STERLIN
22,7834
DOLAR
18,8199
EURO
20,4258
ALTIN
1.133,20
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Kur’an-ı Kerim yakan Paludan’dan bir skandal daha! Çocuklarla cinsel içerikli sohbetleri ortaya çıktı
İlaç eksikliği ile ilgili kriz masası kuruldu! – KIBRIS HABER
Dünyanın beklediği toplantı! AB’den hem Rusya hem Ukrayna’ya kötü haber….
Yıllık enflasyon yüzde 89,23! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Ahmet Ünsal’a UBP tarafından istisnai vatandaşlık verildi”! – KIBRIS HABER
Bir çivi bile çakacaksanız Planlama İnşaat Dairesi’nin onayı gerekir! – KIBRIS HABER
Bulgaristan’da parlamento feshedildi
İngiltere’de kelebekler yüzde 80 azaldı
İtalya’da bölgelere özerklik tasarısı tartışması yarattı: ‘Ülke parçalanıyor’
KKTC’ye 14 TIR eğitim materyali
Kız kardeşi ile trambolinde çarpıştı, günlerdir komada! ‘Bir daha asla yürüyemeyebilir’
4’üncü Selçuk Yaşar ödülü sahibini bekliyor
KKTC’ye kar geliyor – KIBRIS HABER
İtalya’da göçmen teknesinden 8 ceset çıkarıldı
Çelik üretimi Aralık’ta geriledi
Kontrolmatik, 2024’de ABD’de lityum iyon pil üretimine başlıyor
Şili’de 750 hektar alan küle döndü
ABD polisi bu kez de köpek öldürdü
ABD’li akademisyenlerden dikkat çeken Türkiye analizi
Rusya döviz satışını artıracak
Ahmet Ünsal’ın istisnai vatandaşlığı iptal edilmeli eylemi! – KIBRIS HABER
Elektrik ve doğalgaz zamları TÜİK’in sepetine yansıdı
AB’nin Rus petrol ürünlerine ithalat yasağı başlıyor
’40 kadar ülke Paris Olimpiyatlarını boykot edebilir’
İGART Sanat Projeleri Yarışması’ndan sanatçı ve tasarımcılara açık çağrı
İskele’de Helin Reessur için eylem! – KIBRIS HABER
Bakan Karaismialoğlu’ndan Avrasya Tüneli’nden geçen 100 milyonuncu araca hediye
Morgan Stanley’den Türkiye için 3 farklı seçim senaryosu
Norveç, Almanya’dan 54 Leopard 2 tankı sipariş edecek
Polise çarptı! – KIBRIS HABER

Akıllı aygıtlar tek lisan konuşacak

Akıllı aygıtlar tek lisan konuşacakGünümüzde binlerce farklı akıllı aygıt bulunuyor ve firmalar bu eserlerin birçoklarında kendi standartlarını …

Akıllı aygıtlar tek lisan konuşacak
CyborNFT
13.11.2022 07:23
0
A+
A-

Akıllı aygıtlar tek lisan konuşacak
Günümüzde binlerce farklı akıllı aygıt bulunuyor ve firmalar bu eserlerin birçoklarında kendi standartlarını uyguluyor. İşte bu durum çok sayıda dev teknoloji firmasını bir ortaya getiren Matter ile tarih olacak.

Akıllı aygıtların sayısını gün geçtikçe artıyor. Artık konutumuzda akıllı süpürge, akıllı aydınlatma, akıllı hoparlör, akıllı televizyon, akıllı ısıtıcı, akıllı güvenlik sistemi ya da akıllı beyaz eşya modelleri üzere çok sayıda eser yer alıyor. Önümüzdeki periyotta sayısal olarak azalmayacak bu eserlerin, şu an büyük kısmı kendi standartlarını kullanıyor. Şayet farklı markalardan farklı akıllı eserler satın aldıysanız, protokol farklarından ötürü bunların hepsinin kendi uygulamalarını kurmak durumunda kalıyorsunuz. Tıpkı vakitte bu eserler kendi ortalarında da haberleşemiyor. Bu doğal olarak ülkü bir kullanıcı tecrübesi sunmuyor. Neyse ki en sonunda bu sorun ortadan kaldırılacak. Zira artık hayatımızda ‘Project CHIP’ olarak doğan ve daha sonra ismi değişen Matter standardı bulunuyor.

