STERLIN
24,9191
DOLAR
20,0947
EURO
21,5862
ALTIN
1.255,91
BIST
4.768,56
SON DAKİKA
‘Altın Caretta Ödülleri’ yarın akşam sahiplerini bulacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS ve KTÖS’den ortak açıklama! – KIBRIS HABER
Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy çokluğu ile kabul edildi! – KIBRIS HABER
Merkezi Cezaevi’nde ani ölüm! – KIBRIS HABER
Fahrettin Koca’nın acı günü! – KIBRIS HABER
Tüm ailesini katletti! Savunması herkesi şaşırttı – KIBRIS HABER
Gönyeli Alayköy Belediyesi ve GİKAD arasında imzalar atıldı! – KIBRIS HABER
Trafikte acı bilanço! – KIBRIS HABER
“T” işletme izinli araçlar denetlendi, 15 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden LTB ziyareti! – KIBRIS HABER
Bakan Nebati; “Ekonomik güven endeksi son 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı”! – KIBRIS HABER
14 Yangın! 683 bin 350 TL hasar – KIBRIS HABER
Rum lider, Erdoğan’ı tebrik etti! – KIBRIS HABER
15 bin küçükbaş hayvan ile 1200 büyükbaş hayvan karantinaya alındı! – KIBRIS HABER
Son Dakika! CTP Meclisi terk etti – KIBRIS HABER
Meclis’te ‘Öğretmenler Değişiklik Yasası’ gerginliği! – KIBRIS HABER
Son Dakika! İmamoğlu’ndan seçim sonrası ilk açıklama – KIBRIS HABER
Kaya Kıralp Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
‘Neden tam gün eğitime geçilmesi gerektiği’ hakkında açıklama geldi! – KIBRIS HABER 
Brent petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
Güven Bengihan, halktan destek istedi! – KIBRIS HABER
5 yaşındaki çocuk üçüncü kat balkonundan düştü! – KIBRIS HABER
Sürücülerin dikkatine! O yolda kameraların hız limitleri düşürüldü – KIBRIS HABER
Gök gürültülü sağanak yağmura dikkat! – KIBRIS HABER
Bütün okullarda grev yapılıyor! – KIBRIS HABER
Döviz Kurlarında Son Durum! – KIBRIS HABER
Tanju Özcan; “İmamoğlu derhal CHP’nin başına geçmelidir”! – KIBRIS HABER
Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turu KKTC sonuçları! – KIBRIS HABER
29 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
28 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler

“100 bin kişi ölebilir” uyarısı! – KIBRIS HABER

“100 bin kişi ölebilir” uyarısı! – KIBRIS HABER
CyborNFT
20.03.2023 11:29
0
A+
A-

Türkiye beş haftayı aşkın bir süredir 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki yıkıcı depremlerin ardından yaşananlarla mücadele ediyor. Bununla birlikte, uzmanlar Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehri olan İstanbul’da böyle bir depremin yaşanmasının akla hayale gelmeyecek sonuçlara neden olacağı konusunda uyardı. Buna göre, 7,2 ile 7,8 arasında olacak olan İstanbul depreminde 100 bini aşkın kişinin hayatını kaybetme ihtimali bulunuyor…

Beklenen İstanbul depremine ilişkin bir analiz yayınladı. ABD’li kuruluşa konuşan Türkiye’nin önde gelen yer bilimcilerinden Prof. Dr. Celal Şengör, “İstanbul’un görünümü pek parlak değil. Hem de hiç parlak değil. Eğer önümüzdeki yirmi yıl içinde İstanbul’da büyük bir deprem olmazsa, hepimiz çok şaşırırız. İşte deprem bu kadar yakın. Bu sadece bir olasılık, ama olasılık yüksek.” diye konuştu. 

Bununla birlikte, çevresinde Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu olmak üzere iki önemli fay hattı bulunan Türkiye, dünyanın sismik açıdan en aktif bölgeleri arasında yer alıyor. Bu jeolojik gerçeklik, İstanbul’un depreme hazırlığı konusundaki endişeleri de artırıyor.

