STERLIN
39,7364
DOLAR
31,3634
EURO
34,0393
ALTIN
2.103,21
BIST
9.097,15
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

AB’nin 6. yaptırım paketine itirazlar çoğalıyor

AB’nin 6. yaptırım paketine itirazlar çoğalıyorAB Komitesi Lideri Ursula Von der Leyen Rusya’ya yönelik petrol ambargosununa dair  medaya sızan …

AB’nin 6. yaptırım paketine itirazlar çoğalıyor
Akacan The Mall
05.05.2022 15:52
0
A+
A-

AB’nin 6. yaptırım paketine itirazlar çoğalıyor
AB Komitesi Lideri Ursula Von der Leyen Rusya’ya yönelik petrol ambargosununa dair  medaya sızan komite taslağında, Rus ham petrol ve petrol eserlerinin “bir üye devletin bayrağı altında kayıtlı yahut bir AB vatandaşı ya da kuruluşuna ilişkin…

CEM COŞKUN / BERLİN

AB Komisyonu’nun 2022 sonu prestijiyle Rus petrol ve petrol eserlerine ithalat yasağını da kapsayan yeni yaptırım paketi belirli ki Avrupa için yeni bir imtihanın başlangıcı olacak.

Akacan The Mall

Güç ticareti, Rusya ile AB ortasında karşılıklı bağımlılık düzeyinin yüksek olduğu bir alan. Ve Avrupa Birliği bu alanda karar alırken tüm üye devletlerin onayına muhtaçlık duyuyor. Üye devletler de yaptırım kararlarına siyasi açıdan dayanak vermeye çaba ediyorlar. Fakat işin ekonomik tarafı birlik üyelerinin art planda tıpkı istekli durumlarını devam ettirmelerini zorlaştırıyor.

Rus petrolüne yüksek bağımlılığı olan ülkeler ikna olmuyor

Rusya’ya yönelik petrol ambargosunun gündeme geldiği tarihten itibaren Macaristan ve Slovakya itirazlarını yüksek sesle lisana getirdiler. Her ne kadar Avrupa Kurulu hazırladığı taslakta bu iki ülkeye muafiyet tanıyıp kendilerine 2023 sonuna kadar mühlet verse de pek ikna olmuşa benzemiyorlar.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan’ın güç arzının temellerini “tamamen yok edeceğini” savunarak yaptırım planına çabucak karşı çıktı. “Bu bir siyasi irade eksikliği yahut bir niyet sıkıntısı değil, bir vakit dilimi sıkıntısı de değil. Epey kolay bir fizikî, coğrafik ve altyapısal gerçeklik” kelamlarıyla Macaristan’ın paketi desteklemesi için boru çizgileriyle taşınan petrolün ambargodan muaf tutulması gerektiğini söyledi.

Slovakya İktisat Bakanı Richard Sulik ise, Rus petrolüne ambargoyu destekleyeceklerini, lakin 2023 sonu yerine üç yıllık daha uzun bir geçiş devrine muhtaçlık duyduklarını kaydetti.

Çekya ve Bulgaristan da koroya katıldı

Çekya da Rusya’dan petrol ithalatına yasak getirilmesini desteklemeye hazır. Lakin onlar da AB’den vakit konusunda muafiyet istiyor ve petrol boru sınırı kapasitelerini artırmak için iki ila üç yıl gerektiğini savunuyorlar.

Bulgaristan ise Rusya’ya karşı AB petrol ambargosunun dışında kalmak istiyor. Bulgaristan Maliye Bakanı Asen Vasilev, “Bulgaristan Rus petrolü olmadan devam edebilir. Lakin bu yakıt maliyetini değerli ölçüde artıracaktır. Şayet Avrupa’da sağlam bir konum oluşursa, biz de katılırız. Bu bir duruştur. Fakat muafiyetler tanınacaksa, biz de muafiyet hakkımızı kullanacağız” açıklamasında bulundu.

Rus Lukoil’in Balkanlar’daki en büyük petrol rafinerisi Bulgaristan’da bulunuyor. Bulgaristan farklı kaynaklardan petrol ve petrol eseri tedariğini telafi etmeyi başarsa da rafinerinin faaliyetinin durması, Bulgar hükümetini Burgaz’da önemli bir toplumsal hoşnutsuzlukla karşı karşıya bırakabilir.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs da mutsuz

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen’in AB Parlamentosu’ndaki konuşmasında yer almayan ve ancak sonrasında medyaya sızan taslakta; Rus petrolünün AB üyesi bir devletin bayrağı altında kayıtlı yahut bir AB vatandaşı ya da kuruluşuna ilişkin bir gemiyle Avrupa’ya yahut dünyanın rastgele bir bölgesine taşınmasına da yasak getirileceği ortaya çıktı.

Kaynaklar, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın denizcilik kesimlerine önemli bir darbe vuracağını düşündükleri için bu teklife sert reaksiyon verdiğini lisana getiriyorlar.

Kurul taslağının cuma gününe kadar onaylanması bekleniyor

Bahisle ilgili görüşü sorulan uzmanlar, AB’nin bu paketle amacının “Rusya’nın İranlaştırılması” olduğunu söylüyor ve Rusya’ya dolaylı yollardan bile olsa temas eden her şeyin yaptırımlar altında sıkıntılı kabul edildiğine işaret ediyorlar.

Yaptırım paketinde Rus petrol ve petrol eserlerine ithalat yasağının bu kadar detaylandırılmasının, Rusya’nın gelirleri ve petrol sanayisi üzerinde kademeli bir tesiri olacağı açık. Lakin birebir vakitte global petrol fiyatları ve Avrupa Birliği üzerinde de değerli tesirleri olacak.

Avrupa Komisyonu’nun taslağı artık üye ülkelerin onayını bekliyor. Tartışmalara karşın onay sürecinin en geç cuma günü sonlanacağı kestirim ediliyor.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Gerçek, Tarafsız ve Şimdiki Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz. 
Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Siyaset, Sıhhat, İktisat, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de fiyatsız bir halde okuyabilirsiniz.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.