BİRLİKTE ÇALIŞABİLİYOR

CyborNFT

Bu akıllı aygıtları bir ortaya getirecek standardın ardında ortalarında Apple, Amazon, Google, IKEA, Legrand, NXP Semiconductors, Resideo, Samsung SmartThings, Schneider Electric, Huawei, Signify, Silicon Labs, Wyze, Somfy, Nordic, Nanoleaf, Ecobee, Signify / Philips ve Wulian üzere isimlerin olduğu 280’den fazla firma yer alıyor. Pekala bu Matter tam olarak nedir? Matter’ın en büyük destekçilerinden olan teknoloji devi Apple, standardı şu formda açıklıyor:

“Matter, farklı platformlardaki çeşitli akıllı mesken aksesuarlarının birlikte çalışabilmesini sağlayan bir akıllı konut teması teknolojisi. Matter ve HomeKit özellikli aksesuarlarınızı konut uygulaması ve Siri ile sıkıntısız bir halde denetim edebiliyorsunuz. Matter, konutunuz için geniş bir aksesuar yelpazesi ve bu aksesuarlarla uyumluluk sunuyor.”

YÖNETMEK KOLAYLAŞACAK

Bu Apple ve Google’ın katkısıyla direkt olarak iOS ve Android işletim sistemleri tarafından desteklenecek altyapı sayesinde çabucak hemen tüm aygıtlar tek bir merkezden yönetilebilecek, örneğin akıllı kapı kilidiniz kurulan temel tıpkı olduğundan akıllı ışık sisteminiz ile bağlantı kurabilecek. Yeni altyapı, sevindirici formda yalnızca yeni aygıtlara da özel olmayacak. Birçok firma mevcut aygıtlarını da Matter dünyasına dahil etmenin yolunu bulmuş durumda. Takviyeli aygıtların üzerine kullanıcılara kolaylık olması ismine Matter logosunu yerleştirecek firmalar, Matter sayesinde aygıtları bulut yerine lokal olarak birbirlerine bağlayabilecek. Bu sayede internet olmadığı vakit dahi akıllı aygıtlar ortasındaki temas kablosuz olarak sağlanmaya devam edecek.

MALİYET DÜŞÜYOR

Açık kaynak yapılı olarak tasarlanan Matter, firmalara yazılım geliştirme konusunda büyük bir kolaylık getirecek. Şirketler farklı platformlar için farklı protokoller kullanmak zorunda olmayacak, bu sayede yazılım temeli daha süratli ve ucuz formda kurulabilecek. Akıllı aygıt üreticilerinin maliyet planları özelinde muhakkak platformları kapsam dışında bırakması durumunu da bitirecek Matter standardı, bireylerin özel bir merkezi denetim ünitesi almasına gerek bırakmayacak. Yani akıllı biri eser alındığı vakit onu yönetmek için ekstra harcama yapılmasına

TÜRKİYE’DE DE OLACAK

Yıl bitmeden çok sayıda Matter’a tam takviye veren akıllı eser pazarda bulunabilir olacak. Bu standart bilhassa 2023’ün başında düzenlenecek CES 2023 fuarı ve sonrasında patlama yapacak. Matter’ı temele alan akıllı eserler elbette Türkiye’de de elde edilebilir olacak. Standart için şimdiden 190’dan fazla aygıt sertifika programına girmiş durumda. Pek çok akıllı konut aksesuarının birden fazla ekosistemde birlikte çalışmasını sağlayan yeni akıllı mesken temas standardı Matter, Objelerin İnterneti altyapısını bir sonraki düzeye taşıyacak.

 

INSTAGRAM’DA YENİ ÖZELLİKLER

Instagram devamlı olarak güncelleniyor. Yapılan son güncelleme ile platforma birinci olarak uzun vakittir beklenen içerik zamanlama dayanağı getirildi. Bu sayede artık 75 gün sonrasına kadar otomatik yayınlanacak içerik zamanlanabiliyor. Buna ek olarak internet tarayıcıları üzerinden erişim sağlanan sürümün dizaynını güncelleyen ve çok daha çağdaş hale getiren Instagram, direkt iletilere bir notlar özelliği de ekledi. Bu sayede bireyler direkt bildiriler içerisine diğerlerinin görebileceği 60 karakterlik ufak notlar bırakabiliyor.

 

GITHUB’A ‘KONUŞARAK KOD YAZMA’ İMKÂNI

Microsoft’un sahibi olduğu GitHub, uzun vakittir kullanımda olan Copilot yazılımına konuşarak kod yazma sistemi getirdi. Yeni geliştirilen altyapı sayesinde yazılımcılar Siri, Alexa ya da Google Assistant ile etkileşime girer üzere yalnızca konuşarak kod yazabiliyor. Şimdilik deneysel bir test kapsamında geliştirilen altyapı, yazılımcıların kod yazmasını otomatik tamamlama ile kolaylaştıran Copilot özelinde çalıştığı için yeterli sonuçlar sunabiliyor. Firma atılan farklı adım hakkında “Hey, GitHub! şimdilik yalnızca VS Code içinde kodlama yaparken klavye gereksinimini azaltıyor lakin daha fazla araştırma ve testle yeteneklerini genişletmeyi umuyoruz” dedi.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.