STERLIN
21,8137
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
SON DAKİKA
Koronavirüs vakaları artınca, satışları hız kazandı! – KIBRIS HABER
Feci Kaza! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ın kamu borcu! – KIBRIS HABER
Arctic Monkeys’in üyeleri bakkalla tartıştı! – KIBRIS HABER
Aşk-ı Memnu’nun Cemile’si Pelin Ermiş değişimi ile şaşırttı – KIBRIS HABER
ABD’li oyuncu Anne Heche hayatını kaybetti! Organları bağışlanacak – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs ile ABD arasında askeri tatbikat icra edildi – KIBRIS HABER
18 Ağustos’ta o ödeme yapılıyor! – KIBRIS HABER
Yangın söndürme uçağı kaza! – KIBRIS HABER
Tatar; “Tarihi unutmadan geleceği kurgulamak, yeni nesillere karşı en büyük sorumluluğumuzdur”! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye pazarlayacağız! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Barış Harekâtı! – KIBRIS HABER
Dmitry Chernousov dünden beri kayıp! – KIBRIS HABER
Emekli Öğretmen Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yaptığı gerekçesiyle eve çağırıp darp ettiler! – KIBRIS HABER
Öğretmenlik sınavları! – KIBRIS HABER
13 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Sahte Kimlik kartıyla ülkeden çıkmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Trafik Kazası! – KIBRIS HABER
Polis Genel Müdürlüğünden Açıklama! – KIBRIS HABER
Yazar’a bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Tadilat ihalesi süreci başladı! – KIBRIS HABER
Son Dakika Zam! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Alişan Şan, Çiftçiler Birliği’ni kabul etti! – KIBRIS HABER
Teleferik Projesi! – KIBRIS HABER
Zehir! – KIBRIS HABER
Kazayla ilgili yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Gözyaşları ile toprağa verildi! – KIBRIS HABER
Son Dakika Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Memleketi kaosa sürükleyecek bir toplantıyı geride bıraktık! – KIBRIS HABER

AB’nin 6. yaptırım paketine itirazlar çoğalıyor

AB’nin 6. yaptırım paketine itirazlar çoğalıyorAB Komitesi Lideri Ursula Von der Leyen Rusya’ya yönelik petrol ambargosununa dair  medaya sızan …

AB’nin 6. yaptırım paketine itirazlar çoğalıyor
CyborNFT
05.05.2022 15:52
0
A+
A-

AB’nin 6. yaptırım paketine itirazlar çoğalıyor
AB Komitesi Lideri Ursula Von der Leyen Rusya’ya yönelik petrol ambargosununa dair  medaya sızan komite taslağında, Rus ham petrol ve petrol eserlerinin “bir üye devletin bayrağı altında kayıtlı yahut bir AB vatandaşı ya da kuruluşuna ilişkin…

CEM COŞKUN / BERLİN

AB Komisyonu’nun 2022 sonu prestijiyle Rus petrol ve petrol eserlerine ithalat yasağını da kapsayan yeni yaptırım paketi belirli ki Avrupa için yeni bir imtihanın başlangıcı olacak.

CyborNFT

Güç ticareti, Rusya ile AB ortasında karşılıklı bağımlılık düzeyinin yüksek olduğu bir alan. Ve Avrupa Birliği bu alanda karar alırken tüm üye devletlerin onayına muhtaçlık duyuyor. Üye devletler de yaptırım kararlarına siyasi açıdan dayanak vermeye çaba ediyorlar. Fakat işin ekonomik tarafı birlik üyelerinin art planda tıpkı istekli durumlarını devam ettirmelerini zorlaştırıyor.

