STERLIN
33,1794
DOLAR
27,2534
EURO
28,8436
ALTIN
1.668,81
BIST
8.242,26
SON DAKİKA
Azerbaycan’ın Guba şehri, “Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Başkenti” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Yunanistan’da sokağa çıkmama uyarısı yapıldı! – KIBRIS HABER
Haspolat-Hamitköy yolunda kaza! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
3 ayrı bölgede hırsızlık, 6 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Girne ve Güzelyurt’ta asayiş ve trafik denetimi! – KIBRIS HABER
Genç kızın odasına zorla girdi ve ona tecavüz etti! – KIBRIS HABER
Polis’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
3 kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Hıfzı Topuz hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
İbrahim Benter, mesaj yayımladı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Benzine indirim! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da yangın! – KIBRIS HABER
Ek bütünlemede kalan çocuklar için ortalama 5’e düşürüldü! – KIBRIS HABER
26 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
O ödenekler 5 Ekim’de ödenecek! – KIBRIS HABER
Ahmet Savaşan göreve başladı! – KIBRIS HABER
Şenkul’dan, Hirondel Çemberi’nin isim tartışmasına yanıt! – KIBRIS HABER
Deprem Komitesi, Ankara’da temaslarda bulunuyor! – KIBRIS HABER
Elindeki silahla damadı vurdu, hiçbir şey olmamış gibi dans etmeye devam etti! – KIBRIS HABER
“59 Milyon Euro 75 okul eder”! – KIBRIS HABER
132,5 milyon TL açık! – KIBRIS HABER
Sahte araç poliçesiyle, Metehan Sınır Kapısından KKTC’ye giriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
8 Kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Vergide adalet istiyoruz”! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın! – KIBRIS HABER
4 milyon 660 bin 500 TL hasar! – KIBRIS HABER

2. el satışı sıfırı 11’e katladı! 11 ayda 500 bin sıfır 5.6 milyon ikinci el araba satıldı

Otomotivde artan fiyatlar, çip krizi ve tedarik problemlerinin sürmesi ikinci el araç satışlarını büyütmeye devam etti. Bu yılın 11 ayında sıfır araba satışları yüzde 2.4 azalarak 505 bin 886 adet olurken, ikinci el araba satışları yüzde 5 artarak 5 milyon 631 bin oldu. 2021’de 1 sıfır araba satışına karşılık 8.6 ikinci el araba satışı gerçekleştiğini belirten uzmanlar, 2022’de 1 sıfır arabaya karşılık 11.2 ikinci el araba satışı yapıldığı söyledi.

2. el satışı sıfırı 11’e katladı! 11 ayda 500 bin sıfır 5.6 milyon ikinci el araba satıldı
CyborNFT
26.12.2022 07:24
0
A+
A-

2. el satışı sıfırı 11’e katladı! 11 ayda 500 bin sıfır 5.6 milyon ikinci el araba satıldı
Otomotivde artan fiyatlar, çip krizi ve tedarik meselelerinin sürmesi ikinci el araç satışlarını büyütmeye devam etti. Bu yılın 11 ayında sıfır araba satışları yüzde 2.4 azalarak 505 bin 886 adet olurken, ikinci el araba satışları yüzde 5 artarak 5 milyon 631 bin oldu. 2021’de 1 sıfır araba satışına karşılık 8.6 ikinci el araba satışı gerçekleştiğini belirten uzmanlar, 2022’de 1 sıfır arabaya karşılık 11.2 ikinci el araba satışı yapıldığı söyledi.

Sürekli artan fiyatlar, vergi yükü, çip ve tedarik sorunlarının 2022 yılında da devam etmesi sıfır araba satışlarını küçültürken, ikinci el araba satışlarını büyütmeye devam etti. Yılın 11 ayında periyodu yapılan yani satışı yapılan alınan ikinci el araba sayısı, sıfır arabaların 10 katını geride bıraktı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) paylaştığı son datalara nazaran, ocak-kasım devrinde dönemi yapılan araba sayısı geçtiğimiz yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 5 artarak 5 milyon 631 bin 181 adet olarak gerçekleşti. Birebir devirde satılan sıfırı kilometre araba sayısı ise yüzde 2.4 oranında azalarak 505 bin 886 adet oldu.

