STERLIN
20,7329
DOLAR
18,5825
EURO
18,1988
ALTIN
1.021,40
BIST
3.553,85

Almanya maymun çiçeğine tedbir alıyor: 40 bin doz aşı!

Almanya maymun çiçeğine tedbir alıyor: 40 bin doz aşı!Almanya Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach, maymun çiçeği virüsüne karşı tedbir almak maksadıyla …

Almanya maymun çiçeğine tedbir alıyor: 40 bin doz aşı!
CyborNFT
24.05.2022 17:37
0
A+
A-

Almanya maymun çiçeğine tedbir alıyor: 40 bin doz aşı!
Almanya Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach, maymun çiçeği virüsüne karşı tedbir almak maksadıyla 40 bin doz çiçek hastalığı aşısı sipariş edildiğini açıkladı.

Almanya, dünyada süratle yayılmaya başlayan maymun çiçeği virüsüne karşı tedbir almaya başladı. Almanya Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach, Robert Koch Enstitüsü (RKI) Lideri Lothar Wieler ile düzenlediği basın toplantısında, Bavarian Nordic şirketine ilişkin 40 bin doz çiçek hastalığı aşısı sipariş ettiklerini duyurdu.

Enfekte olan bireyler için 21 günlük karantinanın şimdilik kâfi olacağını söyleyen Lauterbach, “Enfeksiyonlar daha da yayılırsa, bu noktada şimdi tavsiye edilmeyen lakin gerekli olabilecek aşılar için hazırlıklı olmak isteyeceğiz” dedi.

CyborNFT

Maymun çiçeği salgınının denetim altına alınabileceğini ve yeni bir pandemiye dönüşmeyeceğini belirten Lauterbach, erken müdahalenin patojenin toplumlara yerleşmesini engelleyebileceğini söz etti.

Basın toplantısında kelam alan RKI Lideri Lothar Wieler ise, ülkede şu ana kadar 5 maymun çiçeği hadisesinin tespit edildiğini ve tüm hastaların erkek olduğunu belirtti.

ABD’DEN AŞI TEDBİRİ

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından dün yapılan açıklamada, benzeri garantiler verilerek toplu aşılamaya gerek olmadığı ve hijyen kuralları çerçevesinde virüs yayılımının denetim altına alınabileceği aktarılmıştı.

ABD’li sıhhat yetkilileri ise, ülkede binden fazla aşı bulunduğunu ve bu sayının gelecek haftalarda süratle artmasını umduklarını söylemişti. ABD’de çiçek ve maymun çiçeği hastalığına karşı kullanımı onaylanmış Jynneos isimli aşı, Avrupa’da yalnızca çiçek hastalığına karşı kullanılıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.