STERLIN
21,2406
DOLAR
18,5798
EURO
18,5504
ALTIN
1.024,61
BIST
3.484,42
SON DAKİKA
Manchester City 5 golle güldü, Dortmund rahat kazandı!
Bahçeşehir Koleji galibiyetle başladı!
EKK’da ‘alternatif enstrüman’ kararı
Almanya ile İspanya ortasında güç iş birliği
Mesut Özil Futbolu bırakıyor iddiasına yanıt! – KIBRIS HABER
Erdoğan’ın verdiği destekle Dünyaya karşı mücadelemizi yürütüyoruz! – KIBRIS HABER
Beyaz Saray’dan OPEC+’nın petrol kararına sert tepki
BM Barış Gücü tarafların rızasını almak zorundadır! – KIBRIS HABER
İşte görevden alınan isimler! – KIBRIS HABER
ABD’de mortgage faiz oranı 16 yılın zirvesinde
Putin, gerilimi tırmandıracak kararnameyi imzaladı
KAREL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Pay Dışında Sermaye Piyasası Aracı İşlemlerine İlişkin Bildirim (Faiz İçeren)
KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
ÖZAK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Değerleme Raporu
SunExpress Ekim ayında da kapasite artışına gitti
DP Genel Sekreterliğine aday olduğunu açıkladı! – KIBRIS HABER
“BM Barış Gücü, GKRY’nin onayı ile KKTC’de görev yapamaz”! – KIBRIS HABER
Putin duyurdu: Kısmi seferberlik için yeni düzenleme
Alman RWE’den 2030’a kadar kömürden çıkma sözü
OPEC+’dan 2 yılın en büyük üretim kesintisi
Son dakika: İsveç Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
DTÖ’nün 2023 ticaret büyüme tahmininde keskin düşüş
Putin duyurdu: Ek seferberlik için yeni düzenleme!
ABD’de özel sektör istihdamı Eylül’de beklentiyi aştı
Truss’dan İngiltere Merkez Bankası’nın bağımsızlığına destek
Aşkı 80 yaşından sonra buldular… İnternetten tanışan çift ilişkilerinin kitabını yazdı!
“Kuzey’de alışveriş yapan yabancıları seyreden Kıbrıslı Türkler”! – KIBRIS HABER
AB uyum tasarısı ile ilgili komite toplandı! – KIBRIS HABER
En fazla gol atan takım! – KIBRIS HABER
Kamu işçisinin günlük yemek yardımı net 55 lira oldu

Aliyev’den Rusya’ya Ermenistan reaksiyonu

Aliyev’den Rusya’ya Ermenistan tepkisiAzerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın 10 Kasım bildirisi kapsamındaki yükümlülüklerini …

Aliyev’den Rusya’ya Ermenistan reaksiyonu
CyborNFT
16.07.2022 17:51
0
A+
A-

Aliyev’den Rusya’ya Ermenistan tepkisi
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın 10 Kasım bildirisi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğine dikkat çekerek. “Ermenistan, 10 Kasım bildirisine alışılmamış olarak bu yükümlülüğünü yerine getirmiyor, Rus tarafı da onları buna zorlamıyor” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bu yılın son 6 ayının sonuçlarına ait iktisat kurmayları ile toplantı yaptı. Cumhurbaşkanı Aliyev, toplantıda, “Bu yılın 6 ayında Azerbaycan-Ermenistan bağlarının olağanlaşmasına yönelik birtakım adımlar atılmış olsa da, ne yazık ki şimdi gerçekçi sonuçlar yok. Vatan Muharebesi’nden 1 yıl 8 ay geçmesine karşın ne yazık ki Ermenistan hala yükümlülüklerini yerine getirmiyor” dedi. Bu istikamette olumlu konuların da olduğunu vurgulayan Aliyev, sonların belirlenmesine ait çalışma kümelerinin birinci toplantısının yapıldığını kaydederek, “Bunu olumlu bir adım olarak kıymetlendiriyoruz. Bu da ülkemizin teşebbüsüyle gerçekleşen bir olay. Zira Azerbaycan, sonların belirlenmesine yönelik adımların en kısa vakitte atılmasına çalışıyordu. Ermeni tarafı buna pek sıcak bakmıyordu. Ancak birinci görüşme yapıldı. Doğal ki, bu görüşme daha çok tanışma niteliğindeydi. Önümüzdeki ay ikinci bir görüşme planlanıyor. İkinci görüşmede pratik hususların müzakere edileceğini düşünüyorum. Elbette biz bu formattaki işbirliğinden şimdilik süratli sonuçlar beklemiyoruz zira sonların belirlenmesi uzun bir süreç. Ancak bu süreç başladı ve biz bunu başarılı bir gelişme olarak değerlendirebiliriz” tabirlerini kullandı.

