STERLIN
33,2719
DOLAR
27,2242
EURO
28,8556
ALTIN
1.677,74
BIST
8.304,83
SON DAKİKA
Şenkul’dan, Hirondel Çemberi’nin isim tartışmasına yanıt! – KIBRIS HABER
Deprem Komitesi, Ankara’da temaslarda bulunuyor! – KIBRIS HABER
Elindeki silahla damadı vurdu, hiçbir şey olmamış gibi dans etmeye devam etti! – KIBRIS HABER
“59 Milyon Euro 75 okul eder”! – KIBRIS HABER
132,5 milyon TL açık! – KIBRIS HABER
Sahte araç poliçesiyle, Metehan Sınır Kapısından KKTC’ye giriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
8 Kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Vergide adalet istiyoruz”! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın! – KIBRIS HABER
4 milyon 660 bin 500 TL hasar! – KIBRIS HABER
CTP gençlerinden, ihtiyaç sahibi çocuklara kıyafet yardımı – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili yarın gece idrak edilecek – KIBRIS HABER
Petrol fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Haftalık hava durumu raporu – KIBRIS HABER
1 Sterlin 33,50TL! – KIBRIS HABER
Kendisiyle evlenmeye karar verdi! – KIBRIS HABER
Mehmetçik’ten Kıbrıs’ın güneyinde Akdeniz’de eğitim uçuşu! – KIBRIS HABER
Erhürman; “Sn. Hristodulidis yalan söylüyorsa açıklayın”! – KIBRIS HABER
Mağusa’da13 yaşındaki çocuğa annesi ve babası şiddet uyguladı! – KIBRIS HABER
Eşini öperken kulak zarını deldi! – KIBRIS HABER
iPhone 15 satın alabilmek için birbirlerini ezdiler! – KIBRIS HABER
14 metrelik timsah cansız insan bedenini kanala taşırken yakalandı! – KIBRIS HABER
Ertuğruloğlu New York’ta Noziri ile görüştü! – KIBRIS HABER
23 yaşındaki gencin ölümünde baba mahkemede! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde içki içip, uyuya kaldı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER

2021’in son düellosu

TELEFON görüşmesinin 10 Ocak 2022’de ABD-Rusya heyetleri ortası yapılacak görüşmeler öncesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Amerikan tarafı …

2021’in son düellosu
CyborNFT
03.04.2022 00:32
0
A+
A-

TELEFON görüşmesinin 10 Ocak 2022’de ABD-Rusya heyetleri ortası yapılacak görüşmeler öncesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Amerikan tarafı, Kremlin’den Ukrayna krizi ile ilgili somut adımlar beklediklerini lisana getirdi. İki başkanın görüşmesi hakkında yazılı açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, “Telefon görüşmesinde Lider Biden Rusya önderi Vladimir Putin’den Ukrayna tansiyonunda tansiyonun düşürülmesi davetini yineledi.

‘GÜÇLÜ KARŞILIK VERİLİR’

Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal etmeye devam etmesi durumunda ABD ve müttefiklerinin güçlü karşılık vermek mecburiyetinde kalacaklarını karşı tarafa iletti. Bu cevabın Rusya’nın Batı dünyasından büsbütün izole edilmesine kadar gidebileceğini vurguladı. İstenmeyen bu gidişata alternatif yollar bulunduğunu da görüşmede lisana getiren Biden, önümüzdeki yılın birinci günlerinde ABD-Rusya heyetler ortası ikili görüşmeler, Rusya-NATO Kurulu toplantısı ve akabinde Rusya-Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilâtı (AGİT) temasları yapılacağını hatırlatarak bu üç platformun diplomatik tahlil yolunu açtığını belirtti” tabirlerini kullandı.

CyborNFT

NÜKLEER SAVAŞ KONUSU

Rusya ile Batı ortasında tansiyonun ne kadar kritik bir kademeye geldiği de evvelki günkü Putin-Biden telefon görüşmesinde ortaya çıktı. İki önder, nükleer savaşın tetiklenmesi ihtimalini dahi ele aldı. Görüşmede bu hususun görüşüldüğünü itiraf eden Putin’in dış siyaset yardımcısı Yuriy Uşakov, “Telefon görüşmesinde Amerikan tarafı birkaç kere nükleer savaş konusunu açtı. İki nükleer güce sahip devletin, Ukrayna yüzünden bu türlü bir savaşı başlatmaması gerektiği vurgulandı. ABD ve Rusya’nın dünyaya karşı büyük sorumlulukları bulunduğu hatırlatıldı” dedi.

