STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Hessen Eyalet Parlamentosu Milletvekili İsmail Tipi hayatını kaybetti
Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç’e sert tepki!
Avustralyalı balıkçılar denizde soğutucuya tutunarak yardım bekledi
Balık azaldı, ilgi çoğaldı
En çok yağış alan bölge! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Ocak ayında işsizlik ve enflasyonda artış – KIBRIS HABER
Rum polisi seçim alarmında – KIBRIS HABER
İskele’de yaya geçitleri aydınlatıldı! – KIBRIS HABER
Tehdit gibi sözler: Her türlü silahı kullanmaya hazırız
Çin’den ABD’ye balon tepkisi
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’ye pranga vuramazsınız
Kalbi 6 kez durdu, 27 dakika ‘ölü’ kaldı! ‘Öbür tarafı gördüm, o gerçek’
İngiliz tutuklu banyoda ölü bulundu! – KIBRIS HABER
Teknenin kundaklandığı tespit edildi – KIBRIS HABER
Polis: Kazada yaralanan şahsın hayati tehlikesi var – KIBRIS HABER
UKÜ’de mezuniyet sevinci – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Burada esas amaç KKTC’nin dünyada kabul görmesidir – KIBRIS HABER
Rusya ve Ukrayna arasında bir esir takası daha
Ukrayna’ya 150 km menzilli füze! Kırım vurulur mu?
Girne Belediyesi’nden, kan şekeri ve tansiyon ölçüm hizmeti! – KIBRIS HABER
Okul öncesinde ‘ücretsiz yemek’ pazartesi başlıyor
Bakan Muş: Yüzde 5 veya üzerinde büyüme oranı bekliyoruz
Kaza yapan araç sürücüsüne, tutukluluk! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi eski meclis üyesi Faik Kasapoğlu hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
Togg’da geri sayım başladı! NFT açık artırması yarın başlayacak
Odun kesme makinesini çaldı! – KIBRIS HABER
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme
Blinken’den ‘Çin balonu’ için net ileti: Açık bir biçimde egemenliğimizin ihlali
Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere, 51,5 milyon lira idari para cezası kesildi! – KIBRIS HABER

5 büyük vilayette kira tarifesi

5 büyük vilayette kira tarifesi5 büyük vilayette yapılan araştırmaya nazaran İstanbul ve Antalya’da ortalama kira bedeli 10 bin lirayı aştı …

5 büyük vilayette kira tarifesi
CyborNFT
16.11.2022 07:23
0
A+
A-

5 büyük vilayette kira tarifesi
5 büyük vilayette yapılan araştırmaya nazaran İstanbul ve Antalya’da ortalama kira bedeli 10 bin lirayı aştı. Ankara’da 5 bin lirayı geçen ortalama kira, İzmir’de 7 bin liraya, Bursa’da 4 bin liraya ulaştı. İlçe bazında 28 bin lirayı aşan sayıyla en yüksek ortalamaya sahip İstanbul’da, kiranın 5 bin liranın altına düştüğü yalnızca 2 ilçe var.

Azalan konut üretimi ile başlayan arz sorunu, evlenmeler, öğrenciler ve yabancılarla birlikte artan konut talebi ve kimi fırsatçı mülk sahiplerinin tesiri ile kiralar süratle arttı. Bilhassa son 1-1.5 yılda başta İstanbul olmak üzere birçok vilayette vatandaş bütçesine uygun kiralık konut bulamaz oldu, kiracılar fahiş artırım baskısı ile karşı karşıya kaldı. Uzmanlar kira artış suratında azalmanın başladığına dikkat çekerken, istenen sayılar hâlâ dar ve orta gelirli aileleri zorluyor. Gayrimenkul değerleme platformu Endeksa tarafından 5 büyük vilayet için yapılan araştırma da kiraların ne kadar yükseldiğini gözler önüne seriyor. İşte vilayet il, ilçe ilçe kiralar…

2 YILDA ARTIŞ YÜZDE 320

CyborNFT

İstanbul’da konut kiraları son bir yılda yüzde 144, son iki yılda ise yüzde 319 artış gösterdi. İstanbul genelinde ortalama metrekare kira 94 TL, ortalama kira 10 bin 229 TL oldu. İlçelere bakıldığında ise ortalama kira 28 bin liraya kadar çıkıyor. Kiranın 5 bin liranın altına düştüğü yalnızca 2 ilçe görülüyor, o da Silivri ve Çatalca.

