STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER
145 polis mensubuna rütbeleri takıldı! – KIBRIS HABER
Eşiyle görüşen şahsa kafa attı! – KIBRIS HABER
Kiracısının evinden hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Çalışma izni yaptırmayan Pakistan vatandaşı tutuklandı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin tanınma çağrısını mutlulukla karşıladıklarını dile getirdi! – KIBRIS HABER
Rum siyasi partiler yanlışlıkla verilen devlet katkı payını iade etmiyor! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar, Fuat Oktay başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti! – KIBRIS HABER
Rus Büyükelçi; “Kıbrıs sorununun çözümüne yaklaşımımız değişmedi”! – KIBRIS HABER
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Dr. Küçük’ün anıt mezarını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
“Muhalefetin Meclis’teki koltuklarından kalkması ve sokağa inmesi büyük önem taşımaktadır”! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER

AB, Ukrayna’ya dayanağını yineledi: Gayretiniz gayretimizdir

AB, Ukrayna’ya dayanağını yineledi: Çabanız mücadelemizdirBelçika’nın başşehri Brüksel’de yapılan Avrupa Birliği (AB) ve Ukrayna ortasında 8 …

AB, Ukrayna’ya dayanağını yineledi: Gayretiniz gayretimizdir
CyborNFT
05.09.2022 18:52
0
A+
A-

AB, Ukrayna’ya dayanağını yineledi: Çabanız mücadelemizdir
Belçika’nın başşehri Brüksel’de yapılan Avrupa Birliği (AB) ve Ukrayna ortasında 8. Paydaşlık Kurulu toplantısı sonrası konuşan AB Dış Alakalar Yüksek Temsilcisi ve AB Komitesi Lider Yardımcısı Josep Borrell, Ukrayna’nın kendi bağımsızlığı ve özgürlüğü için ve birebir vakitte Avrupa için de savaştığını belirterek, “Mücadeleniz mücadelemizdir” dedi.

Belçika’nın başşehri Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Dış Münasebetler Yüksek Temsilcisi ve AB Kurulu Lider Yardımcısı Josep Borrell başkanlığındaki heyet ile Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal başkanlığındaki heyet ortasında 8’inci AB-Ukrayna İştirak Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası Ukrayna Başbakanı Şmihal ve Avrupa Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komite Üyesi Oliver Varhely ile ortak basın toplantısı düzenleyen Borrell, bir sefer daha Rusya’ya çekilme daveti yaparak, AB’nin Ukrayna’ya olan takviyesinin devam edeceğini belirtti. Borrell, “Sayın Başbakanla birinci kere Şubat’ta görüşmüştük. Akından çabucak önceydi. Artık büsbütün öteki bir ortamdayız. Bu sefer Ukrayna AB’ye aday bir ülke. Putin Ukrayna’yı yıkmak istiyordu lakin aksisi oldu. Avrupa ailesine dahil olmayı hedefliyorsunuz. Putin bunu amaçlamamıştı ancak aykırısı oldu. Bağımsız, hükümran ve Avrupa ailesine ilişkin bir ülke olmayı hedeflediniz” dedi.

“MÜCADELENİZ MÜCADELEMİZDİR”

CyborNFT

Savaş öncesi Ukrayna Başbakanı ile ortasında geçen bir diyaloğu hatırlatan Borrell, “Savaştan çabucak evvel sizinle yaptığımız bir görüşmede bana Ruslar bize saldırırsa en azından bize silah verip Rusları geri püskürtmemize dayanak olursunuz umarım demiştiniz. Artık size verdiğim yanıtın gururunu yaşayarak söylemek istiyorum ki sizi desteklemeye devam edeceğiz. Bu vesileyle saldırganın gücü ve baskısı karşısında pes etmeyen Ukrayna’yı selamlıyorum. Kendi bağımsızlığı ve özgürlüğü için ve tıpkı vakitte bizim için de savaşıyorlar. Birçok Avrupa ülkesinin dediği üzere gayretiniz gayretimizdir. Gereç, silah ve somut yardımlar yapmalıyız ve savaşın sebeplerini anlamalıyız” dedi.

“İSTEDİĞİMİZ BİRİNCİ ŞEY SAVAŞIN SONA ERDİRİLMESİ”

AB’nin Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini tabir eden Borrell, “Rusya bize hangi baskıyı ve şantajı yaparsa yapsın. Gerektiği her durumda desteğimize devam edeceğiz. Nakdî, silah öbür gereksinimlerinize nazaran takviyeye devam edeceğiz. İstediğimiz birinci şey savaşın sona erdirilmesi için Ukrayna’ya takviye olmaktır. Ukrayna’nın çağdaş, demokratik, bağımsız ve ferah bir Ukrayna için barışı kazanmalarına yardım edeceğiz” tabirlerini kullandı.

