STERLIN
23,3690
DOLAR
19,0166
EURO
20,4051
ALTIN
1.209,97
BIST
4.975,47
SON DAKİKA
Resmi Gazete’de bugün (21.03.2023)
Çavuşoğlu: Bağışların 4,3 milyar eurosu uygun kredi
Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’nda 7 milyar euroluk yardım taahhüdü
Suudi Arabistan’dan Marmarabirlik’e ilgi
Azerbaycan’dan deprem bölgelerine 100 milyon dolarlık konut
A Milli Futbol Takımı’nda Ermenistan ve Hırvatistan maçlarının hazırlıkları başladı
Sakaryaspor sahasında kazandı
Adebayor, futbolu bıraktığını açıkladı
MHK Başkanı Lale Orta: “Hiçbir şekilde, hiç kimseye baskı yapmadım”
Depremin maliyeti 104 milyar dolar! – KIBRIS HABER
“Hükümet hiç kimseye vergi muafiyeti yapamaz”! – KIBRIS HABER
Stoltenberg, Türkiye’nin Finlandiya kararından memnun
ABD’den Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Batı, Rusya ve Ermenistan’ın arasını bozmaya çalışıyor
Zerrin Üstel’den anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Bakan Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias’la görüştü
Tayland’da parlamento feshedildi, seçim tarihi belli oldu
Sahil Güvenlik Komutanlığı’na tedarik edilen botların hizmete giriş töreni gerçekleştirildi! – KIBRIS HABER
Kadına şiddet bitmek bilmiyor! – KIBRIS HABER
“İyilikte Yarışalım” sürdürülmeye devam ediyor – KIBRIS HABER
45 bin öğretmen atanıyor
Gökbey’in motorları testleri geçti
Meteoroloji Dairesi, Çarşamba gününden Cumartesi gününe kadar yağış beklediklerini duyurdu! – KIBRIS HABER
22. Hafta Programı! – KIBRIS HABER
Dünyanın en mutlu Ülkeleri! – KIBRIS HABER
Bundesbank, Alman ekonomisinde resesyon bekliyor
İsias Otel kusurlu çıktı! – KIBRIS HABER
Goldman’dan Fed tahmini
Finartz ve Aktif Tech’ten önemli iş birliği
Bakan Çavuşoğlu, Brüksel’de AB ve BM temsilcileri ile görüştü

2022 yılı ek bütçesi komitede kabul edildi

2022 yılı ek bütçesi kurulda kabul edildiHazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, temmuzda memur maaşlarında yapılacak artışın haziran enflasyon …

2022 yılı ek bütçesi komitede kabul edildi
CyborNFT
24.06.2022 00:54
0
A+
A-

2022 yılı ek bütçesi kurulda kabul edildi
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, temmuzda memur maaşlarında yapılacak artışın haziran enflasyon sayılarının açıklanmasıyla kesinleşeceğini, artışın yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını öngördüklerini belirterek, “Bu kapsamda, 2022’de…

TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, 2022 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Nebati, AK Parti hükümetleri olarak Türkiye’de hizmet siyasetini hakim kıldıklarını, faiz harcamalarının hissesini düşürerek, oluşan imkanları eğitime, sıhhate, yatırımlara, toplumsal kısımlara, çalışan ve emeklilere hizmete kullandıklarını, kullanmaya da devam edeceklerini anlattı.

CyborNFT

AK Parti’den evvelki periyotlarda bütçeden faize ayrılan kaynağın bütçenin yüzde 43,2’sini oluşturduğuna işaret eden Nebati, “Bir öteki deyişle toplanan her 100 liralık verginin 85,7 lirası faize gidiyordu. Şu anda üzerinde müzakere ettiğimiz ek bütçe kanun teklifindeki meblağlarla birlikte 2022 yılında faize ayrılan kaynak, bütçenin 11,6’sına denk gelmektedir. Bu oran bütçe başlangıcında öngördüğümüz 13,7’lik orandan da daha düşük düzeydedir. Ayrıyeten, bu yıl topladığımız her 100 liralık verginin sadece 15,1 lirasının faize ödenmesini öngörüyoruz. Kelam konusu fiyatı, ek bütçeyle verdiğimiz ek ödeneğe karşın sene başında öngördüğünüz 19,1 liralık düzeyden daha aşağı bir düzeye indiriyoruz.” diye konuştu.

“Çalışanların fiyatlarını enflasyona karşı koruduk”

Nebati, ek bütçeden toplumsal kesitlere kâfi kaynak aktarılmadığı tenkitleri üzerine, kamu çalışanlarına 216,9 milyar lira ayrıldığına dikkati çekti.

“20 yıldır yaptığımız üzere bu yıl da çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz.” diyen Nebati, artık yaptıkları güzelleştirmelerle çalışanların fiyatlarını enflasyona karşı koruduklarını tabir etti.