YÜZDE 40’I AŞTI

CyborNFT

Sıfır arabada artan fiyatlardan ikinci el arabalar de nasibini aldı. Uzmanlar, ikinci el araç bölümünde önemli bir hareketlilik ve fiyatlarda üst taraflı hareketin devam edeceğinin altını çizdi. Dünyanın en büyük ikinci el araç platformlarından Kavak’ın Türkiye ofisi Carvak’ın CEO’su Mehmet Çelikol, 2022 yılının başından bu yana, ikinci el araç fiyatlarının yüzde 40’ın üzerinde arttığını belirtti. Çelikol, 2022 yılı sonuna kadar Türkiye’deki ikinci el araba alış/satış hacminin yıllık 6 milyon adetin üzerine ulaşacağını öngördüklerini tabir etti. İkinci el satış platformlarından Otomerkezi.net’in CEO’su Muhammed Ali Karakaş ise, 2021’de her sıfır kilometre araca karşılık 8.6 adet ikinci elin denk geldiğini bu yıl ise kelam konusu sayının 11.2’ye ulaştığını söyledi.

‘VERGİ İNDİRİMİ ZOR’

Karakaş, “Bu politik ve ekonomik iklimin olduğu ortamda önemli bir vergi indirimi beklemek hayalcilik olur. Tüm bu gelişmelerin ışığında biz ikinci el araç bölümünde önemli bir hareketlilik ve fiyatlarda üst taraflı bir hareket beklemekteyiz. ÖTV matrah düzenlemesinin açıklığa kavuşması, kısa vadede yeni bir düzenleme gelmesinin çok mümkün olmadığı tarafında tüketici nezdinde oluşan niyet, dalda önemli bir hareketliliğin başlamasına neden oldu. Vatandaşımızda enflasyonist ortam sebepli bugün almadığı aracı yarın daha yüksek bir fiyata alacağı kanaati hakim. Fiyatlarda önemli azalma olmadığı üzere, yüzde 2.5- yüzde 3.5 oranında artış gözlemliyoruz. Sıfır km araçta arzın yetersiz oluşu da bu süreçte tesirli oluyor” sözlerini kullandı.

 

ÇİP KRİZİ 2023’TE DEVAM EDECEK

2020 yılının başından beri otomotiv dalına adeta kâbus üzere çöken çip krizi 2023’te de devam edecek. 2021 yılında dünya genelinde 10.5 milyon aracın, 2022 yılında ise 4.5 milyon aracın üretilememesine neden olan krizin, 2023 yılında ise yaklaşık 3 milyon adet aracı etkilemesi bekleniyor. Financial Times’ta yayınlanan yeni bir rapora nazaran, global yarı iletken (çip) sanayisindeki kesintiler 2023 yılı boyunca sürecek ve otomotiv sanayisinde tedarik zinciri eksiklileri nedeniyle üretimler etkilenecek. ABD merkezli çip üreticisi Onsemi’nin CEO’su Hassane El-Khoury, güçlü talep nedeniyle en azından 2023’ün sonuna kadar elektrikli arabalarda kullanılan gelişmiş güç yarı iletkenleri olan silisyum karbür yongaların satıldığını söyledi. Otomotiv şirketlerinin yöneticileri de 2023 yılında tedarik meselelerinin süreceğini öngörerek planlarını yaptığını duyurdu. Dünyanın en büyük dördüncü araba üreticisi olan Stellantis’in CEO’su Carlos Tavares, çip krizinin gelecek yıl araba sanayisini rahatsız etmeye devam edeceğini tabir etti. Volkswagen Kümesi Mali İşler Yöneticisi Arno Antlitz de çip krizinin önümüzdeki yıl devam edeceğini bildirmişti.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.