STERLIN
21,3032
DOLAR
18,5749
EURO
18,5558
ALTIN
1.029,43
BIST
3.458,03
SON DAKİKA
Satın almaktan vazgeçmişti! Elon Musk’tan ikinci Twitter hamlesi
ABD’den Ukrayna’ya 625 milyon Dolarlık ek askeri yardım
Biden, Ukrayna’ya 625 milyon dolarlık güvenlik yardımı
İran, Irak’ın kuzeyini vurmaya devam ediyor
Elon Musk’tan Twitter’a yeni teklif
Biden, Japonya Başbakanı Kişida ile Kuzey Kore’nin füze denemesini görüştü
Pembe tablolar çiziyorsunuz! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları devam ediyor! – KIBRIS HABER
ABD’de fabrika siparişleri Ağustos’ta yatay seyretti
ABD’de fabrika siparişleri Ağustos’ta yatay bir seyretti
ABD’de açık iş sayısı Nisan 2020’den bu yana en yüksek düşüşü kaydetti
MONDI OLMUKSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Katılım Finans İlkeleri Bilgi Formu
YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş.( Yeni İş İlişkisi
İŞ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Haftalık Rapor
ALARKO HOLDİNG A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.( Bağımsız Denetim Kuruluşunun Belirlenmesi
Avrupa borsaları Fed iyimserliğiyle ralli yaptı
ABD’de okul tuvaletine giren çakal doğaya bırakıldı
Çin’den ABD’ye gözdağı… Öldürücü nükleer füzelerin görüntülerini yayınladılar!
Fed/Daly: Enflasyonu düşürmek için faiz artışı sürmeli
Üniversitelere iklim dostu kampüsler oluşturuluyor
Dünya Bankası Ukrayna ekonomisinin yüzde 35 daralmasını bekliyor
Rusya duyurdu: 200 binden fazla kişi orduya alındı
Bangladeş bir anda karanlığa gömüldü
Müftülük imha edilmiş bir noktaya geldi! – KIBRIS HABER
AB’de yeni asgari ücret yasası onaylandı
Hindistan’da çığ felaketi: 10 ölü, 11 kayıp
Elektrik konusunda toplantı! – KIBRIS HABER
2 bin Euro paha biçilen vazo, 7.7 milyon Euro’ya satıldı

Anastasiadis Avrupa Konseyi toplantısında konuştu – KIBRIS HABER

Anastasiadis Avrupa Konseyi toplantısında konuştu – KIBRIS HABER
CyborNFT
01.06.2022 11:37
0
A+
A-

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Avrupa Konseyi olağanüstü toplantısının dün gerçekleşen ikinci gününde yaptığı konuşmada, AB liderlerini Türkiye’nin kapalı bölge Maraş’taki ileri sürülen son yasa dışı eylemleri ve Rum kesiminin önerdiği Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) konusunda bilgilendirdiği haber verildi.

Fileleftheros gazetesi, Anastasiadis’in Pazartesi planlanan konuşmasının, 6’ncı yaptırımlar paketiyle ilgili görüşmenin geç saatlere kadar sürmesi yüzünden düne kaldığını yazdı.

Gazeteye göre Anastasiadis, “Twitter” hesabından yaptığı paylaşımda, “AB liderlerini, Türk işgal kuvvetlerinin kapalı bölge Maraş’takiler dâhil olmak üzere, Kıbrıs’taki son yasadışı eylemleri konusunda bilgilendirdiğini” öne sürdü.

Paylaşımında “BM ve AB’nin çağrılarına rağmen, Türkiye’nin, diğer şeyler yanı sıra, müzakerelerin yeniden başlaması perspektifleri aleyhinde yeni oldubittiler yaratmayı sürdürdüğü” iddiasında bulunan Anastasiadis, “güven inşa edebilecek aynı zamanda iki kesimli iki toplumlu federasyon temelinde, sürdürülebilir bir çözüm hedefiyle, özlü müzakerelerin yeniden başlaması için yolu açabilecek GYÖ’lerle ilgili önerisini yinelediğini” de kaydetti.

CyborNFT

AB’nin bu hedefe yönelik desteğinin çok önemli olduğunu da dile getiren Anastasiadis, “Ankara’nın son zamanlardaki kışkırtıcı söylemleriyle ilgili olarak ise” Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e yönelik tam dayanışma ifade etti.

Alithia gazetesi ise “Hemen Özel Danışman Atanmasını Talep Ediyor” başlıklı haberinde “elde ettiği bilgilere” dayanarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri, garantör güçlerin liderleri, tüm Avrupalı liderler, Avrupa Konseyi, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu başkanlarına gönderdiği mektubunun, üç öneriyle son bulduğunu yazdı.

Gazete Anastasiadis’in mektupta Türk tarafının kapalı bölge Maraş’taki ileri sürülen yeni yasa dışı eylemleri konusunda kapsamlı bilgi verdiğini ve bunların GYÖ’lerle ilgili önerisini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a yazılı olarak iletmesinden birkaç gün sonra gerçekleştiği iddiasında bulunduğunu yazarken, Anastasiadis’in kısaca şu önerilerde bulunduğunu yazdı:

“1. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak hemen özel danışman atama konusunda hareket etsin.

2. AB’nin problemleri çözmek için inisiyatif aldığı göz önünde bulundurularak, üyelerinden birinin zorla bölünmesiyle ilgili Avrupa probleminin ortaya konması için her türlü çabanın gösterilmesi amacıyla, BM’yle birlikte inisiyatif alması çok önemlidir.

3. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının yasa dışı eylemlerine son vermesi ve oldubittilerin tersine çevrilmesi için acil müdahale isteniyor. Ayrıca, Kıbrıs Türk toplumunun GYÖ’ler konusunda iş birliğinde bulunması için, uluslararası toplumun müdahalesi isteniyor.”

Gazete, Anastasiadis’in “diğer tarafla bir anlaşmaya varabilecekleri veya en azından Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin diyaloğa geri dönmelerine izin verecek anlaşmazlıkları ortadan kaldırabilecekleri konusunda şüphesi olmadığını belirttiğini” de ekledi.

Politis habere “Başkan Türk Tarafına Yönelik Acil Müdahale İstiyor”, Haravgi ise “Anastasiadis’ten GYÖ’lerle İlgili Bilgilendirme” başlıklarıyla yer verdi.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Doğru, Tarafsız ve Güncel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.

Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Politika, Sağlık, Ekonomi, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

kibrishaberci.com

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.