“RUS TARAFI ONLARI ZORLAMIYOR”

CyborNFT

Süreçte olumsuz noktaların daha fazla olduğuna değinen Aliyev, “Bu yükümlülükler orada açıkça belirtilmiştir. Bunlardan biri de Ermeni silahlı kuvvetlerinin Karabağ’dan çekilmesidir. Bugüne kadar bu sorun çözülmedi. Mevzuyu tekraren lisana getirdik lakin Ermenistan uzatıyor. Birebir vakitte, bu mevzuyu Rus askeri idaresi önünde gündeme getirdik. Birkaç ay evvel, Rusya Savunma Bakanlığı’nın üst seviye bir yetkilisi, Azerbaycan’ı ziyaret ederken, savunma bakanlığımıza Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin Haziran’a kadar çekileceğine dair kelam verdi. Lakin Temmuz ortasına geldik fakat bu sorun çözülmedi. Ermenistan, 10 Kasım bildirisine ters olarak bu yükümlülüğünü yerine getirmemektedir. 10 Kasım bildirisini imzalayan Rus tarafı da onları buna zorlamıyor. Elbette bu kabul edilemez bir durum. Zira Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin Azerbaycan topraklarında kalması katiyen kabul edilemez. Biz galip bir ülkeyiz, toprak bütünlüğümüzü geri kazandık. Ermenistan Silahlı Kuvvetlerini Azerbaycan topraklarından çekmek istemiyorsa, bunu bize açıkça söyleyin, biz de işimizi bilelim. Karşılığımız ne olacak? Tahminen de artık söylemek uygun olmaz. Lakin bu, 10 Kasım bildirisinin ağır bir ihlalidir” dedi.

STATÜ TARTIŞMASI

Ermenistan idaresinin statülerden bahsetmeye başladığını belirten Aliyev, “Savaş sona erdiğinde ve Ermenistan kapitülasyon evrakını imzaladığında Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan ortasında statü konusuna değinilmeyeceği konusunda kelamlı bir mutabakata varıldı. Ermenistan bir mühlet bu mutabakata uydu. Lakin bir müddettir buna uyulmuyor. Bazen başbakanları bazen de dışişleri bakanları Karabağ’ın statüsünden bahsediyor. Statüye ne olduğunu, savaştan sonra söylemiştim ve tekrarlamak istemiyorum. Ermenistan’da biri bunu unuttuysa, tekrar edebilirim. Lakin bence şimdilik gerekli değil. Bu nedenle, statü hakkında konuşmanın Ermenistan için çok tehlikeli bir mevzu olduğunu düşünüyorum. Zira statü hakkında biz de konuşabiliriz, Zengezur için statü talep edebiliriz. Zengezur Kasım 1920’de elimizden alındı. Konuşmuyoruz lakin konuşabiliriz bakalım sonuç ne olacak. Buna emsal birçok olumsuz nokta var” tabirlerini kullandı.

“5 TEMEL PRENSİBİN KABUL EDİLMESİ OLUMLU BİR HUSUS”

Azerbaycan’ın teşebbüsüyle barış muahedesinin temelini oluşturacak 5 temel prensibin Ermenistan tarafından kabul edilmesini bir öbür olumlu konu olarak belirten Aliyev, “Ermenistan idaresi bu 5 ilkeyi resmen kabul etmiştir. Azerbaycan halkı bu 5 unsurun ne olduğunu uygun biliyor, tekrar bundan bahsetmek istemiyorum. Lakin temas halinde olduğum tüm mevkidaşlarımla yapılan görüşmelerde, Azerbaycan’ın bu teşebbüsü takdirle karşılandı. İhtilafın bu unsurlar temelinde çözülmesi doğrulandı diyebiliriz. Ermenistan bunu kabul etti ve resmen itiraf etti. Bu mevzuyu birkaç komşu ülke – Türkiye, Rusya ve İran – ile görüştük ve bu tavır destekleniyor. Avrupa Birliği, ABD üzere ortaklarla da biz bu mevzuyu görüştük ve fiili olarak artık barış müzakerelerinin başlaması için temel oluşturuldu. Tekrar Azerbaycan teşebbüste bulundu. Bu 5 ilkeyi oluşturan da tekrar biziz ve şayet biz bu inisiyatifi almasaydık bugüne kadar bu istikamette de bir gelişme olmazdı” açıklamasında bulundu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.