STERLIN
20,7510
DOLAR
18,5833
EURO
18,2131
ALTIN
1.023,29
BIST
3.553,85

Altında dikkatler istihdam datalarına çevrildi

Altında dikkatler istihdam datalarına çevrildiGeçtiğimiz hafta Mart ayından beri en büyük yükselişini kaydeden altında tüm dikkatler bu hafta …

Altında dikkatler istihdam datalarına çevrildi
CyborNFT
01.08.2022 10:07
0
A+
A-

Altında dikkatler istihdam datalarına çevrildi
Geçtiğimiz hafta Mart ayından beri en büyük yükselişini kaydeden altında tüm dikkatler bu hafta yayımlanacak ABD istihdam datalarına çevrildi.

Altın, Mart ayından beri en büyük yükselişini kaydettikten sonra piyasanın global iktisat ve ABD’de faiz artışlarına dair göstergeleri beklemesiyle geriledi.

Haftanın birinci süreçlerinde 1.760 doların altı test edildi.

CyborNFT

Spot altın geçtiğimiz hafta ABD iktisadının yavaşlamasıyla Fed’in faiz artışını düşüreceği söylentisiyle yüzde 2,2 yükselmişti. Lakin pahalı metal inançlı varlık özelliğini dolara karşı kaybetmesiyle Temmuz’da arka arda dördüncü ayını da kayıpla kapattı.

Bu hafta piyasanın dikkati Perşembe günü yayımlanacak Temmuz ayı işsizlik maaşı müracaatları ve Cuma günü yayımlanacak tarım dışı istihdam datalarında olacak.

Fed Lideri Jerome Powell geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada yeni istihdam sayısının rekor düzeylere yaklaştığını ve işsizlik oranının tarihi düşük düzeylerde olduğunu söyleyerek istihdam piyasasının son derece sıkı olduğunu vurgulamıştı.

“Altının 1.750 dolar düzeyi üzerinde kapanış yapması olumlu bir ivme kazandığını gösteriyor” diyen Kotak Securities Emtia Araştırma Kısmı Lideri Ravindra Rao, “Yine de bu artışlar Hindistan ve Çin’de tüketici talebine dair kaygılar ve Fed’in yüksek enflasyon nedeniyle sıkılaşmacı para siyasetini değiştirmesinin düşük bir ihtimal olması nedeniyle test edilecek” değerlendirmesinde bulundu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.