STERLIN
20,7581
DOLAR
18,5832
EURO
18,2049
ALTIN
1.023,31
BIST
3.553,85

ABD ve Japonya üst seviye ekonomik diyalog başlattı

ABD ve Japonya üst seviye ekonomik diyalog başlattıABD ile Japonya, yeni bir üst seviye ekonomik diyalog başlattı. ABD Ticaret Bakanı Gina …

ABD ve Japonya üst seviye ekonomik diyalog başlattı
CyborNFT
30.07.2022 00:07
0
A+
A-

ABD ve Japonya üst seviye ekonomik diyalog başlattı
ABD ile Japonya, yeni bir üst seviye ekonomik diyalog başlattı. ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ABD ve Japonya’nın gelişmiş yarı iletkenler konusunda iş birliğini görüştüğünü belirtti

ABD-Japonya İktisat Siyaseti İstişare Komitesi Toplantısı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi ile Japonya İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanı Koichi Hagiuda’nın iştirakiyle yapıldı.

Blinken, toplantının açılışında, dünyanın en büyük ve 3’üncü büyük ekonomilerinin, tüm ülkelerin katılabileceği, rekabet edebileceği ve gelişebileceği kurallara dayalı ekonomik nizamı savunmak için birlikte çalışmasının değerli olduğunu söyledi.

CyborNFT

Kovid-19 salgını ve Ukrayna’daki savaş dahil olmak üzere global çapta yaşanan gelişmelerin kritik tedarik zincirlerinin kırılganlığını gösterdiğine işaret eden Blinken, artan sayıda ülkenin sürdürülemez ve şeffaf olmayan kredi uygulamaları nedeniyle borç yükleriyle gayret ettiğini lisana getirdi.

Blinken, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin zorlayıcı ve misilleme niteliğindeki ekonomik uygulamaları, ülkeleri, güvenliklerini, fikri mülkiyetlerini, ekonomik bağımsızlıklarını tehlikeye atan seçimlere zorluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yarı iletkenlerde iş birliği gündemde

ABD Ticaret Bakanı Raimondo, ABD ve Japonya’nın gelişmiş yarı iletkenler konusunda iş birliğini görüştüğünü belirtti.

Bakanlar seviyesinde gerçekleştirilen toplantının akabinde ABD-Japonya İktisat Siyaseti İstişare Komitesince de ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada, bakanların kurallara dayalı bir milletlerarası ekonomik sistemin yararlarını vurgulayan olumlu ekonomik vizyon sunma konusundaki ortak kararlılıklarını teyit ettiği ve iki ülke iktisadını daha rekabetçi ve dirençli hale getirme gereksinimini belirttikleri bildirildi.

Komitenin hareket planına da yer verilen açıklamada, ABD ve Japonya’nın iş birliğini genişleterek ve derinleştirerek rekabet gücü ile direnci daha da artırma kelamı verdiği kaydedildi.

Açıklamada, iki ülkenin, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın güç ve besin piyasaları üzerindeki tesirlerini azaltmak için birlikte çalışmaya kararlı olduğu vurgulandı.

İki ülkenin kritik ve gelişmekte olan teknolojiler için ortak araştırma ve geliştirme projelerini desteklemeyi taahhüt ettiği belirtilen açıklamada, ABD ve Japonya’nın bilhassa yarı iletkenler, piller ve kritik mineraller dahil olmak üzere stratejik bölümlerde tedarik zinciri direncini artırmaya yönelik eforları ilerletmeye çalıştığı belirtildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.