STERLIN
40,1247
DOLAR
31,5691
EURO
34,3050
ALTIN
2.147,92
BIST
8.907,65
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Aliyev: “Azerbaycan’ın mayın meselesini çözmek için yaklaşık 30 yıla muhtaçlığı var”

Aliyev: “Azerbaycan’ın mayın meselesini çözmek için yaklaşık 30 yıla gereksinimi var”Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın işgal …

Aliyev: “Azerbaycan’ın mayın meselesini çözmek için yaklaşık 30 yıla  muhtaçlığı var”
Akacan The Mall
13.10.2022 11:07
0
A+
A-

Aliyev: “Azerbaycan’ın mayın meselesini çözmek için yaklaşık 30 yıla gereksinimi var”
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın işgal sırasında Karabağ’a 1 milyondan fazla mayın yerleştirdiğini belirterek, “Azerbaycan’ın topraklarındaki mayın problemini çözmek için yaklaşık 30 yıla ve 25 milyar ABD dolarına muhtaçlığı var” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan’ın başşehri Astana’da Asya’da İşbirliği ve İnanç Artırıcı Tedbirler Konferansı 6’ncı Zirvesi’ne katıldı. Aliyev tepede yaptığı konuşmada, Karabağ’ın 30 yıla yakın süren Ermenistan işgali sırasında Azerbaycan’ın kentlerinin, köylerinin, kültürel ve dini anıtlarının, mescitlerin taammüden tahrip edildiğini, hakarete uğradığını ve yağmalandığını belirtti. İşgal sırasında mescitlerin bile Ermeniler tarafından hayvanları tutmak için ahır olarak kullanıldığını söz eden Aliyev, “Maalesef 30 yıldır bu çeşit vandalizmlere karşı Ermeni toplumundan rastgele bir itiraz geldiğini görmedik, tam bilakis bu davranışlar, yıkımlar, savaş suçluları bile övüldü ve kahramanlaştırıldı” dedi.

“İKİ KÖYDE TOPLU MEZARLIK BULUNDU”

Ermenistan’ın sistematik olarak Azerbaycan’ın sivil nüfusuna ve askerlerine karşı savaş kabahatleri işlediğini belirten Aliyev, “Birinci Karabağ Savaşı’ndan bu yana yaklaşık 3 bin 900 Azerbaycan vatandaşı hala kayıp durumda. Birden fazla azap gördü, öldürüldü ve toplu mezarlara gömüldü. Bu yıl işgalden kurtarılmış iki köyde toplu mezarlar keşfettik. Ermenistan, kayıpların akıbeti ve toplu mezarların kesin yerleri hakkında Azerbaycan’a bilgi vermelidir. Yaklaşık iki yıldır bu bilgiyi talep ediyoruz, fakat Ermeni hükümeti bunu Azerbaycan ile paylaşmayı reddediyor ve bu nedenle kendisini Ermenistan’ın evvelki rejimlerinin hatalı önderleriyle ilişkilendiriyor” diye konuştu.

Akacan The Mall

ERMENİSTAN 1 MİLYONDAN FAZLA MAYIN YERLEŞTİRDİ

Azerbaycan’ın dünyada mayınların en fazla kirlettiği ülkeler ortasında yer aldığını söyleyen Aliyev, “İlk kestirimlere nazaran Ermenistan, işgal sırasında 1 milyondan fazla mayın yerleştirdi. İkinci Karabağ Savaşı’nın sona ermesinden bu yana geçen iki yıl boyunca mayın patlamaları sırasında 250’den fazla Azerbaycan vatandaşı öldü yahut ağır yaralandı. Milletlerarası uzmanların hesaplamalarına nazaran Azerbaycan’ın topraklarındaki mayın temizleme sıkıntısını çözmek için yaklaşık 30 yıl ve 25 milyar ABD dolarına muhtaçlığı var. Azerbaycan, işgalden kurtarılan topraklarda kendi imkanlarıyla mayın temizleme çalışmalarına paralel olarak büyük çaplı inşaat işleri yapmaktadır. Ayrıyeten eski mecburî göçmenlerin memleketlerine dönüş sürecini de başlattık” tabirlerini kullandı.

BARIŞ MUAHEDESİ TEKLİFİ

Karabağ sıkıntısının çözülmesine karşın Ermenistan’ın devlet hududunda provokasyonlarına devam ettiğini söz eden Aliyev, “Bu provokasyonların sonuncusu eylül ayında gerçekleştirildi. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan’ın askeri provokasyonunu önlemek için kararlı bir karşı taarruz operasyonu başlatmak zorunda kaldı. Bütün bu provokasyonların sorumluluğu Ermenistan’ın askeri ve siyasi liderliğine düşüyor. 30 yıldır 1 milyondan fazla Azerbaycanlının çektiği acılara, eşi görülmemiş vahşete ve Ermenistan’ın yaptığı etnik paklık sonucunda yüzlerce kent ve köyümüzün yıkımına karşın Azerbaycan, Ermenistan’a birbirlerinin toprak bütünlüğünü karşılıklı olarak tanıma doğrultusunda barış mutabakatı imzalamasını teklif etti” dedi.

Azerbaycan’ın hayata geçirdiği büyük ölçekli ulaşım altyapı projelerini anlatan Aliyev, “Bu projeler ülkemizi en kıymetli milletlerarası nakliyecilik ve lojistik merkezlerinden biri haline getirmiştir. 2022’nin birinci dokuz ayında Azerbaycan topraklarından transit geçişler yaklaşık yüzde 65 arttı. Azerbaycan, doğu-batı ve kuzey-güney ulaşım koridorlarının gelişimine değerli katkılarda bulunmaktadır. Azerbaycan, orta koridorun kıymetli bir kısmını oluşturacak olan Zengezur Koridoru’nun oluşturulmasını etkin olarak teşvik etmektedir” formunda konuştu.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.