STERLIN
23,3535
DOLAR
19,0084
EURO
20,3867
ALTIN
1.211,45
BIST
4.975,47
SON DAKİKA
Depremin maliyeti 104 milyar dolar! – KIBRIS HABER
“Hükümet hiç kimseye vergi muafiyeti yapamaz”! – KIBRIS HABER
Stoltenberg, Türkiye’nin Finlandiya kararından memnun
ABD’den Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Batı, Rusya ve Ermenistan’ın arasını bozmaya çalışıyor
Zerrin Üstel’den anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Bakan Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias’la görüştü
Tayland’da parlamento feshedildi, seçim tarihi belli oldu
Sahil Güvenlik Komutanlığı’na tedarik edilen botların hizmete giriş töreni gerçekleştirildi! – KIBRIS HABER
Kadına şiddet bitmek bilmiyor! – KIBRIS HABER
“İyilikte Yarışalım” sürdürülmeye devam ediyor – KIBRIS HABER
45 bin öğretmen atanıyor
Gökbey’in motorları testleri geçti
Meteoroloji Dairesi, Çarşamba gününden Cumartesi gününe kadar yağış beklediklerini duyurdu! – KIBRIS HABER
22. Hafta Programı! – KIBRIS HABER
Dünyanın en mutlu Ülkeleri! – KIBRIS HABER
Bundesbank, Alman ekonomisinde resesyon bekliyor
İsias Otel kusurlu çıktı! – KIBRIS HABER
Goldman’dan Fed tahmini
Finartz ve Aktif Tech’ten önemli iş birliği
Bakan Çavuşoğlu, Brüksel’de AB ve BM temsilcileri ile görüştü
AB’nin Bağışçılar Konferansı Brüksel’de başlıyor
Dünyanın gözü Moskova’daki kritik zirvede… Peş peşe flaş açıklamalar
Son dakika: Çavuşoğlu’ndan Mısır açıklaması… İsveç’e NATO mesajı
Hazine iki tahville 4,66 milyar TL borçlandı
Depremde can kaybı 50 bini aştı
Etiket fiyatı ile kasa tahsilatı arasında çelişki şikayetleri! – KIBRIS HABER
İran’dan Irak’ta bloke edilen paraya ilişkin yeni plan
AB Ocak’ta dış ticaret açığı verdi
Afet bölgesindeki okul kantinlerine düzenleme

ABD’den sigara bağımlılığı için radikal karar! Tüm paketlerde uygulanacak…

ABD’den sigara bağımlılığı için radikal karar! Tüm paketlerde uygulanacak…Amerika Birleşik Devletleri her yıl 480 bin kişinin vefatına neden …

ABD’den sigara bağımlılığı için radikal karar! Tüm paketlerde uygulanacak…
CyborNFT
22.06.2022 14:09
0
A+
A-

ABD’den sigara bağımlılığı için radikal karar! Tüm paketlerde uygulanacak…
Amerika Birleşik Devletleri her yıl 480 bin kişinin vefatına neden olan sigara bağımlılığı için sıra dışı bir uygulamaya geçmeye hazırlanıyor. ABD İlaç ve Besin Dairesi’nin (FDA) hazırladığı yeni plana nazaran ABD içerisinde satılan tüm sigaralarda nikotin ölçüsü azaltılacak.

ABD İlaç ve Besin Dairesi (FDA), ülkenin önde gelen önlenebilir vefat nedeni olan sigarayla ilgili radikal bir karar alma basamağında.

TÜM SİGARALARDA UYGULANACAK

CyborNFT

FDA’nın hazırladığı yeni plana nazaran, ABD hudutları içerisinde satılan tüm sigaralarda nikotin ölçüsü değerli ölçüde azaltılacak ve sigaradaki ölümcül eserlerin asgarî ya da hiç bağımlılık yapmayacak halde ayarlanması mecburî kılınacak.