BAŞKENTTE ORTALAMA KİRA 5 BİN 500 TL

Ankara’da konut kiraları son bir yılda yüzde 163, son iki yılda yüzde 269 arttı. Ankara genelinde ortalama metrekare kira bedeli 44 TL olurken, ortalama kira 5 bin 466 TL olarak hesaplandı. İncelenen 17 ilçe içinde kiranın 3 bin TL altında olduğu 4 ilçe olması dikkat çekiyor. Merkezi ilçelerde ise sayı 6-7 bin liraya çıkıyor.

TALEPLE BİRLİKTE FİYATLAR COŞTU

Pandemi ve yapılan ulaşım projelerinin tesiri ile ilginin arttığı İzmir kira artışından nasibini aldı. Kent genelinde konut kiraları son bir yılda yüzde 154, son iki yılda yüzde 269 arttı. Ortalama metrekare kira bedeli 63 TL, ortalama kira 6 bin 932 TL oldu. Farklı vilayetlerde gelen taleple birlikte Çeşme, Güzelbahçe ve Urla’da ortalama kira 10-15 bin bandında çıkarken, kentin merkezi ilçelerinde 7-8 bin TL’ye ulaştı.

YABANCI İLGİSİ TESİRLİ OLDU

Rusya ve Ukrayna savaşı gayrimenkul piyasasını da etkiledi. Rusların ve Ukraynalıların birinci tercihi olan Antalya’da kiralar bir yılda yüzde 213, 2 yılda yüzde 395 arttı. Kentte ortalama metrekare kira 89 TL, ortalama kira 10 bin 219 TL oldu. Mesken sahiplerinin daha yüksek kira için yabancıları seçmesi, bölgede yaşayanları, üniversite kazananları ve atanan memurları sıkıntı durumda bıraktı.

1 YILDA 2 KATINA ÇIKTI

Verilere nazaran 5 büyük vilayette en uygun fiyatlı seçenekler Bursa’da olsa da, kira artışı bu vilayette yaşayanları da zorladı. Kentte konut kiraları son bir yılda yüzde 91, iki yılda yüzde 173 arttı ve ortalama metrekare kira bedeli 33 TL’ye, ortalama kira 3 bin 974 TL’ye çıktı.

ZAM HUDUDUNA UYULMUYOR

Kiralardaki artış sonrası yasal düzenlemeye gidildi. TÜFE 12 ay ortalamasına nazaran yapılan yıllık artış oranı, 1 yıl mühletle yüzde 25 ile sonlandırıldı ve ‘11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri ortasında yenilenecek konut kira kontratlarındaki artış, bir evvelki kiranın yüzde 25’ini geçemeyecek’ denildi. Fakat bu oranı kâfi bulmayan kimi mesken sahipleri, fahiş artırım taleplerine ve tahliye baskısına devam ediyor.

‘ARTIŞ SURATINDA GERİLEME VAR’

Araştırmayı pahalandıran Endeksa.com Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Pandemi ile başlayıp sonrasında kurunda yaşanan hareketlenmeler ve enflasyonun artması sonucu kira fiyatları son bir yılda ülke genelinde yüzde 155, iki yılda yüzde 258 arttı. Ortalama kira ise 6 bin 520 TL oldu. Son periyotta kiralarda artışın sürat kestiğini görüyoruz. Nisan, mayısta aylık yüzde 15-17 artışlar görmüşken, geldiğimiz noktada aylık yüzde 4-5 düzeyinde artış oluyor. Önümüzdeki periyotta de kiraların düşmesini beklemiyoruz lakin geçtiğimiz devirdeki üzere yüksek artışlar da olmayacaktır” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.