STERLIN
29,3980
DOLAR
23,3602
EURO
25,2395
ALTIN
1.462,75
BIST
5.556,26
SON DAKİKA
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER
Plastik poşetler 2-3 kez daha zamlanacak! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Serhan Aktunç; “Halkın hakkını en yüksek sesle savunacağım”! – KIBRIS HABER
Arpa buğday fiyatları belirlendi! Verilecek destek yükseltildi – KIBRIS HABER
Altında büyük artış! Yeni rekor – KIBRIS HABER
7 Haziran Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
“Polis Halk Koşusu” için kayıtlar devam ediyor! – KIBRIS HABER
Murat Şenkul’dan açıklama! Boğazyolu Caddesi kaçış yolu tamamlandı – KIBRIS HABER
Alkol yine bir kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Döviz uçuşta! – KIBRIS HABER
Lapta’da, konuşmaya gelen komşusunu vurdu! – KIBRIS HABER

AB, Rusya’ya 11’inci yaptırım paketini hazırlıyor

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Rusya’ya yönelik hazırlanan 11’inci paketin yaptırımların delinmesi yahut etrafından dolaşılmasını önleyecek yeni ögeler içereceğini söyledi.

AB, Rusya’ya 11’inci yaptırım paketini hazırlıyor
CyborNFT
24.03.2023 05:50
0
A+
A-

AB, Rusya’ya 11’inci yaptırım paketini hazırlıyor
Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Rusya’ya yönelik hazırlanan 11’inci paketin yaptırımların delinmesi yahut etrafından dolaşılmasını önleyecek yeni ögeler içereceğini söyledi.

Von der Leyen ve AB Kurulu Lideri Charles Michel, Brüksel’de gerçekleştirilen AB Önderler Doruğu’nun birinci gün oturumları bitiminde basın toplantısı düzenledi.

Yaptırımların delinmesi ve mevcut yaptırımlardaki boşlukların giderek ciddileşen bir durum halini aldığına dikkati çeken von der Leyen, “Yaptırım uyguladığımızda karşı taraf yaptırımlardan kaçınmak ve yaptırımların altını oymak için her yolu deniyor.” diye konuştu.

CyborNFT

Von der Leyen, Rusya’ya karşı en son kabul edilen 10’uncu pakette mevcut yaptırımların uygulanmasını güçlendiren, boşlukları gideren ve delinmesini önleyen çeşitli ögeler yer aldığına işaret etti.

AB’nin yaptırımlar konusunda bir temsilci atadığını ve bu kişinin yaptırımların ihlal edildiğinin gözlemlendiği ülkelerle görüştüğünü anlatan von der Leyen, yaptırımların ihlalinin önlenmesi konusunda ahenk sağlamak ve bilgi paylaşmak için G7 ülkeleri ile de ağır biçimde çalıştıklarını vurguladı.

Von der Leyen, AB’nin 10’uncu yaptırım paketinde, kelam konusu önlemleri ihlal eden üçüncü ülkelerdeki şahıslar, şirketler yahut kuruluşların listelenmesi imkanını getirdiklerini anımsattı.

Yaptırımların ihlaline yönelik çeşitli tedbirler aldıklarına işaret eden von der Leyen, “Bu tedbirler katiyetle kâfi değil. Bu nedenle 11’inci yaptırım paketi temel olarak yaptırımların etrafından dolaşılmasının nasıl önleneceği meselesiyle ilgilenecek.” sözünü kullandı.

Von der Leyen, toplantıda değerli başlığın iktisat ve endüstrinin rekabetçiliği olduğuna dikkati çekerek, global rekabetin çok kuvvetli bir hal aldığını söyledi.

“AB’nin kendi pak teknoloji sanayisini geliştirmesi için hala yapması gerekenler var.” diyen von der Leyen, bu mevzuda Yeşil Mutabakat Sanayi Planı hazırladıklarını hatırlattı.

Von der Leyen, iki hafta evvel net sıfır sanayi ve kritik ham unsurlar yasa tekliflerini hazırladıklarını anımsatarak, Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkelerin bu maddelerin yürürlüğe girmesi için süratli hareket etmesi gerektiğini belirtti.

AB pazarındaki mevcut manilerden süratle kurtulmalarının ehemmiyetini vurgulayan von der Leyen, sermaye piyasaları birliğini derinleştirmeleri ve bankacılık birliğini de tamamlamaları gerektiğini anlattı.

Von der Leyen, “Altyapı ve son teknoloji projelere büyük kamu yatırımlarına gereksinimimiz var. Bunun için de sürdürülebilir kamu finansmanı gerekiyor.” diye konuştu.

Ar-Ge harcamaları artmalı

AB ülkelerinin AR-GE harcamalarının artırılmasının kıymetine dikkati çeken von der Leyen, muvaffakiyetin anahtarının inovasyon olduğunu, AB’nin 20 yıl evvel AR-GE’ye GSYH’nin yüzde 3’ünü yatırma amacı belirlemesine karşın bu oranın yüzde 2,3 düzeyinde kaldığını, rakiplerin ise çok daha yüksek harcama yaptığını anlattı.

Bürokrasiyi hafifletme hazırlığı

AB Kurulu Lideri Michel de rekabetçilik, tek pazar ve güç problemleri hakkında kapsamlı bir tartışma gerçekleştirdiklerini belirterek, başkanların Avrupa’nın daha rekabetçi olması için idari yükü hafifletmek, teşebbüsleri kolaylaştırmak, prosedürleri hızlandırmak, akıllı kurallar ve düzenlemelerle ilerlemek için birlikte çalışma taahhüdünde bulunduklarını söyledi.

“Dijital ve yeşil dönüşümü muvaffakiyetle tamamlamak için inovasyona yapılan yatırımlarda da daha savlı olmamız gerekiyor.” diyen Michel, bunu desteklemek için özel sermayeyi harekete geçirmeleri gerektiğini vurguladı.

ABD, enflasyonu düşürme kanunuyla stratejik yatırımlara değerli teşvikler sağlıyor. AB; ABD ve Çin üzere ülkelerdeki teşvik ve desteklemeler karşısında Avrupalı üreticilerin rekabet avantajını kaybetmesinden çekiniyor ve bu alanda tedbir almaya çalışıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.