STERLIN
23,2096
DOLAR
19,0214
EURO
20,5104
ALTIN
1.188,49
BIST
4.906,63
SON DAKİKA
Patlamış mısır yiyen öğrenciler hastanelik oldu! – KIBRIS HABER
Gazimağusa Belediyesi’nde aydınlatma problemleri masaya yatırıldı! – KIBRIS HABER
Faturalardaki hizmet bedellerine yüzde 25 zam! – KIBRIS HABER
İçtiği karışım yüzünden cildi maviye dönüştü… ‘Şirin baba Paul’ yeniden dünya gündeminde…
4 milyon dolar tohum yatırım aldı, değerlemesi 39 milyon dolara ulaştı
Olgun Amcaoğlu; “Geçmişte yapılanlar belki yanlış belki eksikti ama yapıldı”! – KIBRIS HABER
Parasız kaldıkları için hırsızlık yaptıklarını söyleyip özür dilediler! – KIBRIS HABER
Sigorta Bilgi Merkezi’nden açıklama! – KIBRIS HABER
Kenya’daki gösterilerde 238 kişi gözaltına alındı
İsrail’den Batı Şeria’da 4 yasa dışı yerleşim biriminin Yahudilere yeniden açılmasına onay
Rusya, Kanada’nın Rusya Maslahatgüzarı Ebel’i dışişleri bakanlığına çağırdı
Tüm gözler Kremlin’de! Kritik zirve başladı…
Bakan Özer’den NATO çadır kenti ziyareti
Ersin Tatar; “KKTC Devleti, kendi evlatlarına sahip çıkmaya devam edecektir”! – KIBRIS HABER
II. International Eastmed Energy Forum bugün yapılıyor – KIBRIS HABER
Fikri Toros; “Adaletsiz bir vergi sistemi ile karşı karşıyayız”! – KIBRIS HABER
Özvar: Nisan’da kararı yeniden gözden geçireceğiz
Dönmez: Depremzedeye 4 milyar lira enerji desteği sağlandı
Yellen: Küçük bankaları korumak için müdahaleye hazırız
AMB’de temkinli patika sesleri yükseliyor
Donald Trump tutuklandı mı? – KIBRIS HABER
Meteoroloji dairesinden, tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
Fransa’da mahkemeden yunusları korumak için avlanma yasağı kararı
İngiltere’den dikkat çeken ‘Polonya’ açıklaması
Çin Devlet Başkan Xi: “Başkan Putin’i Çin’e davet ettim”
Önce Karadeniz sonra Baltık Denizi… Havada tehlikeli yakınlaşma! Rusya’dan ilk görüntü geldi
Aldattığı karısını arsenik ile yavaş yavaş öldürdü… Şeytanın aklına gelmeyecek planı iş arkadaşı deşifre etti
SSB Başkanı Demir: Sürprizlerimiz olacak
Spot piyasada elektrik fiyatları (21.03.2023)
Bakan Dönmez: 4 milyar liralık borç silindi

2 bin liranın altındaki tüm borçlar silinecek

Borç yapılandırmanın ayrıntıları aşikâr oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında açıkladığı yapılandırma, 10 milyon bireye ilişkin 470 milyar liralık borcu kapsıyor. Yapılandırma ile 31 Aralık 2022 öncesinde kesilmiş 2 bin TL’nin altındaki borçlar silinecek.

2 bin liranın altındaki tüm borçlar silinecek
CyborNFT
25.01.2023 07:25
0
A+
A-

2 bin liranın altındaki tüm borçlar silinecek
Borç yapılandırmanın ayrıntıları muhakkak oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında açıkladığı yapılandırma, 10 milyon şahsa ilişkin 470 milyar liralık borcu kapsıyor. Yapılandırma ile 31 Aralık 2022 öncesinde kesilmiş 2 bin TL’nin altındaki borçlar silinecek.

En kapsamlı yapılandırmada 2 bin liranın altındaki vergi ve cezalar silinecek. 31 Aralık 2022 öncesinde kesilmiş dört farklı trafik cezası varsa ve bunların toplamı 2 bin liranın altındaysa silinecek. Lakin dört cezanın toplamı 2 bin 500 liraysa hiçbiri silinmeyecek. Bu yapılandırmada vade uzayacak fakat her ay ödeme koşulu getirilecek. Geçmiş yapılandırmalarda en fazla vade 36 aydı. Vade 48 aya çıkarılacak. Yeni yapılandırmaya Rekabet Konseyi, EPDK, SPK üzere konseylerin idari cezalarının da gireceği öğrenildi. Belediyelere ödenen emlak vergisi borçları da yapılandırılabilecek. En kapsamlı yapılandırma kapsamına 10 milyon kişinin 470 milyar liralık borcu giriyor.

31 ARALIK ÖNCESİ BORÇLAR SİLİNECEK

CyborNFT

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı 2 bin liranın altındaki vergi dairelerine olan borçların silinmesi düzenlemesi vergi dairesine olan tüm borçları kapsayacak. Vergi dairelerine olan vergi, ceza, faiz üzere tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan toplam borç silinecek. 2 bin liranın altındaki silinecek borçların 31 Aralık 2022 tarihinden öncesine ilişkin olması gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı yasa teklifine ve yapılandırmanın içeriğine ait çalışmalarını sürdürüyor. Edinilen bilgiye nazaran kapsama trafik cezası da, Kabahatler Yasası da, kira beyanı da girecek. Üç farklı ceza varsa ve toplamı 2 bin lirayı aşmıyorsa silinecek.

DÖRT FARKLI CEZA VARSA NE OLACAK?

