STERLIN
21,2072
DOLAR
18,5820
EURO
18,4753
ALTIN
1.024,84
BIST
3.488,68
SON DAKİKA
Global CEO’lar ‘kısa müddetli resesyon’ bekliyor
Trabzonspor, Monaco deplasmanında! Fransa’da kaybetmiyor…
LGS örnek sorular yayınlandı
Adnan Amcaoğlu Hayatını Kaybetti
Seymen Usta Kimdir?
Ukrayna Merkez Bankası Lideri Shevchenko istifa etti
Gazprom’dan İtalya’ya yine gaz ihracatı başlıyor
Ukrayna’ya berbat haber… Son rapor, Ukrayna iktisadının Rusya’nın sekiz katı küçüleceğini öngördü!
Avrupa ülke önderleri Prag’da toplanacak
Altında gözler Fed’in patikasında
Ukrayna savaşında son durum: Canlı yayında itiraf üzere kelamlar… Başarısızlığın sorumlusunu açıkladı!
Sivasspor, Avrupa’daki 25. müsabakasına çıkıyor! Kadroda 2 eksik…
Tiyatro biletine yüzde 233.33 zam! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu’ndan öğretmenlere mesaj! – KIBRIS HABER
Son dakika… Putin ilhak için imzayı attı
Wesley Sneijder canlı yayında patladı! Ajax – Napoli maçı sonrası…
Japonya, Kiev Büyükelçiliğini yine açıyor
Hazine’den sukuk ihracı için 4 bankaya yetki
TZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktu
Özgür piyasada döviz açılış fiyatları (05.10.2022)
Güney Kore ve ABD, Japon Denizi’ne füze fırlattı
Son Dakika: Fenerbahçe’de gündem Arda Güler? Neden oynatılmıyor…
ABD’de açık konumlar kapatılıyor
5 Ekim Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
Yalnız dolaşmayın. Seri Katil Alarmı! – KIBRIS HABER
Son Durum Döviz Kurlarında Düşüş! – KIBRIS HABER
Sağanak yağış etkili olacak! – KIBRIS HABER
Global piyasalarda zayıf data rallisi
5 Ekim 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
3 Gün Daha Tutuklular! – KIBRIS HABER

101 hadise görülmüştü… İngiltere’de Ferrero kısıtlaması devam ediyor

101 olay görülmüştü… İngiltere’de Ferrero kısıtlaması devam ediyorİngiltere’de Ferrero çikolatalarında salmonella bakterisinin tespit …

101 hadise görülmüştü… İngiltere’de Ferrero kısıtlaması devam ediyor
CyborNFT
01.08.2022 11:37
0
A+
A-

101 olay görülmüştü… İngiltere’de Ferrero kısıtlaması devam ediyor
İngiltere’de Ferrero çikolatalarında salmonella bakterisinin tespit edilmesinin akabinde, market raflarından kaldırılan eserlerin satışındaki kısıtlama devam ediyor.

İtalya merkezli Ferrero çikolata fabrikasının eserlerinden kimilerinde salmonella bakterisine rastlanmasının akabinde, Nisan ayında eserler İngiltere’deki marketlerin raflarından kaldırıldı. Belçika’nın Arlon kentindeki fabrikada üretilen eserlerin marketlerden çekilmesinden bu yana İngiltere’de sürpriz yumurta biçimindeki çikolataların satışı yapılmıyor.

İngiltere’deki birtakım marketler bakteri kuşkusu olmayan Ferrero çikolatalarının satışlarına devam ederken kimileri ise önlem hedefiyle tüm Ferrero çikolatalarını satıştan kaldırdı. Yetkililer, yeni eserlerin ne vakit piyasaya sürüleceğini şimdi bilmediklerini söyledi.

CyborNFT

NİSAN AYINDA GELEN KARAR

İngiltere’nin Başşehri Londra’da bulunan Robin Food Marketinin Müdürü Cansu Özdemir, Ferrero çikolata fabrikasının yetkililerinden alınan birinci ikazların eserlerin tüketilmemesi üzerine sırf “tavsiye” niteliğinde olduğunu söylerken, kısa bir müddet sonra Besin Standartları Ajansı’ndan (FSA), “ürünlerin katiyen satılmaması” gerektiği hakkında ikaz aldıklarını söyledi. Özdemir yaptığı açıklamada, “Bizim için süreç Nisan ayında başladı. Firmadan yapılan bir ikazla mevzuyu öğrendik. İhtarda, ‘Belçika’nın Arlon kentindeki fabrikamızda üretilen sürpriz yumurta eserinde salmonella bakterisi kuşkusu mevcut. Fabrikamızdan çıkan eserler test yapılarak piyasaya sürülüyor olsa da kimi kuşkulu hadiseler olduğu için bu eserlerin tüketilmesini tavsiye etmiyoruz’ halinde sözler yer aldı. Birinci olarak bu büsbütün tavsiye niteliğindeydi. Lakin 1 gün sonra firma, Belçika’daki fabrikamızdan çıkan sürpriz yumurtalar bu kategoriye giriyor diye bir ihtar daha yayınladı. Bu eserlerin tüketilmemesi ve elinde bulunduranların iade etmesi istendi. Daha sonra 8 Nisan’da FSA’dan aldığımız ikazda ise eserlerin katiyetle satılmaması ve tüketilmemesi gerektiği söylendi” dedi.

