STERLIN
23,5439
DOLAR
19,0939
EURO
20,6560
ALTIN
1.202,14
BIST
4.997,80
SON DAKİKA
BES alacağında bankalara zaman düzenlemesi
3 yılda sıfırdan Avrupa finaline! Antalya Konyaaltı Belediyespor, Avrupa Kupası’nda şampiyonluğa çok yakın
Hırvatistan’da 5 eksik! A Ulusallar hangi sistemle alanda olacak? Olası 11’ler, EURO 2024 Elemeleri iddaa oranları…
“BOE faizleri kriz öncesi yüksek düzeylere çıkarmayacak”
Akaryakıta artırım yapıldı
Belçika’da gardiyanlar “Hapishane dolu” diyerek bir cezaevine mahkum alımını durdurdu
Suudi Arabistan’da umrecileri taşıyan otobüs alev topuna döndü: 20 meyyit, 29 yaralı
Hırvatların Arda Güler korkusu! “İnanamıyorum! Bugün bile canımızı acıtıyor, futbol tarihinin en büyük trajedisi, yırtıcıydı, kabus…”
Rusya’dan Ermenistan’a tehdit üzere ihtar: Çok önemli sonuçları olur!
Türkiye’den Fransa’ya kınama: YPG’ye madalya kabul edilemez
Avrupa’da toplumsal patlama: Grevler Almanya’yı kilitledi
İskoçya’ya Müslüman Başbakan
ABD’den o tepe için yeniden davet yok
TwItter’a ederinin iki katını ödemiş
Netanyahu’dan geri adım: Tartışmalı yargı düzenlemesi ertelendi
Trabzonspor’un yeni Asbaşkanı Zeyyat Kafkas: “320 milyon TL bulamazsak UEFA’dan men cezası gelebilir”
A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz puan ortalamasında efsaneleri solladı! Terim, Güneş ve Denizli’den daha düzgün
Galatasaray’da öncelik Mauro Icardi değil, Milot Rashica! 7 milyon Euro’luk teklif sunulacak
BES’te kalana avantajlı kredi imkanı geldi
Beşiktaş’ta N’Koudou Fenerbahçe derbisinde misyon bekliyor: “Quaresma üzere üzgün ayrılmak istemiyorum”
Asya borsaları yükselişte
İktisat ve siyaset gündemi – 28 Mart 2023
Disney, 7 bin çalışanını işten çıkarıyor
Biden’dan Kongre’ye taarruz silahlarının yasaklanması daveti
Resmi Gazete’de bugün (28.03.2023)
En düşük emekli maaşına artırım düzenlemesi Komisyon’dan geçti
Sigorta sektörü iki ayda reel yüzde 55,5’lük büyüme gösterdi
Eyüpspor’un yeni teknik direktörü Zafer Turan
Darüşşafaka Lassa uzatmalarda kazandı
Netanyahu, tartışmalı yargı reformunu ertelendi

AB: Ukrayna’daki savaşın enflasyon üzerinde ağır bir tesiri var

AB: Ukrayna’daki savaşın enflasyon üzerinde ağır bir tesiri varAvrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von Der Leyen, AB Kurulu Lideri Charles …

AB: Ukrayna’daki savaşın enflasyon üzerinde ağır bir tesiri var
CyborNFT
24.06.2022 20:22
0
A+
A-

AB: Ukrayna’daki savaşın enflasyon üzerinde ağır bir tesiri var
Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von Der Leyen, AB Kurulu Lideri Charles Michel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Avrupa Birliği (AB) Başkanlar Doruğu’nda bir ortaya gelerek, “Ukrayna’daki savaşın enflasyon üzerinde ağır bir tesiri var” sözlerini kullandı.

 

Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Başkanlar Zirvesi’nde 2’nci gün sona erdi. Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von Der Leyen, AB Kurulu Lideri Charles Michel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile düzenlenen ortak basın toplantısında, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliği müracaatlarının yanı sıra, Avrupa iktisadının güçlendirilmesine ait açıklamalarda bulunuldu. AB Kurulu Lideri Von Der Leyen yaptığı konuşmada, “Bugün, Avrupa Doruğu sırasında, iktisat üzerine derinlemesine görüşme fırsatı bulduk. Avrupa bölgesinin her ne kadar savaştan evvel beklediğimizden daha az da olsa 2022 ve 2023’te büyümeye devam etmesi bekleniyor. Ukrayna’daki savaşın hem büyüme hem de enflasyon üzerinde ağır bir tesiri var. Rusya’nın gaz konusundaki yıkıcı aksiyonunu, besin ve güç kesimlerinin ötesinde fiyat artışlarını gördük. Bu nedenle, bilhassa en savunmasız olan toplumlarımızın üzerindeki ekonomik ve toplumsal tesirlerin nasıl azaltılabileceğini tartıştık. Rus gazının Avrupa’ya teslimatında yaşanabilecek aksaklıklarla başa çıkmak için gereğince hazırlıklı olma konusunda çalışıyoruz” dedi. Leyen, “Sorunumuzun temel nedeni, kurtulmamız gereken fosil yakıta olan bağımlılığımızdır. Güç arzımızı çeşitlendirmek için yaklaşık 300 milyar euro ayırarak AB kaynaklarının yine güçlendirilmesini sağlıyoruz. İkinci olarak güç verimliliğini artırmayı ve üçüncü olarak yenilenebilir gücümüzün tedarikini arttırmayı sağlayacağız” sözlerini kullandı.

CyborNFT

Leyen ayrıyeten daha güçlü bir Avrupa Birliği oluşturma doğrultusunda, AB’nin 27 üye ülkesiyle ortak bir AB acil durum planı üzerinde çalıştığını söyleyerek, “Rusya’nın gaz dağıtımlarıyla alakalı daha fazla aksamayla başa çıkmak için hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu hususta ulusal acil durum planlarının kâfi olduğundan emin olmak için çok çalışıyoruz. Ortaklarla materyalleri çeşitlendirmek ve AB ülkeleriyle acil talep azaltma planı üzerinde çalışıyoruz. Bunu yapıyoruz zira Covid-19 salgınından dersimizi aldık. Birlik olarak hareket ettiğimizde daha güçlü olduğumuzu ve muazzam bir tesirimiz olduğunu gördük” dedi.

AB Kurulu Lideri Charles Michel ise basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Enflasyon hepimiz için büyük bir tasa kaynağıdır. Rusya’nın saldırganlığı güç ve besin fiyatlarını arttırıyor. Bütün bunlar vatandaşlarımızı ve işletmelerimizi direkt etkiliyor. Bu doğrultuda birleştik ve ekonomik siyaset reaksiyonlarımızı yakından koordine etmeye karar verdik” sözlerini kullandı.

Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’a AB üyeliği adaylığı

AB Komitesi Lideri Leyen ayrıyeten Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve AB Komitesi Lideri Michael ile AB Başkanlar Tepesi’nde yaptığı görüşmeleri içeren ortak bir basın bildirisi yayınlayarak, “Bugün, Avrupa için hoş bir gün. Ukrayna ve Moldova’ya Avrupa ailesinin bir kesimi olmak için aday statüsü verildi. Gürcistan’a ise AB üyesi olma perspektifi verilmiştir” dedi. Ortak basın açıklamasında, “Avrupa için belirleyici bir an olan bu hoş bir günde Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu ve Gürcistan Devlet Lideri Salome Zurabişvili’yi samimiyetle tebrik ediyoruz. Her 3 ülke de Avrupa ailemizin birer kesimi, bundan hiçbir vakit kuşkumuz olmadı. Önderlerin bugün aldığı tarihi karar da bunu doğruluyor. Üçüne de AB’ye iştirak perspektifi veriyor ve önünüzdeki yolu ortaya koyuyor” sözleri kullanıldı.

Açıklamada, “Elbette, ülkelerin iştirak sürecinin bir sonraki kademesine geçmeden evvel yapması gerekenler var, lakin hepsinin mümkün olduğu kadar süratli hareket edeceklerine ve gerekli ıslahatları uygulamak için mümkün olduğunca sıkı çalışacaklarına inanıyoruz. Bu ıslahatlar yalnızca Avrupa’ya iştirak yolunda ilerlemeleri gerektiği için değil, her şeyden evvel ülkeleri ve demokrasileri için âlâ olduğu için önemlidir” tabirleri yer aldı.

AB Kurulu Lideri Leyen, “Bugün aldığımız kararın hepimizi güçlendirdiğine derinden inanıyorum. Bu karar Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ı ve Avrupa Birliği’ni güçlendiriyor. Zira Avrupa Birliği’nin dış tehditler karşısında birlik içinde ve güçlü olduğunu dünyaya bir kere daha gösteriyor” formunda konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.