “Geldiğimiz noktada banka kredilerinin, Kredi Garanti Fonu takviyeli kredilerin devreye girmesi lazım. Şayet bunlar devreye girmezse, üretim yapan firmaların birinci refleksi frene basmak olacaktır” dedi.

Antalya OSB İdare Şurası Lideri Ali Bahar Bloomberg HT yayınına katıldı.

Krediye erişim ve stok tartışması hususlarında değerlendirmede bulunan Bahar şunları kaydetti:

CyborNFT

Kredi Garanti Fonu dayanaklı krediler pandemi ile birlikte birinci çıktığında, süratle karar verilmesi gereken akut bir durum vardı. Devlet bankalarının bu süratle devreye girmesinin kıymeti çok büyüktü. Bunu karıştırmamalıyız.

Daha sonra bu krediler Dövize gitti, ranta gitti üzere birtakım konuşmalar başladı. Gitmiş olan kesinlikle vardır; lakin bunların çok büyük bir kısmı pandemi vaktinde üretimde ve endüstride nefes aldırdı.

Kredi Garanti Fonu takviyeli krediler için hâlâ bunun konuşulması aslında bu işletme kredilerinin verilmesinde gölge oluşturuyor. Artık bunun bir kenara bırakılması gerektiğini düşünüyoruz.

Bugün finansmana erişim, zahmette olan şirketlerin değil sağlıklı şirketlerin gereksinim duyduğu bir husus. Bunu bir kenara not etmeliyiz.

Bugün yalnızca Türkiye’de değil dünyada oluşmuş enflasyon nedeniyle güçteki, emtiadaki ve birçok hammaddedeki artışın bu işletme sermayesi gereksinimini doğurduğunu unutmamamız gerekiyor. Bizim cirolarımız tıpkı malı üretirken kendi isteğimizle artmadı. Muhtaçlık da bundan doğuyor diye düşünüyorum.

Gerçek sanayicide stokçuluk yok, stok idaresi var. Üretim yapan bir endüstrici şayet stok idaresini hakikat yapamazsa kalıcılığı olamaz. O üretimi yapmaya ve istihdamı sağlamaya devam edemez. Bugün süregelen enflasyon ortamında bir sonraki alacağınız emtiayı tıpkı fiyata almanız kelam konusu değil. Sizde oluşan stok daima bedel artışına giden bir stoktur. Şayet siz bir evvelki eserinizi o stok artışlarına nazaran yönetemezseniz, o firmanın kalıcılığı kelam konusu olamaz. Münasebetiyle stokçuluk yapan vardır; lakin işletme sermayesine erişim konusuna bu bakış açısıyla yaklaşırsak hakikat bir şey yapmayız.

Geldiğimiz noktada banka kredilerinin, Kredi Garanti Fonu dayanaklı kredilerin devreye girmesi lazım. Şayet bunlar devreye girmezse, üretim yapan firmaların birinci refleksi frene basmak olacaktır. Üretim ölçüsü azalacaktır. Enflasyon daha fazla körüklenecektir.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.