TÜM ESERLER KALDIRILDI

Yetkililerin Ferrero eserlerinin geri çekilmesi davetiyle bir arada markaya ilişkin tüm çikolataların satıştan kaldırmaya karar verdiklerini söyleyen Özdemir, “Haberleri birinci duyduğumuz anda süreksiz olarak stoktan çektiğimiz eserleri daha sonra FSA’dan gelen ihtarla büsbütün kaldırdık. Yalnızca bakteri kuşkusu olan eserlerle sonlu kalmayarak, süreci gözlemleyip Ferrero eserlerinin güvenliğinden emin oluncaya kadar tüm eserleri bekletmek istedik” halinde konuştu.

‘ELİMİZDEKİ STOKU İMHA ETTİK’

Belçika’daki Arlon fabrikasında üretilen eserlerin imha edildiğini söyleyen Özdemir, Londra’da Belediyesinin de bu basamakta yardım ettiğini belirtti. Özdemir, satıştan kaldırmaya karar verdikleri eserlerin Ferrero’ya geri iade edildiğini söyledi. Ferrero yetkililerinin Londra’daki marketlerden sürpriz yumurta eserlerini market satış fiyatlarından satın alarak topladıklarını söyleyen Özdemir, birtakım zincir marketlerde ise öteki Ferrero çikolataları için özel satış stantları kurulduğunu belirtti.

Özdemir, “Fabrika bakteri kuşkusu oluştuktan sonra kapatıldı. Haziran ayında tekrar açılmasına müsaade verilmesinin akabinde şimdilerde ise üretime geçtiklerini duyduk. Lakin bunun daha sıkı kontrollü olacağına inanıyorum. Öte yandan şu anda piyasaya sürülen eser yok” formunda konuştu.
Özdemir, olayların İngiltere’de ve Avrupa’da ağır olarak çikolata satılan devirlerden biri olan Paskalya Bayramında gerçekleşmesinin talihsizlik olduğunu belirterek, “Çünkü Paskalya Bayramı yumurta halindeki çikolatalarla kutlandığı için herkeste bir telaş oldu” dedi. Paskalya Bayramı devrinde satışların etkilendiğini söyleyen Özdemir, kendi marketinde diğer çikolataların satışını ön plana çıkardıklarını belirtti.

TOPLAM 101 VAKA

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından Mayıs ayında yayınlanan son bildiride, İngiltere’de salmonella bakterisiyle kontaklı 101 olay olduğu ve olayların çoğunluğunun 5 yaşın altındaki çocuklardan oluştuğunu belirtmişti. UKHSA, salmonella bakterisinin belirtileri ortasında mide bulantısı, ishal, kusma, karın krampları, yüksek ateş, yorgun hissetme ve titreme üzere belirtilerin olduğunu duyurmuştu.
UKHSA, salmonella bakterisi kaygıları nedeniyle insanlara kendini muhafazaları için bol sıvı tüketmelerini tavsiye etti. Salmonellanın beşerler ortasında bulaşıcı olabileceğini belirten UKHSA, bu nedenle enfekte olunması durumunda âlâ hijyen uygulamanın kıymetli olduğunu vurguladı. Salmonella bakterisinin belirtilerinin bilhassa bağışıklık sistemi gelişmemiş küçük çocuklarda daha şiddetli olabileceğini aktaran UKHSA, “Salmonella bakterisi beşerden beşere yayılabilir, bu nedenle etkilenen herkes ellerini uygunca yıkamak ve semptomları varsa, mümkünse oburlarının yiyeceklerine dokunmaktan kaçınmak üzere hijyen kurallarına uymalıdır” tabirlerine yer verdi.

Gıda Standartları Ajansı ve Ferrero çikolata fabrikası, bu eserlerin her bir versiyonunun potansiyel bir tehdit olmadığına dikkat etmenin değerli olduğunu belirtirken, risk oluşturan eserlerin 11 Temmuz ve 7 Ekim 2022 son kullanma tarihleri ortasında olduğunu belirtmişti.

ÜRETİM SÜREKSİZ OLARAK DURDURULDU

Ferrero çikolata fabrikasının Belçika’nın Arlon kentinde bulunan üretim tesislerinde salmonella bakterisine rastlanması nedeniyle Belçika Besin ve Tüketici Eser Güvenliği Kurumu (FAVV), fabrikanın üretim ruhsatını süreksiz olarak iptal etmişti. Besin Standartları Ajansı (FSA), çikolataları toplatma kararının önleyici bir önlem olduğunu açıkladıktan sonra eserler, İngiltere, Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda ve Lüksemburg’da Paskalya bayramından çabucak evvel geri çekilmişti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.