STERLIN
26,2113
DOLAR
20,8749
EURO
22,5207
ALTIN
1.327,47
BIST
5.131,21
SON DAKİKA
Avusturyalı dalgıç, Kıbrıs’ta hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Bu yol hafta sonu trafiğe kapalı olacak! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da sigara hırsızlığı! – KIBRIS HABER
Brent petrolde yükseliş! – KIBRIS HABER
2 Haziran Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Feci şekilde can verdi! – KIBRIS HABER
Bahçeli’de ani ölüm! – KIBRIS HABER
Yüksek Seçim Kurulu’ndan önemli duyuru! – KIBRIS HABER
68 Aksaray Belediyespor’un şampiyonluk kupası çalındı! – KIBRIS HABER
Bugün 7 okulda grev var! İşte o okullar – KIBRIS HABER
Katil 12, maktul 9 yaşında! – KIBRIS HABER
Nazım Çavuşoğlu, KTOEÖS ile uzlaştı! – KIBRIS HABER
Derviş Eroğlu, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak! – KIBRIS HABER
Ziya Öztürkler, mahkumlarla birlikte voleybol ve futbol oynadı! – KIBRIS HABER
Serhan Aktunç; “Meclis’te çocukların da sesi olacağım”! – KIBRIS HABER
Çocuk tacizcisine meydan dayağı! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ödül törenine katıldı! – KIBRIS HABER
Süleyman Uluçay; “Kazıları geçici olarak durdurma kararı alabiliriz”! – KIBRIS HABER
İstifa edecek mi? Kemal Kılıçdaroğlu’ndan açıklama!
Kıbrıs Tiyatro Festivali seyircisiyle buluşuyor! – KIBRIS HABER
Yarın 7 okulda grev var! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Şan’dan destek istediler! – KIBRIS HABER
Hekim olmayan kişiler tarafından “ben aldırma” işlemlerinden uzak durulmalı! – KIBRIS HABER
KKTC’de “koyun-keçi çiçek hastalığı” görülmesi nedeniyle alarma geçildi! – KIBRIS HABER
Limasol’u savaş alanına çevirdiler! – KIBRIS HABER
Mare Monte plajıyla ilgili açıklama! – KIBRIS HABER
O borçlar silinecek! – KIBRIS HABER
1 Haziran Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
Çatalköy’de 87 yaşındaki şahsın evinde tabanca bulundu! – KIBRIS HABER
Rum Bakanlar Kurulu, “Ulusal Güvenlik Konseyinin” kurulmasına karar verdi! – KIBRIS HABER

797 Mahkum var “Büyük külfet” dedi! – KIBRIS HABER

797 Mahkum var “Büyük külfet” dedi! – KIBRIS HABER
CyborNFT
16.09.2022 18:13
0
A+
A-

Merkezi Cezaevi Müdürü Fatih Erdoğan, cezaevinde toplan 797 tutuklunun bulunduğunu açıkladı…

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, 2022-2023 Adli Yılı açılışını gerçekleştirdi. Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’dan oluşan ağır ceza heyeti huzurundaki açılış oturumunda, Savcı Ergin Atıcı, Attila Enver Etkin ve İbrahim Ruso, Lefkoşa Polis Müdürü Ahmet Beşerler, Merkezi Cezaevi Müdürü Fatih Erdoğan ve Denetimli Serbestlik Kurulu üyesi polis Müfettişi Mustafa Hidayet mahkemeye bilgi verdi.

Merkezi Cezaevi Müdürü Fatih Erdoğan, cezaevinde toplan 797 tutuklunun bulunduğunu bildirdi.

Cezaevinin şu anda yeni ve eski bina olmak üzere ikiye ayrıldığını aktaran Erdoğan, yeni cezaevinde 153 erkek ve 23 kadın mahkumun bulunduğunu kaydetti.

CyborNFT

Erdoğan, şu anda ağır cezalı mahkum sayısının ise 213 olduğuna işaret ederek, bunlardan 8’inin genç erkek, 42’sinin yabancı uyruklu ve 9’unun kadın olduğunu belirtti.

Hafif cezalı mahkum sayısının ise 301 olduğunu aktaran Erdoğan, bunlardan 283’ünün erkek, 18’inin ise kadın olduğunu bildirdi.

Hükümsüz tutuklu olarak 455 erkek ve 41 kadın mahkumun bulunduğunu da dile getiren Erdoğan, yabancı uyruklu sayısının 290 olduğunu ifade etti.

Erdoğan, cezaevinde 166 erkek ve 11 kadın mahkumun KKTC uyruklu olduğunu, 172 erkek ve 12 kadın mahkumun ise Türkiye Cumhuriyeti uyruklu olduğunu aktardı.

Yabancı uyruklu 332 erkek ve 34 kadın mahkumun olduğunu da belirten Erdoğan, toplam 738 erkek ve 59 kadın mahkum olduğunu belirtti, “Cezaevinde bugün toplam 797 mahkum vardır” dedi.

