STERLIN
22,7305
DOLAR
18,8229
EURO
20,3872
ALTIN
1.129,13
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Kur’an-ı Kerim yakan Paludan’dan bir skandal daha! Çocuklarla cinsel içerikli sohbetleri ortaya çıktı
İlaç eksikliği ile ilgili kriz masası kuruldu! – KIBRIS HABER
Dünyanın beklediği toplantı! AB’den hem Rusya hem Ukrayna’ya kötü haber….
Yıllık enflasyon yüzde 89,23! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Ahmet Ünsal’a UBP tarafından istisnai vatandaşlık verildi”! – KIBRIS HABER
Bir çivi bile çakacaksanız Planlama İnşaat Dairesi’nin onayı gerekir! – KIBRIS HABER
Bulgaristan’da parlamento feshedildi
İngiltere’de kelebekler yüzde 80 azaldı
İtalya’da bölgelere özerklik tasarısı tartışması yarattı: ‘Ülke parçalanıyor’
KKTC’ye 14 TIR eğitim materyali
Kız kardeşi ile trambolinde çarpıştı, günlerdir komada! ‘Bir daha asla yürüyemeyebilir’
4’üncü Selçuk Yaşar ödülü sahibini bekliyor
KKTC’ye kar geliyor – KIBRIS HABER
İtalya’da göçmen teknesinden 8 ceset çıkarıldı
Çelik üretimi Aralık’ta geriledi
Kontrolmatik, 2024’de ABD’de lityum iyon pil üretimine başlıyor
Şili’de 750 hektar alan küle döndü
ABD polisi bu kez de köpek öldürdü
ABD’li akademisyenlerden dikkat çeken Türkiye analizi
Rusya döviz satışını artıracak
Ahmet Ünsal’ın istisnai vatandaşlığı iptal edilmeli eylemi! – KIBRIS HABER
Elektrik ve doğalgaz zamları TÜİK’in sepetine yansıdı
AB’nin Rus petrol ürünlerine ithalat yasağı başlıyor
’40 kadar ülke Paris Olimpiyatlarını boykot edebilir’
İGART Sanat Projeleri Yarışması’ndan sanatçı ve tasarımcılara açık çağrı
İskele’de Helin Reessur için eylem! – KIBRIS HABER
Bakan Karaismialoğlu’ndan Avrasya Tüneli’nden geçen 100 milyonuncu araca hediye
Morgan Stanley’den Türkiye için 3 farklı seçim senaryosu
Norveç, Almanya’dan 54 Leopard 2 tankı sipariş edecek
Polise çarptı! – KIBRIS HABER

AB Komisyonu Başkanı Leyen: “Ucuz enerji devri bitti”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ucuz enerji devrinin bittiğini, Avrupa için en akıllı çözümün yenilenebilir enerji olduğunu söyledi. ABD’nin kendi şirketlerine uyguladığı mali destek politikasını da eleştiren Leyen, bu tür politikaların haksız rekabete yol açtığını belirterek ABD’ye tepki gösterdi.

AB Komisyonu Başkanı Leyen: “Ucuz enerji devri bitti”
CyborNFT
14.12.2022 18:05
0
A+
A-

AB Komisyonu Başkanı Leyen: “Ucuz enerji devri bitti”
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ucuz enerji devrinin bittiğini, Avrupa için en akıllı çözümün yenilenebilir enerji olduğunu söyledi. ABD’nin kendi şirketlerine uyguladığı mali destek politikasını da eleştiren Leyen, bu tür politikaların haksız rekabete yol açtığını belirterek ABD’ye tepki gösterdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Fransa’nın Strazburg şehrinde devam eden “AB Liderler Zirvesi için hazırlık” oturumunda konuştu.

Ursula von der Leyen, yaşanan enerji krizine dair AB’nin izlemesi gereken politikalara değinerek, “Yaptığımız her şeyin bir bedeli var” dedi. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle AB’nin Rusya’ya karşı aldığı yaptırım kararlarının AB için olumsuz sonuçları olduğunu kabul eden Leyen, daha önce AB için uygun fiyatla tedarik edilen ve bu duruma alışmış olan Avrupa için artık ucuz fosil yakıtlar devrinin kapandığını söyledi.