Bir vatandaşa ilişkin 3 farklı ceza ya da 3 farklı trafik cezası varsa ve bunların toplamı 2 bin liranın altındaysa silinecek. Geçen yıl seyir halinde cep telefonu kullanmanın cezası 427 lira, kırmızı ışıkta geçmenin cezası da 427 liraydı. Bir vatandaşın 3 kırmızı ışıkta geçme cezası varsa bunun toplamı bin 281 liraya denk geliyor. Şayet vergi dairesine takibe gitmişse borçların hepsi silinecek. Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şube üniteleri kestikleri cezayı Maliye Bakanlığı’na bildiriyor. Bu cezaların yanı sıra seyir halinde cep telefonu kullanma cezası da varsa toplam ceza meblağı bin 708 liraya ulaşacak. 2 bin liranın altında kaldığı için bu cezaların hepsi silinecek.

5 CEZA VARSA SİLİNMEYECEK

Vatandaşın 5 başka trafik cezası varsa ve bu cezaların toplamı 2 bin 500 liraysa borçların hiçbiri silinmeyecek. Vatandaşın 5 başka trafik cezasının toplamı 2 bin 500 lira fakat bunlardan 4’ünün toplamı 2 bin liranın altında kalıyorsa bu borçların hiçbiri silinmeyecek. Yani borcun 2 bin liraya kadar olan kısmının silinmesi düşünülmüyor.

VERGİ BORÇLARI DA KAPSAMDA MI?

Vergi dairesine olan tüm borçlar silineceği için gelir vergisi de, KDV de dahil olacak. Diyelim ki bir mesken sahibi geçen yıl elde ettiği kira gelirini eksik beyan etti ve bin 900 liralık cezası var. Bu da silinecek. Fakat bu kişi örneğin ayrıyeten bir de 427 liralık kırmızı ışıkta geçmeden ceza almış durumda. Gelir Vergisi ve kırmızı ışık cezasının toplamı 2 bin liranın üstünde olduğu için borç silinmeyecek, isterse yapılandırmadan yararlanabilecek. 

YASA ÇIKMASI GEREKİYOR

2 bin liranın altındaki borçların silinmesi için yapılandırmanın içinde olacağı yasa teklifinin evvel TBMM’ye sunulması, görüşülmesi, kabul edilmesi ve Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor.

BAŞVURUYA GEREK KALMAYACAK

Bu borçların rastgele bir müracaata gerek kalmadan otomatik silineceği belirtiliyor. Vergi dairesinin takibinde olduğu için bu borçlar aslında Maliye Bakanlığı tarafından biliniyor.  

AYLIK ÖDEME KOŞULUYLA 48 AY VADE

Yeni yapılandırma çalışmalarında bilhassa esnaf kısmının talep ettiği uzun vade ödeme seçeneğinin de hayata geçirilmesinin planlandığı öğrenildi. Şimdiye kadar getirilen yapılandırmalarda 6, 9, 12 ve 18 taksitte ödeme seçeneği getirildi. Ödemeler ise iki ayda bir yapıldı. Yeni yapılandırmada ödeme vadesinin 48 aya çıkarılmasının planlandığı lisana getiriliyor. Lakin bu seçeneği tercih edenler her ay ödeme yapacaklar. Geçmiş yapılandırmalarda iki ayda bir ödeme yapılıyor, bir takvim yılında 2 sefer ödemeyi aksatanların yapılandırması bozuluyordu.

PEŞİN ÖDEMEDE FAİZİN YÜZDE 90’I SİLİNECEK

Geçmiş yapılandırmalardaki peşin ödeme seçeneğinin motamot bu yapılandırmaya taşınacağı belirtildi. Peşin ödemelerde faizin yüzde 90’ı silinecek.

EMLAK BORÇLARI DA KAPSAMA GİRECEK

Yapılandırma kapsamına belediyelere ödenen emlak vergisi borçları ile gümrük borçlarının da gireceği öğrenildi.

BAKAN NEBATİ: SÜREKSİZ VERGİLER İSTİSNA TUTULDU

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İzmir Vilayet Programı’nda “Yapılandırma Kanunu” hakkında bilgiler verdi. “Teklifle, vergi ve prim borçları başta olmak üzere, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna müddetinde ödenememiş borçların cezaları kaldırılmasını getiriyoruz” diyen Nebati, hazırlanan kanun teklifinin vergi dairesine ödenmesi gereken bütün borçları kapsayacağını söyledi. Nebati, “Bir istisna var o da 2022 için ödenmesi gereken süreksiz vergiler. Onlar da esasen beyanname verme mühletine kadar ödenmezse terkin edildiği için kapsama alınmadı. Ayrıyeten, davalı olan vergi ve prim evraklarındaki ihtilafları sonlandırarak ödeme imkânı da getiriyoruz” diye konuştu.

MATRAH ARTIRIMI DA KAPSAMA GİRECEK Mİ?

Yapılandırmada matrah artırımı da yer alacak. Matrah yahut vergi artırımında bulunan ve kuralları yerine getiren mükelleflere ait vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacak. Matrah artırımı ile geriye dönük beş yıl için matrah artırım oranları ve minimum matrah artırım fiyatları belirlenecek. Bu meblağlara nazaran artırım yapılması halinde mükellefler kontrolden kurtulacak. Pekala matrah artırımı 2022 için geçerli olacak mı? Kurumlar Vergisi beyanı nisanın sonuna kadar beyan edilecek. Teklif şubatta yasalaşsa bile müracaatlar mayıs ya da haziranda başlayacak. Yani şimdi beyanname verilmemiş olacak. Bu nedenle de matrah artırımında 2021 ve öncesi yılların da olacağı lisana getiriliyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.