STERLIN
20,3790
DOLAR
16,6914
EURO
17,5314
ALTIN
970,57
BIST
2.405,36
SON DAKİKA
Miçotakis’ten Türkiye itirafı: Haklı münasebetleri var
Özersay: Zamları ve pahalılığını dizginlemeye kafa yorulmalıydı… – KIBRIS HABER
Üst Koordinasyon Kurulu, Tatar’ın çağrısıyla toplandı – KIBRIS HABER
KORKUTAN KAZA ! – KIBRIS HABER
Putin’den Boris Johnson’a cevap! “Kendi yapsa benim üzere olamazdı”
Özer, MEB yurt dışı bursiyerleriyle buluştu
Özel okullar taban puanlarını açıkladı
Fransa’da havalimanlarında grev krizi
Hindistan’da heyelan felaketi getirdi: 7 meyyit, 23 kayıp
Şampiyonlar muvaffakiyet öykülerini anlattı
Tabipler Birliği’nden Covid-19 Önerileri – KIBRIS HABER
KTTO, Ekonomik Destek Paketi hakkında görüş ve önerilerde bulundu – KIBRIS HABER
ABD’de ferdî harcamalar Mayıs’ta kestirimlerin altında kaldı
Şirketlerin döviz mevduatında artış
BM: “16 milyon Ukraynalının insani yardıma gereksinimi var”
Varoufakis: Bir politik güç oyunu olarak enflasyon zıt tepti
Rusya’dan Batı’ya net bildiri… Medvedev’den flaş ‘savaş nedeni’ uyarısı
TMO, hububat alım fiyatlarını artırdı
ABD’de akılalmaz trajedi… Otomobilde unuttuğu oğlu ölünce kendini vurdu!
Oğlunu kurtarmak için Yalan ifade verdirtti tutuklandı – KIBRIS HABER
Net borç stoku birinci çeyrekte 231 milyar doları aştı
İsrail tekrar sandığa gidiyor
Erdoğan’ın görüşme trafiği
Arçelik CEO’su Bulgurlu’ya memleketler arası misyon
TCMB: Getiri eğrisindeki düşüş siyaset aktifliğini artırıyor
Fitch/Kılınç: TL kredi büyümesinde yavaşlama beklenebilir
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Türkiye açıklaması
Fransa’da mahkeme 2015’te Paris’teki terör saldırıları davasında kararını verdi – KIBRIS HABER
Zelenskiy: 144 Ukraynalı askeri Rus esaretinden kurtardık – KIBRIS HABER
Latin Amerika ülkelerinde Kovid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler – KIBRIS HABER

18 yaşındaki katil günlük tutmuş… Yazdıklarını okuyan dehşete düştü!

18 yaşındaki katil günlük tutmuş… Yazdıklarını okuyan dehşete düştü!ABD’yi kana bulayan ırkçı saldırgan Payton Gendron’la ilgili her gün yeni …

18 yaşındaki katil günlük tutmuş… Yazdıklarını okuyan dehşete düştü!
CyborNFT
18.05.2022 08:47
0
A+
A-

18 yaşındaki katil günlük tutmuş… Yazdıklarını okuyan dehşete düştü!
ABD’yi kana bulayan ırkçı saldırgan Payton Gendron’la ilgili her gün yeni bir ayrıntı ortaya çıkarılıyor. 18 yaşındaki katilin, 10 kişiyi öldürdüğü saldırıyı evvelce tasarladığı ve soğukkanlılıkla gerçekleştirdi anlaşılmıştı. Polis ve savcılık makamları tarafından yürütülen soruşturma genişledikçe ortaya çıkan yeni bilgiler çevrimiçi ortamın tehlikesini ve bu çeşit akınlardaki yerini bir defa daha hatırlatıyor…

New York eyaletinin Buffalo ilçesinde 10 kişiyi öldüren Payton Gendron’un bir ‘beyaz üstünlükçü’ olduğu, kurbanlarını özel olarak siyahların ortasından seçtiği ortaya çıkmıştı.

Hücuma titiz bir biçimde hazırlandığı anlaşılan 18 yaşındaki gencin hücumdan evvel de bir grup tuhaf davranışlar sergilediği ve aslında bu trajedinin ipuçlarının Payton’un yaşantısında gizli olduğu söz edilmişti.

CyborNFT

Payton, polisteki sorgusu sırasında üzerindeki bu beyaz önlüklü imajıyla zihinlere kazındı…

Dehşetli akınla ilgili soruşturma sürerken olayın ayrıntıları okuyanı dehşete düşürmeye devam ediyor. Artık de Payton’un bir çevrimiçi günlük tuttuğu ve yaşanacakların büyük kısmının bu günlükte yer aldığı ortaya çıktı.

