STERLIN
21,2227
DOLAR
18,6039
EURO
18,5373
ALTIN
1.025,87
BIST
3.484,42
SON DAKİKA
Manchester City 5 golle güldü, Dortmund rahat kazandı!
Bahçeşehir Koleji galibiyetle başladı!
EKK’da ‘alternatif enstrüman’ kararı
Almanya ile İspanya ortasında güç iş birliği
Mesut Özil Futbolu bırakıyor iddiasına yanıt! – KIBRIS HABER
Erdoğan’ın verdiği destekle Dünyaya karşı mücadelemizi yürütüyoruz! – KIBRIS HABER
Beyaz Saray’dan OPEC+’nın petrol kararına sert tepki
BM Barış Gücü tarafların rızasını almak zorundadır! – KIBRIS HABER
İşte görevden alınan isimler! – KIBRIS HABER
ABD’de mortgage faiz oranı 16 yılın zirvesinde
Putin, gerilimi tırmandıracak kararnameyi imzaladı
KAREL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Pay Dışında Sermaye Piyasası Aracı İşlemlerine İlişkin Bildirim (Faiz İçeren)
KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
ÖZAK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Değerleme Raporu
SunExpress Ekim ayında da kapasite artışına gitti
DP Genel Sekreterliğine aday olduğunu açıkladı! – KIBRIS HABER
“BM Barış Gücü, GKRY’nin onayı ile KKTC’de görev yapamaz”! – KIBRIS HABER
Putin duyurdu: Kısmi seferberlik için yeni düzenleme
Alman RWE’den 2030’a kadar kömürden çıkma sözü
OPEC+’dan 2 yılın en büyük üretim kesintisi
Son dakika: İsveç Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
DTÖ’nün 2023 ticaret büyüme tahmininde keskin düşüş
Putin duyurdu: Ek seferberlik için yeni düzenleme!
ABD’de özel sektör istihdamı Eylül’de beklentiyi aştı
Truss’dan İngiltere Merkez Bankası’nın bağımsızlığına destek
Aşkı 80 yaşından sonra buldular… İnternetten tanışan çift ilişkilerinin kitabını yazdı!
“Kuzey’de alışveriş yapan yabancıları seyreden Kıbrıslı Türkler”! – KIBRIS HABER
AB uyum tasarısı ile ilgili komite toplandı! – KIBRIS HABER
En fazla gol atan takım! – KIBRIS HABER
Kamu işçisinin günlük yemek yardımı net 55 lira oldu

ABD’den Asya’da Çin’i dışlayan ticaret ‘çerçevesi’

ABD’den Asya’da Çin’i dışlayan ticaret ‘çerçevesi’ABD Lideri Joe Biden’ın Asya gezisiyle birlikte gündeme alınan yeni Hint-Pasifik Ekonomik …

ABD’den Asya’da Çin’i dışlayan ticaret ‘çerçevesi’
CyborNFT
23.05.2022 14:52
0
A+
A-

ABD’den Asya’da Çin’i dışlayan ticaret ‘çerçevesi’
ABD Lideri Joe Biden’ın Asya gezisiyle birlikte gündeme alınan yeni Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi’ne yeni ülkelerin katılacağı açıklandı. Dünya iktisadının yüzde 40’ını kapsaması beklenen çerçeveye Çin davet edilmedi.

Biden idaresi, Çin’in bölgedeki tesirini kırmayı amaçlayan ekonomik insiyatife bir düzine Hint-Pasifik ülkesinin katılacağını duyurdu.

Toplamda dünya iktisadının yüzde 40’ını oluşturan Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi’nin (IPEF) duyurulması Biden’ın Asya seyahatinin başarılarından biri olarak öne çıkarılıyor. Teşebbüse Güney Kore, Yeni Zelanda, Avustralya, Hindistan ve Japonya’nın yanında 7 Güneydoğu Asya ülkesi katılacak.

CyborNFT

Tokyo’da gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, “Özellikle işletmelerin gitgide daha ağır halde Çin’e alternatif aradığı bir ortamda ABD iş dünyasına büyük yarar getireceğine eminim” değerlendirmesinde bulundu.

Gümrük indirimi içermiyor

Bu muahedenin, Obama devrinde görüşmelere başlanan ve eski lider Trump’ın sonlandırdığı Trans-Pasifik Paydaşlığı muahedesinden sonra en kıymetli mutabakat olduğu bedellendiriliyor. Lakin eski mutabakatın tersine yeni çerçeve rastgele bir gümrük vergisi indirimini içermiyor ve hangi kısımların bağlayıcı olduğunun muhakkak olmaması nedeniyle ekonomik yararlarının ölçülmesinin sıkıntı olduğu belirtiliyor.

Mutabakatla ilgili iştirakçi ülkeler tarafından yapılan ortak açıklamada, “Bu çerçeveyle ekonomilerimizde direnç, sürdürebilirlik, kapsayıcılık, ekonomik büyüme, adalet ve rekabetçilik üzere alanlarda ilerleme kaydetmeyi hedefliyoruz. İnisiyatifin bölgede işbirliği, istikrar, refah gelişmişlik ve huzur üzere alanlara katkıda bulunmasını umuyoruz” sözlerine yer verildi.

Bu muahede kapsamında iştirakçilerden ticaret, tedarik zinciri, pak güç ve adalet alanlarından en az birinde yüksek standartlar içeren taahhütlerde bulunması isteniyor.

Muahede, ABD Kongresi’nde ABD ihraç eserlerinin yurt dışında alınmasını kolaylaştıracak karşılıklı gümrük vergilerinde indirim içermemesi nedeniyle hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler tarafından tenkitlere maruz kalıyor.

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ise muahedenin gereğince savlı olmadığı tenkitlerine katılmadığını ve içereceği yeniliklerin vakitle taraflarca takdir edileceğini belirtirken muahedenin Kongre’nin onayına tabi olup olmayacağı sorusuna, “Görüşmelerin nereye gideceğine bakmak lazım ancak ne olursa olsun kongreyi yakınımızda tutmalıyız ve burada ortaklarımızla gerçekleştirmeye çalıştığımız oluşumun şekillendirilmesinin bir modülü olmalı” tabirlerini kullandı.

Çin’in dışlanması bölge ülkeleri için tasa kaynağı

Muahedenin en dikkat çeken yanlarından biri Çin’in davet edilmemiş olması. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, rastgele bir ülkenin katılmak istediğini beyan edip kabul edilmesinin mümkün olmadığını söylerken öbür bir üst seviye ABD yetkilisi de Çin’in davet edilmemesinin kıymetli bir nedeninin belirtilen kriterlere uymayacağına inanılması olduğunu kaydetti.

Lakin bu durum birtakım zorlukları da beraberinde getiriyor. Bölgede birçok ülke en büyük ticari ortaklarının Çin’in olması nedeniyle dünyanın en büyük ikinci iktisadının dahil edilmediği bir muahedeye imza atmak istemiyor. ABD’nin muahedeyi hala Çin’in iştirakine açık tutmasının sebebinin de kimi Asya ülkeleri tarafından bilhassa talep edildiği belirtiliyor.

Çin ise kendilerinin yükselişini engellemek emeliyle ABD’nin bölgede askeri ve ekonomik ittifaklar kurmakla suçlarken Dışişleri Bakanı Wang Yi Pazar günü ABD’nin Hint-Pasifik stratejisinin başarısız olmaya mahkum olduğunu söyledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.