STERLIN
24,8491
DOLAR
19,9662
EURO
21,3770
ALTIN
1.249,93
BIST
4.580,67
SON DAKİKA
28 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı 3 bölgeyi karantinaya aldı! – KIBRIS HABER
Birkan Uzun Zirve Koşusu’nun ikincisi düzenleniyor! – KIBRIS HABER
Türkiye yarın sandık başına gidecek! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu; “KKTC’de bu yıl 306 öğretmenin Kamu Hizmetleri Komisyonu tarafından ataması yapıldı”! – KIBRIS HABER
Yeni geçiş kapılarının açılması için eylem! – KIBRIS HABER
Öz çekim yaparken suya düşen telefonunu bulmak için barajı boşalttırdı! – KIBRIS HABER
Ölümlü kaza! – KIBRIS HABER
Ali Başman; “Ülkenin istikrarı için adayım”! – KIBRIS HABER
THY uçağına kuş çarptı! – KIBRIS HABER
68 kilo insan saçı ele geçirildi! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü yayaya çarptı! – KIBRIS HABER
Beyaz Saray’da panik! – KIBRIS HABER
16 yaşındaki çocuk, annesi, ablası ve komşusunu öldürdü! – KIBRIS HABER
İskele’de korkutan kaza! – KIBRIS HABER
Gabar Dağı’ndan sevindiren haber! “Yoğun bir petrol çıktı” – KIBRIS HABER
27 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
“Nikos Hristodulidis Almanya’dan da istediğini alamadı”! – KIBRIS HABER
38 bin artçı sarsıntı yaşandı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi yağış miktarını açıkladı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Yeni dolandırıcılık yöntemi – KIBRIS HABER
15 yabancı işçiye köle muamelesi! – KIBRIS HABER
Meteoroloji gün verdi! – KIBRIS HABER
Başkasının kimliğine büründü! – KIBRIS HABER
İlaç fiyatlarına da zam! – KIBRIS HABER
O yol çift yönlü olarak trafiğe kapatılacak! – KIBRIS HABER
38 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Marketten içki ve buz çaldı! – KIBRIS HABER
İki ayrı yerde yangın! – KIBRIS HABER
Öğretmenler Değişiklik Yasa Tasarısının geri çekilmemesi halinde grevler devam edecek! – KIBRIS HABER

ABD ve Kanada’dan münasebetleri güçlendirme kelamı

ABD ile Kanada, göç, savunma ve güvenlik de dahil olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren bir dizi hudut ötesi sıkıntıyla ilgili yapılan güncellemeleri açıkladı.

ABD ve Kanada’dan münasebetleri güçlendirme kelamı
CyborNFT
25.03.2023 09:52
0
A+
A-

ABD ve Kanada’dan münasebetleri güçlendirme sözü
ABD ile Kanada, göç, savunma ve güvenlik de dahil olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren bir dizi hudut ötesi problemle ilgili yapılan güncellemeleri açıkladı.

Kanada’ya resmi ziyaret gerçekleştiren ABD Lideri Joe Biden, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile ortak bir açıklama yayımladı.

İki ülkenin son iki yıldır yenilenen ABD-Kanada İştiraki yol haritası kapsamındaki ilerlemeyi kutladıkları belirtilen açıklamada, “Tarihi ittifakımızı, sarsılmaz dostluğumuzu ve günümüzün ürkütücü zorluklarının üstesinden gelme ve alakamızın tüm potansiyelini gerçekleştirme taahhüdümüzü tekrar teyit ediyoruz.” denildi.

CyborNFT

Açıklamada 8 başka başlık altında hususlar sıralanarak, pak güç üzerinden yeni istihdam, kritik mineral ve yarı iletken tedarik zincirlerinin direncinin güçlendirilmesi, iklim değişikliğiyle gayret çerçevesinde ortak suların ve kuzey kutbunun korunması taahhütleri belirtildi.

Ayrıca iki ülkenin tüm vatandaşları kapsayan çoğulcu ve iştirakçi demokrasi ile birlikte global ittifakların güçlendirilmesine vurgu yapılan ortak metinde, Rusya’nın Ukrayna’daki “Yasa dışı, haksız ve sebepsiz savaşı” kınandı ve yaptırımların kararlılıkla devam edeceği kaydedildi.

Açıklamada, Çin’in ekonomik zorlama, piyasa dışı siyaset ve uygulamaları ile insan hakları ihlalleri üzere yıkıcı hareketleri dahil milletlerarası nizama yönelik önemli uzun vadeli meydan okumasına da dikkat çekilerek, “İklim değişikliği üzere karşılıklı çıkar alanlarında Çin ile işbirliği yapacak olsak da Çin ile eşit kaidelerde aktif bir biçimde rekabet edebilme yeteneğimizi sağlama taahhüdümüzü sürdürüyoruz.” sözü kullanıldı.

İki ülkenin ortak savunma ve güvenliği için Kuzey Amerika Havacılık Savunma Komutanlığının (NORAD) modernizasyonuna yatırım yapılacağı vurgulanan açıklamada, gözetleme ve radar sistemleri için 6,96 milyar Kanada Doları, modernizasyon kapsamında F-35 savaş uçaklarının gelişi için 7,3 milyar Kanada doları pahasında altyapı taahhüdünde bulunuldu.

Kanada ve ABD’nin hudut geçişlerinde fentanil ve orta kimyasal kaçakçılığına ait uyuşturucu trafiğini önlemek için de işbirliğinin güçlendirileceği belirtilen ortak açıklamada, Kanada’nın, sentetik uyuşturuculara karşı global bir koalisyon oluştururken ABD’ye katılacağı söz edildi.

Ortak açıklamada, iki ülkenin, göçün altında yatan ekonomik ve güvenlik nedenlerini ele alması gerektiğinin de altı çizilerek, Kanada’nın, sistemsiz göçe bir alternatif olarak tüm yarımkürede sunulan inançlı ve sistemli yolları genişletmeye devam etmek için yıl boyunca batı yarımküresinden insani nedenlerle ek olarak 15 bin göçmeni kabul edeceği duyuruldu.

Açıklamaya ek olarak, “ABD ve Kanadalı yetkililer, ortak hududumuzda sistemsiz göçü caydıracağını varsayım ettiğimiz, giriş limanları ortasından geçiş yapan sığınmacılara, İnançlı Üçüncü Ülke Mutabakatı’nın kurallarını uygulamak için bir muahedeyi yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor. Bu yeni muahedeyi uygulamak için çalışırken yakın uyum içinde kalacağız.” tabirleri paylaşıldı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.