BİDEN NE İSTEDİ:

– Rusya, Ukrayna hududuna yığdığı ve savaşa hazır durumda tuttuğu on binlerce asker ve ağır silahı bir an evvel geri çekerek tansiyon düzeyini düşürmeli.

– Rusya, Ukrayna içişlerine müdahale etmeye son vermeli. Donbas krizi Ukrayna’nın bağımsızlık ve toprak bütünlüğü çerçevesinde memleketler arası hukukun öngördüğü formda çözülmeli.

– Rusya’nın, Batı’nın ve bilhassa ABD’nin ihtarlarını dikkate almayarak Ukrayna’dan yeni topraklar koparmaya kalkışması durumunda olaylar 2014 üzere olmayacak (Kırım’ın işgali). Batı ülkeleri, Moskova’ya sert müşterek cevap vererek Rusya’yı büsbütün izole etme adımı atacak.

– İstenmeyen berbat senaryoların hayata geçirilmemesi için diplomasiye baht verilmeli. Rusya da masaya oturmalı. Ocak ayı başında ABD-Rusya, Rusya-NATO ve AGİT-Rusya formunda üç kapsamlı görüşme yapılarak tahlil bulunmalı. Eski Sovyet cumhuriyetleri, günümüzde bağımsız devletler. Hangi birlik yahut ittifaka katılma isteği göstereceklerine kendileri karar verecektir.

PUTİN NE İSTEDİ:

– ABD ve NATO eski Sovyet cumhuriyetlerini Batı askeri ittifakına hiçbir vakit kabul etmemeli. NATO’nun Ukrayna ve Gürcistan ile 2000’li yılların ortalarında imzaladığı üyelik yol haritası mutabakatı geri çekilmeli.

– NATO ve bilhassa ABD, Ukrayna ile ikili mutabakatlar yaparak, Rusya’ya komşu ülkelere silah yığınağı yapmamalı. Ukrayna ordusunu silahlandırmamalı.

– ABD, NATO ve Batı Avrupa ülkeleri, Rusya’ya güvenlik garantileri vermeli. Batılı ülkeler, Rusya’nın hudutlarına yakın Polonya, Romanya ve Bulgaristan üzere eski Doğu Bloku ülkelerinin topraklarına orta ve kısa menzilli nükleer füzeler yerleştirmeyeceklerini kabul etmeli. Moskova’ya bu kuralı pekiştiren ve tüzel geçerliliği de olan bir muahede evrakı sunulmalı.

– ABD idaresinin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik siyasetlerini mazeret ederek Moskova’ya yönelik birtakım yeni yaptırımlar kabul etmesi durumunda Kremlin’in, Washington idaresi ile tüm bağlantılarını koparmaya hazır olduğu iletisi da net bir halde iletildi.

MOSKOVA, GÜVENLİK GARANTİLERİNDE ISRARLI

Biden ile Putin ortasında aralıkta iki görüşmenin gerçekleştiğine dikkat çeken Uşakov, “Bizim açımızdan bu ikinci temasın en kıymetli sonucu Biden’ın Putin’in tekraren lisana getirmesi üzerine Ukrayna’ya hücum silahları yerleştirilmeyeceğine dair kelam vermesi oldu. Alışılmış bizim için bu kelamlı garantinin ocak ayında yapılacak bir dizi geniş çaplı görüşmede türel bağlayıcı dokümana dönüşmesi lazım. Biden’ın mümkün yeni yaptırım ikazına da Putin cevap verdi. Yeni yaptırım kabul edilirse Rusya’nın ABD ile tüm bağlantıları koparacağı Putin tarafından lisana getirildi” dedi. Uşakov ayrıyeten 10, 12 ve 13 Ocak’ta yapılacak temasların akabinde Putin ile Biden’ın yeni bir telefon görüşmesi gerçekleştirmek için anlaştıklarını söyledi.

CyborNFT
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.