STERLIN
39,5082
DOLAR
31,1440
EURO
33,8265
ALTIN
2.035,62
BIST
9.179,48
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

80’lerde bayanlara dehşeti yaşatmıştı… Market otomobilindeki DNA izi sayesinde yakalandı, savunması pes dedirtti! Ve davada sona ulaşıldı…

ABD’nin Florida eyaletinde 80’li yıllarda en az 45 bayana meskenlerinde saldırıp tecavüz etmekle suçlanan Robert Eugene Koehler’in davası sonuçlandı. Koehler’in duruşmalar sırasında yaptığı savunma ise akıllara sakinlik verecek cinstendi. İşte tüm detaylar…

80’lerde bayanlara dehşeti yaşatmıştı… Market otomobilindeki DNA izi sayesinde yakalandı, savunması pes dedirtti! Ve davada sona ulaşıldı…
Akacan The Mall
27.01.2023 09:36
0
A+
A-

80’lerde bayanlara dehşeti yaşatmıştı… Market otomobilindeki DNA izi sayesinde yakalandı, savunması pes dedirtti! Ve davada sona ulaşıldı…
ABD’nin Florida eyaletinde 80’li yıllarda en az 45 bayana konutlarında saldırıp tecavüz etmekle suçlanan Robert Eugene Koehler’in davası sonuçlandı. Koehler’in duruşmalar sırasında yaptığı savunma ise akıllara sakinlik verecek cinstendi. İşte tüm detaylar…

ABD’nin Florida eyaletinin güneyinde yaşayan bayanlar, yıllar boyunca bir gözleri açık uyudu; meskenlerinin kapılarını bir sefer değil üç defa kilitleme gereksinimi hissetti.

Hepsinin korkusu ortaktı: Kimliği bilinmeyen bir kişi, bayanların konutlarına giriyor, elindeki bıçakla onlara saldırıyor ve tecavüz ediyordu. Bu esnada ya kendi yüzünü ya da kurbanının yüzünü bir kumaşla örten saldırgan, kamuoyunda “Yastık Kılıflı Tecavüzcü” olarak isimlendirilir olmuştu.

Akacan The Mall

1980’lerde en az 45 bayana tecavüz ettiğinden şüphelenilen saldırgan için çok kapsamlı insan avları düzenlendi. Yetkililer olayı araştırması için 50 polis dedektifini görevlendirdi.

Saldırıya uğrayan bayanların tanımlarıyla çizilen robot fotoğraflar, Florida’nın dört bir yanında sokaklara asıldı. Hatta saldırganın bir büstünün yapılması için bir heykeltıraşla bile anlaşıldı.

Soruşturma yıllarca devam etti, polis 1000’den fazla ihbarı kıymetlendirdi. Fakat bütün gayretler sonuçsuz kaldı ve saldırganı yakalamak gayesiyle kurulan vazife gücü 1987 yılında çalışmalarına son verdi.

30 YILI AŞKIN VAKİT SONRA YAKALANDI

Ardından 22 Ocak 2020 günü, hiç kimsenin beklemediği bir şey oldu. Polis yetkilileri, 1980’lerdeki hücumlarla ilgili olarak bir şüphelinin izinin bulunduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamada şüphelinin cinsel hücum kabahatlerinden sabıkalı Robert Eugene Koehler olduğu bildirildi. Polis, Koehler’in bir evvelki hafta sonu Palm Bay’deki konutunda gözaltına alındığını duyurdu.

Bugün 63 yaşında olan Koehler hakkında 28 Aralık 1983 tarihinde 25 yaşındaki bir bayanı Miami-Dade’de bulunan meskeninde bıçaklayıp tecavüz ettiği gerekçesiyle iki farklı cinsel darp suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Miami-Dade Başsavcısı Katherine Fernandez Rundle, polisin açıklamasının akabinde düzenlediği basın toplantısında, aldıkları DNA örneği sayesinde Koehler’i birebir periyotta yaşanmış 24 başka cinsel atakla da ilişkilendirmeyi başardıklarını belirtti.

Miami-Dade Emniyet Müdürü Alfredo Ramirez ve Katherine Fernandez Rundle

OĞUL TUTUKLANDI, DNA’SI BABAYI ELE VERDİ

Savcının dediğine nazaran, kolluk güçlerini 30 yıldan fazla vakit sonra Koehler’e ulaştıran kilit olay, 2019 yılında yaşandı.

O tarihte Koehler’in oğlu, konut içi şiddet suçlamasıyla tutuklandı.

Bu süreçte oğul Koehler’den alınan DNA örneğini, hatalıların genetik datalarının tutulduğu bilgi tabanına yükleyen polisler, ufak bir şaşkınlık yaşadı. Zira zanlı ile 1980’li yıllarda yaşanmış tecavüz olaylarının kimliği bilinmeyen şüphelisi ortasında çok yakın bir akrabalık bağı olduğu ortaya çıktı.

Rundle, “Bu aile bağı bizim için kırılma noktası oldu. Yapbozun eksik kesimi buydu” dedi.

EVİNDE ZİNDAN İNŞA EDİYORMUŞ

Rundle’la birlikte basının karşısına çıkan savcı Laura Adams ise polisin Baba Koehler’in meskeninde yaptığı incelemede içinde bayan takıları bulunan çeşitli kasalar ve kollayıcı kılıfa yerleştirilmiş bir metal tırnak törpüsü tespit ettiğini açıkladı.