“Şu an inandığım şeyler koronavirüs salgını ortaya çıkıp bir müddet sonra ve 4Chan’ı kullanmaya başlamamla ortaya çıktı.” (4Chan: Çevrimiçi bir ileti panosu)

Payton bu kelamları Discord uygulamasına yüklenen günlüğüne kaydetmişti. Payton Gendron “Belki de bir hücum yapmamam gerektiğini düşündüğüm her seferinde 5 dakika bocalıyorum, sonra motivasyonum geri geliyor” yazmıştı günlüğüne…

Akının planı bu türlü yapılmış…

Memleketler arası Radikalleşme Araştırmaları Merkezi tarafından The Post’a bir kopyası verilen günlükte, taarruzdan evvelki aylarda Gendron’un zihnine bir bakış sunan binlerce günlük yazsı yer alıyor.

ICSR’den araştırmacı Dr. Rajan Basra, The Post’a verdiği demeçte, ırkçı katilin bir düzineden fazla sefer intihar etmek istediğini söyledi:

“Aslında kendisiyle konuşuyor, bazen ne yaptığından kuşku ediyor, bazen de ırkçı inançlarını ikiye katlıyordu. Günlük, ırkçı inançlar, beyaz milliyetçiliği ve karmaşık zihinsel sıhhat sıkıntıları ortasında değişken bir karışım gösteriyor. Sık sık akın yapmak yerine kendini öldürmekten de bahsediyor.”

Küçük Payton ailesiyle birlikte… Asla geri gelmeyecek bir tablo

Gendron günlüğüne 16 Mart’ta “Bu saldırıyı ne kadar yapmak istemediğimi size anlatamam. Başka tek seçeneğim intihar, geri dönemem.” yazmış.

“Bu çocukları öldürmekten gurur duymuyorum, aslında umutsuzca öldürmemem gerektiğini kanıtlayan bir işaret ya da delil arıyorum” diye yazıyor genç adam günlüğüne.

Şubat ayından bir diğer paylaşımında “Akıl hastası olup olmadığımı merak ettim ve bu yüzden artık olduğum üzere saldırıyı planlıyorum” diyor.

“Geçtiğimiz 7 yıl çok acıttı, sanırım her şeyi bırakmaya hazırım.”

Günlüğüne yazdığı öbür şeyler de onun nasıl radikalleştiğine dair ipuçları sunuyor.

Ocak ortasındaki bir gönderide Gendron, üç başka sefer doğduğuna inandığını yazdı. Birinci olarak COVID-19 karantinası olan 15 Mart 2020 ile 5 Mayıs 2020 ortasında bir tarihte doğduğunu düşündü. Bu vakit aralığında 4Chan’a göz atmaya başlamıştı.

Gendron, pandeminin birinci günleri hakkında “Orada kendimi ve biraz akıl sıhhatimi kaybettim” diye yazmıştı.

“Kuzenimin konutuna maskeyle gittiğim ve kimsenin kuralları umursamadığını gördüm ve bunun bana çok acı verdiğini hatırlıyorum. Sonunda dayanamayacak kadar fazlaydı ve erken ayrılmak ve ormanda meskene yürümek zorunda kaldım, sonra birkaç gün bodrumda kendime barikat kurdum.”

Payton’un zihnindeki çözülme pandemi sırasında başlamış: Genç katil tekraren okula bu biçimde gitmiş

Gendron başlangıçta Rochester’ı akın için araştırmıştı, fakat daha büyük bir siyah nüfusa sahip olduğunu keşfettiğinde şubat ortasında Buffalo’ya yerleşti. Başlangıçta Yeni Zelanda’daki Christchurch akınlarının üçüncü yıl dönümü olan 15 Mart’ta saldırmayı planlayan Gendron, cumartesi günü gerçekleştirene kadar hücum planlarının tarihini daima öteledi.

Gönderilerin birçok, Gendron’un eBay ve Amazon üzere çevrimiçi perakendecilerden askeri sınıf bir kask ve ekipman satın almak için aldığı kapsamlı araştırmayla ve belli bir çorap çeşidi de dahil olmak üzere atakta giymeyi planladığı giysi çeşitlerine odaklandı.

Gendron’un ataktan evvel kilo verme gayretleri üzere daha sıradan niyetleri de günlüğünde yer alıyor. Payton, haftalarca her gün yediği yiyeceklerin bir listesi, günlük kalori sayımı ve kilosunu günlüğüne kaydetmiş.

Payton’un satın aldığı silahlardan biri… Silahın üzerinde ‘İşte ödeyeceğiniz bedel’ yazıyor

Taarruzun faili Payton, ailesiyle olan alakasını ve atak için para toplama gayretlerini, ceketlerini internetten satma planlarını ve daha sonra yüksek bir fiyata satabileceği gümüş paraları satın almak için lokal bit pazarlarına yaptığı seyahatleri de ayrıntılıca günlüğünde anlatmış.

“Ailem benim hakkımda çok az şey biliyor, sahip olduğum yüzlerce gümüş ons yahut cephane için harcadığım yüzlerce doları bilmiyorlar. Askeri materyallere 1000 dolara yakın harcadığımı bilmiyorlar. Bir av tüfeğine, AR-15’e yahut yasa dışı mecmualara sahip olduğumu bile bilmiyorlar.”Payton bu satırları şubat ayında kaleme almış…

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.