STERLIN
22,5577
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
SON DAKİKA
1 kilo altın kayıp! – KIBRIS HABER
Çin, Mali’de pamuklu dokuma fabrikası kuruyor
Bol Bol Tüketin! Gribin düşmanı, antioksidan deposu, mikrop savar – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (26.11.2022)
Vakitle yarış! Raylardan metro gelmeden saniyeler evvel kurtarıldı
ÖSYM sınav takvimini geri çekti! – KIBRIS HABER
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıymetli açıklamalar
Acı Haber! 1 Şehit 3 Yaralı – KIBRIS HABER
İstanbul Havalimanı en ağır havalimanı oldu
Deve Gribi Alarmı! Koronavirüsten daha ölümcül – KIBRIS HABER
Dr Ceren Kabukçu ve grubu, dünyanın en eski pişirilmiş yemek kalıntılarını keşfetti
8 aylık bebeğini emzirirken öldürdü… Cinayet kuşkusu ile tutuklandı
Esaslı kurumda 55’inci yıl gururu
Son dakika: İtalya’da heyelan: 8 kişi hayatını kaybetti
Eğiste Hadimi Viyadüğü faaliyete geçiyor
Şırnak’ta 20 bin uçak yolcusu
Trodos’ta kar! – KIBRIS HABER
Serhat Akpınar; “Şimdi bir ve biz olma zamanı. Mührümüze sahip çıkalım”! – KIBRIS HABER
Squid Game oyuncusuna cinsel taciz suçlaması
Ukrayna’da elektrik kesintisi jeneratör satışlarını arttırdı
Yusuf Yazıcı, Dünya Kupası ortasında performansını üst çekmeye çalışıyor
Fiyat İstikrarı Komitesi’nin kurulmasını içeren kanun yürürlüğe girdi
Esnaf kışa hazırlık yapıyor
DÜNYA KUPASI 2022 | Tunus Avustralya maçı ne vakit saat kaçta hangi kanalda?
İngiliz istihbaratından dikkat çeken rapor…
Fatih Terim’in annesi Nuriye Terim sol seyahatine uğurlanıyor…
7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?
1966’da çalınan (ve bir köpek tarafından bulunan) Dünya Kupası’nın gizemli kıssası…
NBA’de Gecenin sonuçları: Philadelphia’dan 10. galibiyet! Furkan Korkmaz…
Çin’de arka arda üçüncü gün olay rekoru

Aliyev: “Azerbaycan’ın mayın meselesini çözmek için yaklaşık 30 yıla muhtaçlığı var”

Aliyev: “Azerbaycan’ın mayın meselesini çözmek için yaklaşık 30 yıla gereksinimi var”Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın işgal …

Aliyev: “Azerbaycan’ın mayın meselesini çözmek için yaklaşık 30 yıla  muhtaçlığı var”
CyborNFT
13.10.2022 11:07
0
A+
A-

Aliyev: “Azerbaycan’ın mayın meselesini çözmek için yaklaşık 30 yıla gereksinimi var”
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın işgal sırasında Karabağ’a 1 milyondan fazla mayın yerleştirdiğini belirterek, “Azerbaycan’ın topraklarındaki mayın problemini çözmek için yaklaşık 30 yıla ve 25 milyar ABD dolarına muhtaçlığı var” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan’ın başşehri Astana’da Asya’da İşbirliği ve İnanç Artırıcı Tedbirler Konferansı 6’ncı Zirvesi’ne katıldı. Aliyev tepede yaptığı konuşmada, Karabağ’ın 30 yıla yakın süren Ermenistan işgali sırasında Azerbaycan’ın kentlerinin, köylerinin, kültürel ve dini anıtlarının, mescitlerin taammüden tahrip edildiğini, hakarete uğradığını ve yağmalandığını belirtti. İşgal sırasında mescitlerin bile Ermeniler tarafından hayvanları tutmak için ahır olarak kullanıldığını söz eden Aliyev, “Maalesef 30 yıldır bu çeşit vandalizmlere karşı Ermeni toplumundan rastgele bir itiraz geldiğini görmedik, tam bilakis bu davranışlar, yıkımlar, savaş suçluları bile övüldü ve kahramanlaştırıldı” dedi.