Adams, bu eşyaları kurbanlarından bir hatıra olsun diye aldığı varsayım edilen Koehler’in konutunun bodrumunda bir zindan inşa etmekte olduğunu da kelamlarına ekledi.

Adams, “Bunu görünce ‘Bu adamı artık gözaltına almazsak diğer bayanlara çok daha makus şeyler yapabilir’ diye çok endişelendik” sözlerini kullandı.

Yetkililer, Koehler’in Mayıs 1981 ile Şubat 1986 ortasındaki devirde kurbanlarını planlı bir biçimde takip ettiğini belirtti. Hücuma uğrayanların birçok genç kadınlardı lakin ortalarında 82 yaşında bir kişi de vardı.

Rundle, “Güney Florida’nın bayanlarına sözün tam manasıyla dehşeti yaşattı” sözlerini kullandı.

Laura Adams

İLK SEFERİNDE PAÇAYI SIYIRMIŞ

Aslına bakılırsa Koehler daha evvel de yakalanmış olabilirdi. Çünkü 1991 yılında yaşanan bir olaydan ötürü Palm Beach ilçesinde cinsel darptan karar giymiş ve bu tıp hatalıların kayıtlarının tutulduğu bir listeye dahil edilmişti.

Ancak o yıllarda hatalılardan DNA alınması uygulaması olmadığından Koehler’in bilgileri sisteme eklenmemişti. Rundle, “Bu sayede epey yıl gizlenmeyi başardı” diye konuştu.

Senelerini tecavüzlerle ilgili haberleri adayan Pulitzer ödüllü The Miami Herald muhabiri Edna Buchanan, Koehler’in yakalanmasının akabinde yaptığı açıklamada, yaşadıklarını polise bildirmemiş kurbanlar da olabileceğini belirterek, “Keşke bu tutuklama yıllar yıllar evvel yapılabilseydi. O vakitler birçok bayan gördükleri muamele nedeniyle tecavüz olaylarını polise bildirmezdi” diye konuştu.

 

MARKETİN KAPI KOLUNDAKİ DNA YAKALATTI

Oğlunun 2019’da tutuklanmasıyla aile bağı ortaya çıkınca polis Koehler’i izlemeye aldı.

Koehler’in bir gün market alışverişine gitmesi, dedektiflere aradıkları fırsatı sundu. Marketin kapı kolundan ve alışveriş arabasından alınan DNA örneklerinin birinci tahlilinde 1983 yılındaki olay yerinden alınan örnekler kısmen eşleşti. Bu sayede polis Koehler’i gözaltına almak için gerekli müsaadeleri çıkardı.

Gözaltı sürecinde alınan büyük ölçüdeki DNA örneği sayesinde de Koehler’in 1980’lerdeki 24 öteki taarruzun da faili olduğu katılaşmış oldu.

Rundle, Koehler’in epey yıl sonra yakalanmasının polisin 80’lerdeki akınları asla unutmadığının ve asla vazgeçmediğinin göstergesi olduğunu belirterek, “Umuyorum bu müthiş hataların kurbanları nihayet bir nebze olsun adalete ve huzura kavuşacak” dedi.

JÜRİ “SUÇLU” DEDİ

Rundle’ın bu dileği geçtiğimiz çarşamba günü gerçek oldu. Miami-Dade’deki yargı süreci sonunda tamamlanan Koehler, 1983 yılındaki hücumla ilgili hatalı bulundu.

The New York Times’ın Miami’nin mahallî televizyon kanallarından WPLG’den aktardığına nazaran, Koehler duruşmalar sırasında yaptığı savunmada, yolsuzluğa bulaşmış polislerin kendisini tehdit edip komplo kurduğunu ve cürüm işlemeye zorladığını söyledi.

Koehler, bir polisin şakağına silah dayayıp, “Bunları hiç kimseye anlatmayacaksın” diye kendisini tehdit ettiğini de öne sürdü.

Savcı Rundle, heyetin 3 saatlik müzakerelerin sonunda aldığı “suçlu” kararının akabinde yaptığı açıklamada, “Sonunda Güney Florida’daki bayanların çok lakin çok uzun vakittir yaşamakta olduğu dehşet sayfası kapanıyor” dedi.

DAVALAR DEVAM EDECEK

Ömür uzunluğu mahpus ihtimaliyle karşı karşıya olan Koehler, komşu ilçe olan Broward’da da emsal bir davada yargılanıyor. Broward Eyalet Savcılığı Sözcüsü Paula McMahon, Koehler’in burada da 6 olayla ilgili suçlandığını ve Miami-Dade’deki yargı süreci tamamlandıktan sonra mahkûmun transferini talep edeceklerini söyledi.

Broward’daki kurbanlardan biri, 23 Haziran 1984 tarihinde gece yarısından biraz sonra akına uğradığını, kendisine geriden yaklaşıp boğazına bıçak dayayan Koehler’in “Yüzümü görürsen her şey biter” dediğini belirtti.

 Mahkeme evraklarına nazaran bir başka kurban da hücum sırasında 5 yaşındaki kızıyla tıpkı yatakta uyumakta olduğunu belirterek, “Beni yatağımdan çıkardı, saldırdı ve tecavüz etti” diye konuştu.

The New York Times’ın “‘Pillowcase Rapist,’ Who Terrorized Florida in the 1980s, Has Been Caught, Officials Say
The authorities say DNA evidence has tie” ve “Suspect in ‘Pillowcase Rapist’ Attacks Is Convicted in 1983 Cold Case” başlıklı haberlerinden derlenmiştir.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.