Nebati, Ocak 2022’de çalışanların aylıklarında yüzde 30,95 oranında artış yapıldığını anımsatarak, “Temmuzda yapılacak artış haziran ayı enflasyon sayılarının açıklanması ile katılaşacak olup yaklaşık yüzde 40 oranında artış olacağını öngörmekteyiz. Bu kapsamda, 2022 yılında memurlarımızın aylıklarında yapılacak kümülatif artış yaklaşık yüzde 83’e ulaşacaktır.” dedi.

Emekli aylıklarında yapılan artışlar başta olmak üzere SGK’ya yapılacak transferlere 154 milyar lira kaynak ayırdıklarına dikkati çeken Nebati, Ocak 2022’de memur emeklilerinin aylıklarında yüzde 30,95, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında ise yüzde 25,47 oranında artış yapıldığını, en düşük emekli aylığının 2500 liraya yükseltildiğini anlattı.

Nebati, “Temmuzda emeklilerimizin aylıklarında yapılacak artışın yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını öngörmekteyiz. Bu kapsamda, 2022 yılında memur emeklilerimizin aylıklarında yapılacak kümülatif artış yaklaşık yüzde 83’e, SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarında yapılacak kümülatif artış ise yaklaşık yüzde 76’ya ulaşacaktır. Emekli aylıklarındaki artışın bütçeye ek tesiri yaklaşık 180 milyar lira civarındadır. Prim gelirlerindeki artış da dikkate alınarak SGK’ya yapılacak transferlerin toplamı 154 milyar lira olarak teklif edilmiştir.” bilgisini verdi.

“2022’de tarıma ayırdığımız kaynak 104 milyar liraya yükselecek”

Bakan Nebati, ziraî maksatlı ödemelere 46,4 milyar lira kaynak ayırdıklarını, tarıma tahsis edilen ödeneklerin ek bütçe ile 2022 bütçe ödeneğine nazaran yüzde 80 oranında artırıldığını bildirdi. 2022 yılı bütçesinde ayrılan 57,6 milyar liralık kaynağa ek olarak 46,4 milyar lira ödenek öngörüldüğünü tabir eden Nebati, “Bu kapsamda 2022 yılında tarıma ayırdığımız toplam kaynak 104 milyar liraya yükselmiş olacaktır.” dedi.

Bu çerçevede ek bütçeyle, hububat alımları ek prim dayanağı için 4 milyar lira, alan bazlı girdi takviyesi için 3,2 milyar lira, ziraî sulama elektrik takviyesi için 2,8 milyar lira öngörüldüğünü belirten Nebati, çiğ süt dayanağı için 1,9 milyar lira, tarım sigortası devlet prim takviyesi için 1,3 milyar lira, et regülasyonu takviyesi için 175 milyon lira olmak üzere ziraî dayanaklar için ek 13,4 milyar lira kaynak ayrılacağını kaydetti.

Nebati, değerli kısmı sulama yatırımları olmak üzere tarım dalı yatırımları için ek 8,8 milyar lira, ziraî kredi sübvansiyonu, müdahale alımları ve ziraî KİT’ler için 24,2 milyar lira ek kaynak öngördüklerini kaydederek, “Çiftçilerimize Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden finansman takviyesi de sağlıyoruz. Çiftçilerimizin kullandığı kelam konusu kredi faizlerinin de ortalama yüzde 70’i Bakanlığımızca karşılanmaktadır. Bu hedefle, 10 milyar liranın üzerinde ek bütçede ek 1 milyar lira daha kaynak aktarıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Doğalgazda artan maliyete rağmen tüketicilerimiz korunmuştur”

Vatandaşların hanelerinde daha ucuz elektrik ve doğalgaz kullanabilmeleri için 134,5 milyar lira kaynak belirlediklerini söz eden Nebati, “Doğalgazda artan maliyete rağmen tüketicilerimiz korunmuştur. 2022 yılının birinci 5 ayında meskenlerde kullanılan doğalgaz yüzde 81 oranında sübvanse edilmiştir. Dar gelirli vatandaşlarımızın güç faturalarına takviye olmak gayesiyle da 2019 yılından itibaren uygulanan elektrik fatura takviyesi de devam etmektedir. Elektrik fatura takviyesinden azamî 150 kWh’a kadar takviye sağlanmaktadır.” diye konuştu.

Nebati, toplumun fakir kısımları başta olmak üzere yaşlı, engelli üzere dezavantajlı bölümleri korumak emeliyle ek bütçe kapsamında toplumsal emelli kullanılmak üzere ek 44,8 milyar lira ödenek öngörüldüğünü, bu çerçevede muhtaç ailelere yönelik toplumsal dayanak programları kapsamında aktarılan kaynağın 14 milyar lira olduğunu kelamlarına ekledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.