“ATEŞLE OYNANIYOR”

Nükleer santrallerin güvenliğine dikkat çeken Borrell, “Rusya’nın yaptığı işgali şiddetle kınıyoruz. Rusya’yı ivedilikle tanınmış milletlerarası sonlar düzeyine çekilmeye davet ediyoruz. Bu Zaporijya Nükleer Santrali’ni de kapsamaktadır. Ateşle oynanıyor. Nükleer güvenlik temel bir mevzudur. Bu manada Memleketler arası Atom Gücü Ajansı’nın gayretlerini destekliyoruz” dedi.

“REFORMLAR VAKİT ALACAK LAKİN AB YOLUNDAKİ GAYRETLERİNİZİ DESTEKLİYORUZ”

Ukrayna’nın AB adaylığı konusunda takviyelerinin süreceğini söyleyen Borrell, “Sayın Başbakan, AB’ye üye olmak istiyorsunuz. Son aylarda bu yoldaki gayretlerinizin dikkat alımlı halde geliştiğini görüyoruz. İnsan hakları konusundaki ilerlemelerinizi takdir ediyoruz. Öteki alanlarda da ıslahat gayretlerini destekliyor ve bekliyoruz. Islahatlar vakit alacak lakin AB yolundaki gayretlerinizi destekliyoruz” sözlerini kullandı.
İstanbul’da Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda yapılan tahıl mutabakatına atıfta bulunan Borrell, “Buğdayların Ukrayna’dan çıkarılması bağlarımızı aşıyor lakin BM’nin gayretleri ile gerçekleşen muahedenin çok olumlu tesirlerini bekliyoruz. Bunun için BM’nin eforlarını destekliyoruz” dedi.

“ADAYLIK SÜRECİMİZİN ONLARCA YIL SÜRMESİNİ İSTEMİYORUZ”

Basın toplantısında Borrell’den sonra kelam alan Başbakan Şmihal ise, “8. İştirak Kurulumuz savaş ortamında gerçekleşti. Ukrayna hürriyet ve AB istikametindeki tercihini kıymetli ödüyor. Ukrayna’nın AB’ye üyelik yolunda görüşmelerini yürütüyoruz. Üyelik yolunun olabildiğince kısa sürmesini umuyoruz. Adaylık sürecimizin onlarca yıl sürmesini istemiyoruz. Bu yolda bir takvim belirleyip AB üyeliğine ulaşmak istiyoruz” dedi.

“RUSYA ZAYIFLAMIYOR”

Başbakan Şmihal, “Rusya zayıflamıyor. Silaha gereksinimimiz var. AB Barış Takviye Programı çok etkileyici fakat dayanağın daha fazlasına gereksinimimiz var” tabirlerini kullanarak, güç, gümrük, vize özgürlüğü üzere mevzularda ilerleme kaydettiklerini ve AB’nin dijitalleşme konusundaki dayanaklarından çok şad olduklarını bildirdi.

Avrupalı telefon şirketlerinin Avrupa’ya sığınmış olan Ukraynalılar için telefon tarifelerini düşürmesinden duydukları memnuniyeti lisana getirerek teşekkür eden Şmihal, vize hürlüğünün AB ve Ukrayna ortasında hür ticaretin başlaması için temel bir adım olacağını söyledi.

“REFORMLARDA YOLSUZLUKLA ÇABAYI ÖNCELİYORUZ”

Varhely ise yaptığı konuşmada, “Ukrayna devleti ve halkı gösterdi ki savaşın büyük baskısına karşın direnmeye ve işlerliği müdafaaya devam etmek mümkündür. Ukrayna bugün AB’ye üye olmaya aday bir ülkedir. Bu durum yapılması gerekenlerin gerçekleşmesi yolunda gerçekleşmesi gereken ıslahatları içerir. Şimdilik yolsuzlukla uğraş ve ülke içindeki farklı kümelerin korunması hususlarını önceliyoruz. Rus baskısına karşın ticaret ve gümrük mevzularını ele almaya devam ediyoruz. Ortamızda işler bir özgür ticaret sistemini başardık. Dijitalleşme ve telekomünikasyon dallarında başarılı bir dönüşüm konusunda dayanaklar veriyoruz” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.