“İKİ KÖYDE TOPLU MEZARLIK BULUNDU”

Ermenistan’ın sistematik olarak Azerbaycan’ın sivil nüfusuna ve askerlerine karşı savaş kabahatleri işlediğini belirten Aliyev, “Birinci Karabağ Savaşı’ndan bu yana yaklaşık 3 bin 900 Azerbaycan vatandaşı hala kayıp durumda. Birden fazla azap gördü, öldürüldü ve toplu mezarlara gömüldü. Bu yıl işgalden kurtarılmış iki köyde toplu mezarlar keşfettik. Ermenistan, kayıpların akıbeti ve toplu mezarların kesin yerleri hakkında Azerbaycan’a bilgi vermelidir. Yaklaşık iki yıldır bu bilgiyi talep ediyoruz, fakat Ermeni hükümeti bunu Azerbaycan ile paylaşmayı reddediyor ve bu nedenle kendisini Ermenistan’ın evvelki rejimlerinin hatalı önderleriyle ilişkilendiriyor” diye konuştu.

CyborNFT

ERMENİSTAN 1 MİLYONDAN FAZLA MAYIN YERLEŞTİRDİ

Azerbaycan’ın dünyada mayınların en fazla kirlettiği ülkeler ortasında yer aldığını söyleyen Aliyev, “İlk kestirimlere nazaran Ermenistan, işgal sırasında 1 milyondan fazla mayın yerleştirdi. İkinci Karabağ Savaşı’nın sona ermesinden bu yana geçen iki yıl boyunca mayın patlamaları sırasında 250’den fazla Azerbaycan vatandaşı öldü yahut ağır yaralandı. Milletlerarası uzmanların hesaplamalarına nazaran Azerbaycan’ın topraklarındaki mayın temizleme sıkıntısını çözmek için yaklaşık 30 yıl ve 25 milyar ABD dolarına muhtaçlığı var. Azerbaycan, işgalden kurtarılan topraklarda kendi imkanlarıyla mayın temizleme çalışmalarına paralel olarak büyük çaplı inşaat işleri yapmaktadır. Ayrıyeten eski mecburî göçmenlerin memleketlerine dönüş sürecini de başlattık” tabirlerini kullandı.

BARIŞ MUAHEDESİ TEKLİFİ

Karabağ sıkıntısının çözülmesine karşın Ermenistan’ın devlet hududunda provokasyonlarına devam ettiğini söz eden Aliyev, “Bu provokasyonların sonuncusu eylül ayında gerçekleştirildi. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan’ın askeri provokasyonunu önlemek için kararlı bir karşı taarruz operasyonu başlatmak zorunda kaldı. Bütün bu provokasyonların sorumluluğu Ermenistan’ın askeri ve siyasi liderliğine düşüyor. 30 yıldır 1 milyondan fazla Azerbaycanlının çektiği acılara, eşi görülmemiş vahşete ve Ermenistan’ın yaptığı etnik paklık sonucunda yüzlerce kent ve köyümüzün yıkımına karşın Azerbaycan, Ermenistan’a birbirlerinin toprak bütünlüğünü karşılıklı olarak tanıma doğrultusunda barış mutabakatı imzalamasını teklif etti” dedi.

Azerbaycan’ın hayata geçirdiği büyük ölçekli ulaşım altyapı projelerini anlatan Aliyev, “Bu projeler ülkemizi en kıymetli milletlerarası nakliyecilik ve lojistik merkezlerinden biri haline getirmiştir. 2022’nin birinci dokuz ayında Azerbaycan topraklarından transit geçişler yaklaşık yüzde 65 arttı. Azerbaycan, doğu-batı ve kuzey-güney ulaşım koridorlarının gelişimine değerli katkılarda bulunmaktadır. Azerbaycan, orta koridorun kıymetli bir kısmını oluşturacak olan Zengezur Koridoru’nun oluşturulmasını etkin olarak teşvik etmektedir” formunda konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.