Erdoğan, “Bizim en büyük sorunumuz 141 tane düzensiz göçmen durumunda olan tutuklu ve hükümlülerimizdir. Bunlar cezaevi için büyük külfet olmaktadır. Her birimiz bugünkü ortamdaki günlük giderleri cezaevi için 254 TL’dir. Ayrıca bu insanların ağır bilet parası bulunmaktadır. Bunlar devletimize büyük külfetler olmaktadır. Bu konuda bir çalışma yapılırsa çok memnun oluruz” ifadelerini kullandı.

ATICI

Savcı Ergin Atıcı, 8 Ağustos tarihinde bir önceki Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Adli Yılını yine burada kapattıklarını belirterek, bu süreçte 26 yeni dosyanın ağır cezaya havale edildiğini belirtti.

Atıcı, şöyle devam etti:

“Yeni yıla 130 dosya ile başlıyoruz. Az önce muhterem tanıklar muhterem mahkemenize yine bilgiler ve sayılar aktarmıştır. Bazen rakamlar küçük ayrıntı olabilir ama aslında bu yolun ne kadar zorlu bir süreç olduğunun tek açıdan bir resmidir. Yine burada yeni ve yine zorlu bir yola çıkıyoruz. Bu zorlu yol da muhterem mahkemenizin yolu adalet ağı ile örebilmesi için İddia Makamı olarak biz size maksimum yarar ve faydayı sağlamak için burada olacağız. Yargıyı etkileyecek tüm paydaşların en üst seviyede Yargının işleyişine etki edeceği, fayda sağlayacağı, sorunsuz ve hayırlı bir adli yıl olmasını muhterem meslektaşlarım adına ve İddia Makamı olarak temenni ederim.”

SEL

Güzelyurt Polis Müdürlüğü’nün sorumluluk sahasında olan olaylarla ilgili Güzelyurt Polis Müdürü Barış Sel, bilgi verdi.

Barış Sel, Güzelyurt Polis Müdürlüğü’nün sorumluluk sahasında cürüm dosyası olarak 156 tane dosya mevcut olduğunu, 1 Ocak 2022 ile 15 Eylül 2022 tarihleri arasında bunların 96 tanesinin mahkemeye sevk edilip, 60 tanesi dosyanın ise şu an tahkikat altında olduğunu belirtti.

 Sel, şöyle devam etti:

 “Yine aynı dönemde kabahat dosyası olarak 199 adet dosya tahkikat edilmiştir. 152 tanesi Mahkemeye sevk edilmiştir. 47 tanesinin şu an tahkikat altındadır. Onların da bekleme sebebi bir öncekilerle aynıdır gecikme yoktur bu dosyalarda. Yine trafik dosyası olarak baktığımızda 1318 adet trafik dosyası tanzim edilmiştir. Bunların 1250 adeti Mahkemeye sevk edilmiştir. 68 adeti de şu an tahkikat altındadır. Onlarda da herhangi bir gecikme mevcut değildir. Kayıtlı Emare sayımıza baktığımızda 2022 yılı itibariyle 92 adet kayıtlı Emaremiz mevcuttur. Tutuklu sayısına baktığımızda 1 Ocak -15 Eylül 2022 tarihleri arasında genel olarak 213 kişi değişik suçlardan dolayı tutuklanmıştır. Şu an hücrelerimizde mevcut 2 tutuklu vardır. Bunların da tutuklu olma sebepleri ihraçtan dolayıdır. Yine sorumluluk sahamızda ayni tarihleri kapsayan dönemde 10 adet hükümsüz tutuklu bulunmaktadır. Hükümsüz tutuklulara ait olarak 10 adet dosya tanzim edilmiştir. Meselelere ait tafsilat şu şekildedir. Ağır ceza mesele olarak bir Alt Mahkeme uhdesinde olan mesele sayısı 5, Askeri Mahkeme uhdesinde olan mesele sayısı 3 yani toplam 9 dosya tanzim edildi. Bir dosya 2 sanıklı olduğu için bu şekilde bir tanzim yapılmıştır. Bu dosyalarda da herhangi bir gecikme yoktur.”

AKSUN: “BU SANIKLAR CEZAEVİNE BİZİM EMANETİMİZ GİBİDİR”

Başkan Fadıl Aksun, 39 gün önce kapanış seremonisi yaptıklarını belirterek, kapanışta belirttikleri sorunların bu kısa sürede zarfında giderilebilecek sorunlar olmadığının altını çizdi.

Aksun şöyle devam etti:

“Şu an için huzurumuzda olan 2 polis müdürü, bir de Merkezi Cezaevi Müdürü ile ilgili olarak şunları söylememiz gerekir ki tahkikat altında olan suçlarda özellikle karakollarda ve polis müdürlüklerinde tutuklu bulunan kişilerle ilgili mahkememizin beklentisi insan haklarına ve yargıç kaidelerine en iyi şekilde riayet edilerek bu sürelerin geçirilmesidir.”

