STERLIN
23,2426
DOLAR
18,8121
EURO
20,4046
ALTIN
1.157,48
BIST
5.011,74
SON DAKİKA
Türkiye 2022’de turizm geliri amacını tutturdu
Bakan Ersoy: 2023’te 56 milyar dolar turizm geliri hedefliyoruz
Hizmet ÜFE 10 ayın en düşük düzeyinde
Altın yatırımcısı Fed’e odaklandı
Pelin Kaya’nın katili; “Ünlü olmak istiyorum. Televizyona çıkmak istiyorum. Ben psikopatım, bununla da gurur duyuyorum”! – KIBRIS HABER
31 Ocak Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
Dış ticaret bilgileri açıklandı
Rekabet Kurumu’ndan traktör şirketlerine soruşturma
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Gazimağusa Meslek Lisesi öğrencilerinden, Helin Reessur için eylem – KIBRIS HABER
Millet İttifakı’nın mutabakat metninde iktisatta öne çıkanlar
BDDK’dan sermaye yeterlilik ölçümü düzenlemesi
ABD’nin gözü bu davada! Milyoner avukat hakkındaki suçlamalar akıl alacak üzere değil
Dünyanın ilgi odağı oldu! Bayraktar’ın birinci uçuş öyküsü
Galatasaray’da Kaan Ayhan’ın ‘şarta bağlı’ satın alma opsiyon hususu ortaya çıktı!
Dövizde yükseliş sürüyor! – KIBRIS HABER
4 milyar dolarla kayıplara karışmıştı… Kripto kraliçesi kendisini ifşa etti!
Yataktan zıpkın üzere kalkmayı sağlayacak alarm uygulamaları
Fenerbahçe’de Bright Osayi-Samuel bilmecesi! Evvel paylaştı, sonra sildi…
BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün görev süresini 1 yıl uzattı! – KIBRIS HABER
5 Şubat’a kadar devam edecek! – KIBRIS HABER
31 Ocak 2023’e ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Yiğitler bölgesinde maden arama izni verildi! – KIBRIS HABER
Coca Cola İçecek CEO’su Karim Yahi olacak
ABD’de Paramount Plus ve Showtime birleşiyor
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (31.01.2023)
Altın fiyatları Fed öncesi düşüşte
Fenerbahçe’de Bright Osayi-Samuel bilmecesi! Evvel paylaştı, sonra sildi…
Meclis toplanıyor! – KIBRIS HABER
Beşiktaş son 5 maçını kazandı, Fatih Karagümrük 5 maçtır kaybetmiyor! Olası 11’ler, iddaa oranları…

AB’den Afrika’da gıda hamlesi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Afrika’nın gıda güvenliği için 2024 yılına kadar 4,5 milyar eurodan fazla kaynak sağlayacaklarını söyledi. Bu kaynağın sadece mevcut durumda çok önemli olan acil gıda yardımı için…

AB’den Afrika’da gıda hamlesi
CyborNFT
29.11.2022 00:02
0
A+
A-

AB’den Afrika’da gıda hamlesi
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Afrika’nın gıda güvenliği için 2024 yılına kadar 4,5 milyar eurodan fazla kaynak sağlayacaklarını söyledi. Bu kaynağın sadece mevcut durumda çok önemli olan acil gıda yardımı için…

Von der Leyen, Brüksel’de gerçekleştirilen 11’inci Avrupa Birliği-Afrika Birliği Komisyonlar Arası Toplantısı bitiminde basına açıklamalarda bulundu.

“Mevcut jeopolitik durum birlikte daha yakın çalışmamızı gerektiriyor.” diyen von der Leyen, AB ile Afrika Birliği’nin çok doğru bir zamanda bir araya geldiğini belirtti.

CyborNFT

Von der Leyen, Rusya’nın Avrupa topraklarında küresel ölçekte büyük sonuçları olan bir savaş başlattığına işaret ederek, “Bu türbülanslı zamanlarda, Afrika-Avrupa ortaklığı her zamankinden daha önemli.” ifadesini kullandı.

Afrika-Avrupa ortaklığına güçlü bir şekilde bağlı olduklarını vurgulayan von der Leyen, birlikte daha da yakın çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Von der Leyen, toplantıda ele alınan önemli başlıklardan birinin gıda güvenliği olduğuna dikkati çekerek, “Savaşın gıda güvenliği üzerinde yıkıcı bir etkisi var ve bu dünyanın her bölgesini ve en çok da Afrika’yı doğrudan etkiliyor.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşının gıda güvenliğine etkisini hafifletmek için pek çok adım attıklarını aktaran von der Leyen, dayanışma şeritleri olarak adlandırdıkları sistemle Ukrayna’dan gıda ürünlerini küresel piyasalara ilettiklerini, bu çerçevede Karadeniz tahıl girimini de olumlu karşıladıklarını anlattı.

Von der Leyen, “AB, 2024 yılına kadar Afrika’da gıda güvenliği ve daha güçlü gıda sistemleri için 4,5 milyar eurodan fazla kaynağı seferber etmeye hazır.” diye konuştu.

Bu kaynağın sadece mevcut durumda çok önemli olan acil gıda yardımı için olmadığını anlatan von der Leyen, bununla yerel gıda üretimini modernize edeceklerini belirtti.

Von der Leyen, Afrika’nın gıda sistemlerini daha dayanıklı ve kendi kendine yeterli hale getirmek üzere çalıştıklarını dile getirdi.

Gıda güvenliği konusunda ikinci önemli unsurun da yeni nesil gübreler gibi yenilikçi tarımsal süreçlere yatırım olduğuna işaret eden von der Leyen, “Afrika’da gübreleri erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirmek için çözümler üzerinde birlikte çalışmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Von der Leyen, gübre alanında da pek çok unsuru ele aldıklarını belirterek, “Bugün, kısa ve uzun vadede çeşitli zorlukların üstesinden gelmek için ortak bir gübre görev gücü oluşturma konusunda anlaştık.” ifadesini kullandı.

Enerjide işbirliği

Toplantıda değerlendirilen ikinci en önemli başlığın ise enerji olduğunu vurgulayan von der Leyen, “Rusya’nın enerji şantajı AB’nin gözünü açtı. Enerji talebimizi güvenilir tedarikçilere çeşitlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda temiz enerjiye geçişi büyük ölçüde hızlandırıyoruz.” dedi.

Von der Leyen, “Güçlerimizi birleştirebileceğimiz belirleyici bir andayız. Afrika’nın bol miktarda temiz enerji kaynakları var. Eğer doğru ilerlersek temiz enerjiye geçiş, Afrikalıların yerli ve uygun fiyatlı enerjiye erişimini sağlayabilir. Bunun için yatırım gerekiyor ve bunu gerçekleştirmek için bizim desteğimize güvenebilirsiniz.” ifadesini kullandı.

Halihazırda güneşten hidroelektrik enerjisine kadar çeşitli enerji projelerine büyük miktarda finansman sağladıklarını anlatan von der Leyen, “Bu enerji dönüşümünün Afrika’ya yeni ekonomik fırsatlar sağlayabileceğini düşünüyorum. Dünyanın yenilenebilir enerjiye ihtiyacı var. Afrika, dünyada önemli bir yenilenebilir enerji ihracatçısı haline gelebilir.” diye konuştu.

Von der leyen, AB’nin Afrika için Küresel Geçit adlı 150 milyar euroluk bir yatırım planı olduğunu anımsatarak, Avrupa ve Afrika’nın ortak hedefler doğrultusunda ilerleyerek daha fazlasını başarabileceğini sözlerine ekledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.