STERLIN
20,7329
DOLAR
18,5825
EURO
18,1988
ALTIN
1.021,40
BIST
3.553,85

Altında gözler ABD datalarına çevrildi

Altında gözler ABD bilgilerine çevrildiAltın, Fed tutanaklarından çıkan iletilerden olumlu etkilenirken yatırımcılar ikinci çeyrek büyüme …

Altında gözler ABD datalarına çevrildi
CyborNFT
26.05.2022 10:22
0
A+
A-

Altında gözler ABD bilgilerine çevrildi
Altın, Fed tutanaklarından çıkan iletilerden olumlu etkilenirken yatırımcılar ikinci çeyrek büyüme sayıları ve Cuma günü yayımlanacak enflasyon datalarını bekleyecek.

Altın, yatırımcıların Fed’in sıkılaşma siyasetinde görünümü değerlendirmesiyle geriledi.

Spot altın, güçlü dolar ve artan tahvil getirilerinin tesirleriyle baskılanırken ABD’de yaşanabilecek potansiyel sakinlik, Çin’deki kapanmalar ve Ukrayna savaşı üzere faktörlerin takviyesiyle 1.850 dolar civarında süreç görmeye devam ediyor.

CyborNFT

Çarşamba günü yayımlanan evvelki Fed toplantısının tutanakları yetkililerin önümüzdeki iki toplantıda faizleri yarımşar puan artırmak konusunda fikir birliğine vardıklarını gösterirken daha agresif bir faiz artış planına işaret edecek bir söze rastlanmadı.

Tutanaklarda kullanılan tonun beklenenden daha yumuşak olduğu görülürken bu durumun, yetkililerin gerekli gördüğü takdirde önümüzdeki periyotta daha esnek davranarak vites değiştirebileceği ve gelecekte izlenecek siyasetin daha fazla bilgiye dayalı olacağına işaret ettiği bedellendiriliyor.

Fed Atlanta Lideri Raphael Bostic de faiz artışlarına Eylül ayında orta verilebileceğini söylemesi sonrası bu hafta meslektaşlarına dikkatle ilerlenmesi gerektiği ikazında bulundu.

“Ekonomik büyümeye dair telaşlar Fed’in 2023 vadeli fonları için sıkılaşma fiyatlarının aşağı çekilmesine neden oldu” diyen Greater Asia Yöneticisi Ilya Spivak, artık dikkatlerin ikinci çeyrek büyüme ve enflasyonun da olduğu ABD dataları üzerinde olacağını ekledi.

“Eğer büyüme için aşağı taraflı revizyonlar gerçekleşmezse ve enflasyon beklenenden yüksek gelirse bu durum doların güçlenmesine ve altının baskılanmasına neden olabilir” diyen Spivak, “Ancak enflasyonda aşağı taraflı bir sürpriz yaşanması ve siyasette yumuşama devam etmesi durumunda altın yükselebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Çin’de ise Başbakan Li Keqiang iktisadın birtakım açılardan pandeminin birinci çıktığı 2020’den daha makûs halde olduğu ihtarında bulundu. Ülkenin sıkı Kovid-19 tedbirlerinin altın ve mücevher taleplerini azaltabileceği bedellendiriliyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.