Aksun, Merkezi Cezaevindeki sorunların farkında olduklarını dile getirerek, “İnsan hayatına, insan onuruna yaraşır bir tutukluluk veya hükümlülük geçirilmesi de bizim açımızdan esastır. Şöyle bir gerçeklik var ki biz sanıkları mahkum ettikten sonra cezaevine teslim ederiz. Ancak bir şekilde onların bu süreler sonucunda topluma iyileşmiş, rehabilite edilmiş şekilde geri dönmeleri beklentisi ile bu cezaları veririz. Dolayısıyla, bir nevi bu sanıklar cezaevine bizim emanetimiz gibidirler. Bu emanetimizin de en iyi şekilde gözetilmesi ve rehabilite koşullarının üst düzeyde sağlanması gerekir. Bu açıdan da Cezaevi Müdürümüze de bu hususu belirtmek isteriz” ifadelerini kullandı.

Çok ciddi sayıda suç işlendiğinin farkında olduklarını da belirten Aksun, şöyle devam etti:

“Bir suçu önleme açısından ne mahkeme, ne savcılık, ne de polis bire bir önleyici konumda değildir. Birçok paydaş vardır. Bu paydaşların kimler olduğunu şu an tekrar zaman kaybı olmaması açısından tekrar etmemize gerek yok. Kapanışta söyledik. Tüm paydaşların aynı anda bu mücadeleyi vermesi lazım. Tabii ki mücadele verilmediği ve suç işlendiği takdirde de mahkememiz görevini en iyi şekilde yapmaya çalışacaktır. En acil bir şekilde huzurumuzdaki sayıları dikkate aldıktan sonra, ağır cezanın ileriki oturumunu açacak yeterli veri ve dava sayısı olduğuna kanaat getirir hayırlısı ile yeni sezonu açarız.”

BEŞERLER

Lefkoşa Polis Müdürü Ahmet Beşerler, Lefkoşa Polis Müdürlüğü sorumluluk alanı içerisinde 1 Ocak 2022 tarihinden 16 Eylül 2022 tarihine kadar 951 adet cürüm dosyası tanzim edildiğini belirterek, bu dosyaların 540 tanesinin mahkemeye sevk edildiğini, 411 tanesinin ise tahkikat altında olduğunu kaydetti.

Beşerler, şöyle devam etti:

“Geçen yılın aynı dönemi ile kıyasladığımız zaman geçen yılın aynı döneminde bölgemizde 788 cürüm suçu işlenmişti. Bu da geçen yıla göre bu yıl cürümlerde yüzde 20,6 oranında bir artış olduğunu göstermektedir. Özellikle ‘Askeri Yasak Bölgeyi İhlal’, ‘Para ve Kambiyo Yasası’na Aykırı Hareket’, ‘Mahkeme Emrine Riayetsizlik’, ‘Uyuşturucu Madde Tasarrufu ve Taşıma’, ‘Bina Açma ve Sirkat’ gibi suçlarda artış olduğu görülmektedir.

Yine aynı tarihler arasında bölgemizde 575 kabahat meselesi meydana gelmiştir. Bu meselelerle ilgili soruşturmalar da devam etmektedir. 411 meselenin soruşturması tamamlanıp mahkemeye sevk edilmiştir. 164 meselenin ise tahkikatı halen devam etmektedir. Kabahat meselelerinde geçen yılın aynı dönemi ile mukayese yaptığımız zaman geçen yıl 596 meselemiz olmuştu. Geçen yıla oranla kabahatlerde de yüzde 3,5 oranında bir düşüş olmuştu. Bu da cürümlere göre kabahatler de sevindirici bir yön olmaktadır. Yine müdürlüğümüzün yürüttüğü soruşturmalarla ilgili olarak bugün itibari ile Merkezi Cezaevinde 172 hükümsüz tutuklu bulunmaktadır. Bu 172 hükümsüz tutuklunun büyük çoğunluğu 43 mesele ile uyuşturucu madde, 43 şahıs ile uyuşturucu madde birinci sırada gelmektedir. Daha sonra sırası ile ev bina açma suçlarından hükümsüz tutuklular içerdedir. Sirkat meselesi, uyuşturucu madde söylemiştim ve cinsel suçlarla ilgili şahıslar hükümsüz olarak cezaevinde bulunmaktadır. Müdürlüğümüzün karakollarındaki tutuklulara gelince bugün itibariyle Lefkoşa Polis Müdürlüğü Karakollarında 7 kişi tutuklu bulunmaktadır. Bu tutuklular bir tanesi ‘Katle Teşebbüs’ suçundan tutukludur. Bir tanesi ‘Ağır Yaralanmalı Trafik Kazası Yapmak’tan tutukludur. Bir tanesi ‘Uyuşturucu Madde’ suçundan tutuklu, bir ‘Vahim Zarar’ suçundan, bir ‘Gümrüksüz Mal Tasarrufu’ suçundan ve ikide ‘Sirkat’ suçundan tutuklularımız bulunmaktadır.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.