Rus petrolüne yüksek bağımlılığı olan ülkeler ikna olmuyor

Rusya’ya yönelik petrol ambargosunun gündeme geldiği tarihten itibaren Macaristan ve Slovakya itirazlarını yüksek sesle lisana getirdiler. Her ne kadar Avrupa Kurulu hazırladığı taslakta bu iki ülkeye muafiyet tanıyıp kendilerine 2023 sonuna kadar mühlet verse de pek ikna olmuşa benzemiyorlar.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan’ın güç arzının temellerini “tamamen yok edeceğini” savunarak yaptırım planına çabucak karşı çıktı. “Bu bir siyasi irade eksikliği yahut bir niyet sıkıntısı değil, bir vakit dilimi sıkıntısı de değil. Epey kolay bir fizikî, coğrafik ve altyapısal gerçeklik” kelamlarıyla Macaristan’ın paketi desteklemesi için boru çizgileriyle taşınan petrolün ambargodan muaf tutulması gerektiğini söyledi.

Slovakya İktisat Bakanı Richard Sulik ise, Rus petrolüne ambargoyu destekleyeceklerini, lakin 2023 sonu yerine üç yıllık daha uzun bir geçiş devrine muhtaçlık duyduklarını kaydetti.

Çekya ve Bulgaristan da koroya katıldı

Çekya da Rusya’dan petrol ithalatına yasak getirilmesini desteklemeye hazır. Lakin onlar da AB’den vakit konusunda muafiyet istiyor ve petrol boru sınırı kapasitelerini artırmak için iki ila üç yıl gerektiğini savunuyorlar.

Bulgaristan ise Rusya’ya karşı AB petrol ambargosunun dışında kalmak istiyor. Bulgaristan Maliye Bakanı Asen Vasilev, “Bulgaristan Rus petrolü olmadan devam edebilir. Lakin bu yakıt maliyetini değerli ölçüde artıracaktır. Şayet Avrupa’da sağlam bir konum oluşursa, biz de katılırız. Bu bir duruştur. Fakat muafiyetler tanınacaksa, biz de muafiyet hakkımızı kullanacağız” açıklamasında bulundu.

Rus Lukoil’in Balkanlar’daki en büyük petrol rafinerisi Bulgaristan’da bulunuyor. Bulgaristan farklı kaynaklardan petrol ve petrol eseri tedariğini telafi etmeyi başarsa da rafinerinin faaliyetinin durması, Bulgar hükümetini Burgaz’da önemli bir toplumsal hoşnutsuzlukla karşı karşıya bırakabilir.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs da mutsuz

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen’in AB Parlamentosu’ndaki konuşmasında yer almayan ve ancak sonrasında medyaya sızan taslakta; Rus petrolünün AB üyesi bir devletin bayrağı altında kayıtlı yahut bir AB vatandaşı ya da kuruluşuna ilişkin bir gemiyle Avrupa’ya yahut dünyanın rastgele bir bölgesine taşınmasına da yasak getirileceği ortaya çıktı.

Kaynaklar, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın denizcilik kesimlerine önemli bir darbe vuracağını düşündükleri için bu teklife sert reaksiyon verdiğini lisana getiriyorlar.

Kurul taslağının cuma gününe kadar onaylanması bekleniyor

Bahisle ilgili görüşü sorulan uzmanlar, AB’nin bu paketle amacının “Rusya’nın İranlaştırılması” olduğunu söylüyor ve Rusya’ya dolaylı yollardan bile olsa temas eden her şeyin yaptırımlar altında sıkıntılı kabul edildiğine işaret ediyorlar.

Yaptırım paketinde Rus petrol ve petrol eserlerine ithalat yasağının bu kadar detaylandırılmasının, Rusya’nın gelirleri ve petrol sanayisi üzerinde kademeli bir tesiri olacağı açık. Lakin birebir vakitte global petrol fiyatları ve Avrupa Birliği üzerinde de değerli tesirleri olacak.

Avrupa Komisyonu’nun taslağı artık üye ülkelerin onayını bekliyor. Tartışmalara karşın onay sürecinin en geç cuma günü sonlanacağı kestirim ediliyor.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Gerçek, Tarafsız ve Şimdiki Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz. 
Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Siyaset, Sıhhat, İktisat, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de fiyatsız bir halde okuyabilirsiniz.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.