STERLIN
23,1772
DOLAR
18,8089
EURO
20,4467
ALTIN
1.165,77
BIST
4.976,55

ABD ve Japonya meydan okudu: 50 savaş uçağı tıpkı anda havalandı…

ABD ve Japonya meydan okudu: 50 savaş uçağı tıpkı anda havalandı…ABD ve Japonya, işbirliği yaparak bölgede güç gösterisi yapan Çin ve Rusya’ya …

ABD ve Japonya meydan okudu: 50 savaş uçağı tıpkı anda havalandı…
CyborNFT
15.07.2022 16:07
0
A+
A-

ABD ve Japonya meydan okudu: 50 savaş uçağı tıpkı anda havalandı…
ABD ve Japonya, işbirliği yaparak bölgede güç gösterisi yapan Çin ve Rusya’ya meydan okuyarak ortak bir tatbikat gerçekleştirdiler. 50 savaş uçağının katıldığı tatbikatın “Japon-ABD İttifakı’nın tesirli caydırıcılık kapasitesini güçlendirmek” emeliyle gerçekleştirildiği açıklandı.

Japon Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya nazaran, ABD Hava Kuvvetleri’nden bir düzine F-22 hayalet avcı uçağı, 4 adet F-35 savaş jeti ve 13 adet F-15 savaş uçağı ile Japonya’ya ilişkin 20 adet F-15 ve F-2 savaş uçağı Japonya yakınlarında ortak tatbikat gerçekleştirdi.

ABD-JAPON İTTFAKI GÜÇLENİYOR

CyborNFT

Bakanlık savaş uçaklarının taktik hünerleri ve ‘ortak müdahale kabiliyetini’ geliştirmek hedefiyle Japonya Denizi, Pasifik Okyanusu ve Doğu Çin Denizi üzerinde uçuşlar gerçekleştirdiğini belirtti.

Yapılan açıklamada tatbikatın “Japon-ABD İttifakı’nın tesirli caydırıcılık kapasitesini güçlendirmek” maksadıyla gerçekleştirildiğinin altı çizildi.

ABD Hava Kuvvetleri bu haftaki tatbikat hakkında rastgele bir açıklama yapmadı fakat geçtiğimiz ay Kadena Hava Üssü’ne 12 adet F-22 savaş uçağı gönderildiği açıklanmıştı. Hususa ait açıklamada, gönderilen F-22’lerin özgür bir Hint-Pasifik sağlamak için çeşitli vazifeler yürüteceği vurgulanmıştı.

ÇİN VE RUSYA VARLIKLARINI ARTIRDI

Çin ve Rusya’ya ilişkin savaş gemileri son periyotta Japonya etrafındaki varlıklarını artırdı.

Japonya Kıyı Güvenlik Kuvvetleri son olarak geçtiğimiz hafta Çin hükümetine ilişkin 2 geminin, Doğu Çin Denizi’ndeki Senkaku Adaları açıklarında Japonya karasularını ihlal ettiğini duyurmuştu. Yapılan açıklamada gemilerin mahallî saatle 04:30 sıralarında Uotsuri Adası açıklarındaki sulara girdiği ve bölgede faaliyet gösteren bir Japon balıkçı teknesine yaklaşmaya çalıştığı belirtilirken, Japonya Kıyı Güvenlik Kuvvetleri’ne ilişkin devriye gemilerinin ise Çin gemilerini Japonya’nın karasularını derhal terk etmeleri konusunda uyardığı söz edildi.

Son gelişme ile birlikte, Çin’in bu yıl Japonya karasularına yönelik ihlallerinin sayısı 12’ye yükseldi. Çin gemileri son olarak 23 Haziran’da Japonya karasularına girmişti.

ÇİN: EGEMENLİK HAKLARIMIZA UYGUN

Japonyalı yetkililer Çin Donanmasının bu yıl Senkakus etrafındaki sularda rekor  vakit harcadığını öne sürüyor, Çin Dışişleri Bakanlığı ise adaları çevreleyen sulardaki devriyelerinin “Çin’in egemenlik hakkının uygun bir uygulaması” olduğunu sav ediyor.

ABD ve Japonya’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği tatbikat Batı medyasında Rusya ve Çin’e verilen ortak bir ileti olarak yorumlandı.

BİR TATBİKAT DA GÜNEY KORE İLE

ABD ve Güney Kore, Pyongyang ile tansiyonun sürdüğü devirde ortak hava tatbikatı düzenledi. Birinci defa F-35A savaş uçaklarının kullanıldığı tatbikatta F-35A, F-15K, KF-16 ve FA-50 jetleri ile F-16’lar da yer aldı. Güney Kore Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, her iki ülkeden 30’dan fazla jeti içeren 4 günlük tatbikatın tamamlandığı duyuruldu.

Tatbikatın güçlü Güney Kore-ABD ittifakını ve ortak savunma duruşunu simgeleyen değerli bir Tatbikat olduğu belirtildi. 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.