FDA’dan salı günü yapılan açıklamada Mayıs 2023’e kadar tütün eserlerinde yer alabilecek nikotin ölçüsü için bir üst hudut belirleneceği söz edildi.

KONGRE’DEN FDA’YA GENİŞ YETKİ

2009 yılında kongrenin FDA’ya tütün eserlerini düzenleme konusunda geniş yetki vermesi sonrası ajansın atacağı adımlar merak konusu olmuştu. FDA kelam konusu yeni düzenleme için hazırlıklarına 2017 yılında başladı. Ülkede her yıl yaklaşık yarım milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybetmesi ajansın üzerindeki baskıyı artırdı.

DİKKAT ÇEKEN PLAN: 13 MİLYON YETİŞKİN SİGARAYI BIRAKACAK

Yeni düzenlemenin ana fikri sigarayı nikotin bağımlıları için daha az cazip hale getirmek ve onları sigarayı bırakmak için teşvik etmek.

Yüksek derecede bağımlılık yaptığı bilinen nikotin, sigara içindeki başka kimyasalların tersine insan bedenine büyük ziyanlar vermez. FDA’nın planına nazaran sigara içenler tütün eserlerinde istedikleri nikotin oranına erişemezlerse bu onları nikotin bandı ve nikotin sakızı üzere eserlere yönlendirebilir ve sigarayı bırakma süreçleri hızlanabilir.

Özetle sigaralardaki nikotin düzeyi ne kadar düşük olursa, bağımlılıktan kurtulmanın da o kadar kolay olacağı düşünülüyor. FDA’nın 2018 yılında yayınladığı bir rapora nazaran bu türlü bir plan beş yıl içinde 13 milyon yetişkinin sigarayı bırakmasını sağlayacak.

DİRENİŞLE KARŞILANMASI BEKLENİYOR

ABD sigara tersi planına dair şimdilik çok az ayrıntı açıkladı lakin bu kapsamdaki bir düzenlemenin yürürlüğe girmesinin yıllar alabileceği konuşuluyor.

Beyaz Saray’ın şimdiye kadarki en argümanlı sigara tersi siyasetinin ülkede kaçınılmaz olarak önemli bir direnişle karşılanması bekleniyor. Kelam konusu düzenlemeye asıl direniş göstermesi beklenen kesim ise sigara tiryakilerinden çok tütün şirketleri. Birçok firma kelam konusu planın yasa ihlali olduğunu argüman ederek FDA’ya reaksiyon göstermişti. Tütün şirketleri bu noktada yeni tasarıya dava açabilir ve yürürlüğe girmesini geciktirebilir.

Bazı eleştirmenler FDA’nın kararının tam nikotinli sigaralar için karaborsa oluşturacağını ve 20. yüzyıldaki alkol yasağı ile karşılaştırılabileceğini öne sürüyor. FDA ise nikotin eserlerine yasak getirmeyi planlamadığını yalnızca insan davranışlarında önemli değişiklikler sağlayacak adımlar attıklarını savunuyor.

HER YIL 480 BİN KİŞİ ÖLÜYOR

Dünyada en yüksek sigara içme oranları Güneydoğu Asya ve Balkan ülkelerinde görülürken Batı Avrupa ve Amerika’da bu oran daha düşük. ABD’de tütün bağımlılığı koronavirüs pandemisinde hafif bir artış gösterse de yıllardır düşüş eğiliminde.

Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’ne (CDC) nazaran 2020’de ABD’deki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 12,5’i, (30,8 milyon kişi) sigara içiyordu. Bu oran birtakım ülkelere nazaran düşük olsa da ABD’de her yıl 480 bin kişi sigarayla bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor.

ABD’de rüzgar artık hem tiryakiler hem de tütün şirketleri için sert esmeye başladı. Ülke kelam konusu düzenlemeyi yürürlüğe sokmayı başarırsa global sigara aksisi eforlarda ön sıralarda yerini alacak. Kelam konusu planın öteki ülkeler için de örnek olması bekleniyor…

CyborNFT
ETİKETLER: , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.