CyborNFT

“SÜRDÜRÜLEBİLİR TEK YOL YENİLENEBİLİR ENERJİYE GEÇİŞ”

Avrupa için daha pahalı enerji devrinin sinyalini veren Leyen, “Rus enerjisinin ucuz tedariki, birçok Avrupa endüstrisinin iş modelinin bir parçasıydı. Bu model, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla paramparça oldu. Rahatsız edici gerçek şu ki o model geri gelmeyecek. Uluslararası Enerji Ajansı bize Rus gazının yokluğunda Avrupa’nın artık yapısal olarak daha yüksek fosil yakıt ithalat fiyatlarıyla karşı karşıya olduğunu hatırlattı. Dolayısıyla KOBİ’lerimiz ve sektörlerimiz için sürdürülebilir tek yol yenilenebilir enerjiye geçiştir. Yenilenebilir enerji sadece uygun fiyatlı değil, aynı zamanda evde de üretilebiliyor. Avrupa’da değerlendiriliyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin son dönemde bazı yasal değişiklikler yaparak kendi menşei ile faaliyet gösteren şirketlere yapmaya başladığı mali yardımların AB için haksız rekabet durumu doğurduğunu belirten Leyen, “Küresel rekabet giderek zorlaşıyor. ABD’ye bakın. Kısa bir süre önce temiz teknoloji sektörleri (Yenilenebilir enerjiye dayalı teknolojiler kullanan) için de standartlar belirleyen, Enflasyonu Düşürme Yasası adı verilen önemli bir yatırım planını onayladılar. Her şeyden önce, şeffaf bir şekilde iş birliği ruhuyla ve eşit koşullar sağlayacak şekilde yaparsanız temiz geçişi desteklemek yapılacak doğru şeydir. Zamana karşı bir yarış olmalı, birbirimize karşı değil. Aşağıya doğru değil, yukarıya doğru bir yarış olmalı. Ancak, Enflasyon Azaltma Yasası’nın haksız rekabete yol açma riski bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

KENDİ YOLUNU ÇİZME MESAJI

Küresel risklere çare olarak AB’nin kendi bünyesindeki şirketlere daha fazla destek vermesi gerektiğini söyleyen Leyen, önerilerini sıraladı. Leyen AB’nin 4 aşamalı bir süreci uygulayarak küresel rekabette yerini koruyabileceğini belirterek, “Her şeyden önce, geçişte ulusal kamu yatırımlarını kolaylaştırmak için kendi kurallarımızı ayarlamamız gerekiyor. İkinci olarak geçiş sürecinde Avrupa kamu yatırımına olan ihtiyacı yeniden değerlendirmemiz gerekiyor. Üçüncü bir nokta, bu yasanın en endişe verici yönlerinden bazılarını ele almak için ABD ile birlikte çalışmamız gerekiyor. Tabi ki dördüncü konu da şu, yeşil enerjiye geçişimizi daha da hızlandırmalıyız” dedi.

ŞİRKETLERİN AB’DE KALMASI İÇİN YENİ GİRİŞİM

AB’nin küresel rekabet için kurallarını yeniden güncellemesi gerektiğini belirten Leyen, Ocak ayında AB Komisyonu’nun yeni öneriler sunacağını bildirdi. Leyen, “Devlet yardımı kurallarımızı önümüzdeki yıllarda daha basit ve hızlı hale getirecek. Büyük ölçekli dağıtım ve ham maddelere erişim dahil olmak üzere stratejik yeşil sektörlerin tüm değer zincirini hedeflemek için mevcut boşluğu kapatacaktır. Bu yeni çerçeve, örneğin, üye devletlerin belirli temiz teknoloji üretim ürünlerine yardım sağlarken küresel koşulları, yalnızca Avrupa’dakileri değil, dikkate almasına izin verecektir. Bu, bazı sıfırdan yatırımlar için üye devletlerin üçüncü ülkelerin sübvansiyonlarını karşılayabileceği anlamına gelir. Bu, şirketleri Avrupa Birliği’ne yatırım yapmaya devam etmeye ve ABD’ye yatırım yapmaya değil, burada olmaya, burada kalmaya ve Avrupa Birliği’ne yatırım yapmaya teşvik edecek” ifadelerini kullandı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.