Bir zamanlar hem Bizans İmparatorluğu’nun hem de Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul, yaklaşık 16 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Londra Jeoloji Derneği’ne göre şehir, İstanbul’un 20 kilometre yakınından ve Marmara Denizi’nden geçen Kuzey Anadolu fayının tehlikeli bir şekilde yakınında yer alıyor.

CyborNFT

Tarihsel olarak Kuzey Anadolu fayı, 1999 yılında yakındaki İzmit şehrini vuran, 17 binden fazla insanın ölümüne neden olan 7,6 büyüklüğündeki deprem de dahil olmak üzere birçok feci depreme yol açtı. 

“7,2 İLE 7,8 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLMASI BEKLENİYOR”
Uzmanlar Kuzey Anadolu fayında meydana gelebilecek yeni bir depremin 7,2 ile 7,8 arasında bir büyüklüğe ulaşabileceğini ve bunun Türkiye’nin ticaret ve sanayi merkezi için yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini tahmin etti. Ancak böyle bir depremin zamanlamasını tahmin etmek mümkün değil.

Prof. Dr. Şengör, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu büyüklükte bir depremin yakında gerçekleşeceğini ön görebiliriz, ancak yapabileceğimizin en iyisi bu. Bunu tahmin etmenin hiçbir yolu yok.” dedi.

KANDİLLİ RASATHANESİ’NDEN 14 BİN ÖLÜ TAHMİNİ
Diğer taraftan, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen bir çalışmada, İstanbul’da 7,5 büyüklüğünde bir depremin gece meydana gelmesi halinde ölü sayısının 14 binden fazla olacağı tahmin edildi. Ancak, bazı uzmanlar can kaybının çok daha fazla olacağına açıkladı.
Şengör, “Benim tahminim yaklaşık 100 bin kişi. Büyük bir yıkım olacak. Sadece sarsıntının doğrudan etkisini düşünemezsiniz, sarsıntıyı neyin takip edeceğini de düşünmelisiniz. Yağmalar, yangınlar, salgın hastalıklar olacak.” dedi.

“İSTANBUL NÜFUSUNUN DÖRTTE BİRİNDEN FAZLASI EVSİZ KALABİLİR”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin güncel tahminlerine göre İSE Kuzey Anadolu fayı üzerinde meydana gelebilecek 7,5 büyüklüğündeki bir deprem, kentte yaklaşık 90 bin binanın yıkılmasına ve 260 bin binanın da ciddi hasar görmesine yol açacak. Bu durum ise İstanbul nüfusunun dörtte birinden fazlasına tekabül eden yaklaşık 4,5 milyon kişiyi evsiz bırakacak. 

Öte yandan, Türkiye’de geçen ay meydana gelen depremde 48 binden fazla insanın hayatını kaybetmesinin ardından İstanbul, uzmanların her an vurabileceğini söylediği depreme karşı savunmasını güçlendirmek için hazırlık yapmaya başladı. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, büyük bir depreme hazırlık çabalarının bir parçası olarak, yetkililerin “afete hazırlık için yol haritası” olarak tanımladıkları planı yürürlüğe koydu.

Söz konusu plan, kent fonlarının afete hazırlık programına daha fazla tahsis edilmesinin yanı sıra vatandaşlara barınak, su ve enerji gibi kritik hizmetleri sağlamak için kurulacak yeni acil durum noktalarının ayrıntılarını da içeriyor. Ancak kentin önceliklerinin başında İstanbul’daki binaların güvenliğini değerlendirmek için hızlı tarama sistemi geliyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üç yılı aşkın bir süredir, yeni deprem yönetmeliklerinin yürürlüğe girdiği 2000 yılından önce inşa edilen binalar için bina değerlendirmesi yapıyor. Bu hizmet artık ücretsiz olarak veriliyor ve belediye Şubat ayındaki depremden bu yana başvuruların 100 bini aştığını açıkladı. 

Belediyenin Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Özlem Tut,  şu ana kadar denetlenen 29 bin binanın yüzde 50’sinin yüksek yıkılma riski altında olduğunu belirterek,  “Ayrıca,  herhangi bir deprem hasarı olmadan çökebilecek 318 bini tespit ettik.” ifadelerini kullandı. 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.