STERLIN
23,1830
DOLAR
18,8092
EURO
20,4534
ALTIN
1.165,09
BIST
4.976,55

‘1.5 milyar doları 9 ayda yakaladık’

‘1.5 milyar doları 9 ayda yakaladık’Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türk teknoloji şirketlerine yapılan yatırımlar büyük bir ivme …

‘1.5 milyar doları 9 ayda yakaladık’
CyborNFT
14.11.2022 07:37
0
A+
A-

‘1.5 milyar doları 9 ayda yakaladık’
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türk teknoloji şirketlerine yapılan yatırımlar büyük bir ivme kazandı.

2021 yılında Türk teşebbüslerinin fonlardan aldıkları yatırım, bir evvelki yıla kıyasla 9 kat artarak 1.5 milyar dolara ulaştı. Bu yılın birinci 9 ayında geçtiğimiz yılın tamamındaki yatırım sayısını yakaladık” bilgisini verdi.

Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) İnovasyonda Bayan Projesi 7’nci Girişimcilik Kampı’nda finale kalan teşebbüsçü bayanlar için düzenlenen ödül merasiminde konuşan Bakan Varank, “Milli Teknoloji Atağı rehberliğinde hazırladığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde en kıymetli amaçlarımızdan bir tanesi 2023 yılına kadar ülkemizden en az 10 tane unicorn yani milyar değerlemeye ulaşan şirket çıkarmaktı. Bakınız biz bu gayesi koyduğumuzda Türkiye’de tek bir unicorn dahi yoktu. Bugün ise hamdolsun Türkiye’nin 6 unicorn’u var. Biz bu sayının daha da artacağına eminiz” diye konuştu.

CyborNFT

2.2 MİLYAR HİBE DESTEĞİ

Varank, son 20 yılda aktüel sayılarla 2.2 milyar lira hibe takviyesi verdikleri teknoparkların sayısını 2’den 96’ya yükselttiklerini belirterek şunları söyledi: “Bakanlığımızca desteklenen Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin sayısını bin 500’ün üzerine çıkardık. Bu merkezlerde 81 binin üzerinde projeyi destekledik. Girişimciliğin önündeki en büyük sıkıntılardan olan finansman konusunda kıymetli adımlar attık. Bakanlık kaynaklarımızla büyüklüğü toplamda 1.3 milyar lira olan Teknoloji ve İnovasyon Fonunu, Bölgesel Kalkınma Fonunu ve Bilişim Vadisi Fonunu hayata geçirdik. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte desteklediğimiz Tech-InvesTR programıyla kurulan dört fon şimdiye kadar 52 farklı teşebbüse 572 milyon lira yatırım yaptı. Bu yatırımlarına da süratle devam edecek. Yerelde Kalkınma Ajanslarımızla teşebbüs sermayesi fonlarına 500 milyon lira katkı sağlıyoruz.” 

KADIN GİRİŞİMCİYE TAKVİYE BÜYÜYOR

Bakırköy’de düzenlenen ödül merasimine Bakan Varank’ın yanı sıra KADEM Mütevelli Heyeti Lideri Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve KADEM Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu ile proje ortaklarının idare kademeleri de katıldı. Merasimde konuşma yapan KADEM Lideri Saliha Okur Gümrükçüoğlu, “Kadınların ekonomik hayata daha fazla katılmasının, ferdî hayatlarına ve toplumsal refaha olumlu tesirini biliyoruz. Bu sebeple bayan girişimcilerin teknoloji ve yenillik odaklı fikirlerini desteklemeyi çok önemsiyoruz. Projemiz, yıllar içerisinde büyüdü ve markalaştı. Bayanların inovasyon seyahatlerine eşlik ederken, bilgi ve teknolojinin tüm imkânlarını kullandık. Örneğin bu yılki programımıza çevrimiçi platform ve açık ofis uygulamasını dâhil ettik ve takviye kapsamımızı artırdık. Türkiyenin her yerindeki bayan girişimcilerimize, sürdürülebilir eğitim ve mentorluk dayanağı sağlamaya çaba ettik” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.